A je to tu, stroj na istenie namiesto parťáka

Nemecký startup Auroco už vyrobil overovaciu sériu sto kusov elektronicko-mechanického samoistiaceho zariadenia EPIC určenú na najmä pre údržbárov energetických zariadení. Teraz sa pokúšajú získať crowdfundingové financovanie, aby prístroj mohli rozšíriť vo sfére športového lezenia.

Ako maníci z Mníchova uvádzajú v prezentácii na crowdfundingovom portáli Conda.de, začalo sa to v roku 2011 jednoduchou otázkou: existuje spôsob ako liezť bez istiaceho partnera a zvýšeného rizika? Kým našli odpoveď vo forme EPIC (Electronic Partner for Individual Climbing), chcelo to niekoľko rokov vývoja. Keď mali funkčný prototyp, spojili sa s firmou Skylotec, ktoré zafinancovala finálny vývoj verzie na priemyselné využitie a potrebné technické skúšky.

Od roku 2015 je EPIC v predaji cez Skylotec a v januári 2016 získal zlatú medailu na veľtrhu ISPA, hoci verzia určená na športové využitie zatiaľ chýba. Lezeckí nadšenci z Auroco zháňajú financie na potrebné úpravy, medzinárodné certifikáty a nové funkcie – hlasové ovládanie, mobilnú aplikáciu.

Pozri si video a bude ti jasné, ako to funguje. Hlavný nedostatok je zrejmý na prvý pohľad: EPIC musí byť fixne pripevnený ku stene na začiatku lezeckej línie. Čiže použitie na horách v bežných podmienkach neprichádza do úvahy, no na umelých stenách by sa mohol uplatniť. Lezenie s EPICom bude prirodzenejšie ako liezť zavesený do hore ukotveného samoistu. Diaľkovým ovládačom lezec dáva zariadeniu pokyny, či má istiť, „dobrať“ pri odsadnutí alebo spustiť lezca dole. V prípade vybitia batérií prevezme úlohu mechanika tak, aby nedošlo k úrazu.

Možno ťa zaujme