Aký je film o posúvaní hraníc Adama Ondru

Dokument práve prichádza do kín po celom Slovensku. Čo o ňom hovorí distribútor, čo sám Adam a aké sú Robove dojmy z predpremiéry.
Nový dokumentárny film Adam Ondra: Posunúť hranice od režijného dua Jana Šimánka a Petra Zárubu práve prichádza do kín po celom Slovensku. Zachytáva svetoznámeho horolezca v bezprostrednej intimite počas náročnej prípravy na olympiádu v Tokiu a ukazuje skutočnú cenu za úspech – nielen pre Adama, ale aj pre jeho priateľku Ivu. Čo o filme hovorí distribútor, čo sám Adam a aké sú Robove dojmy z predpremiéry.

Pozorujúc vypäté športové momenty, tréning i pohodlie rodinnej atmosféry, kde s partnerkou čelia neľahkým dilemám, spoznáte svetovú horolezeckú hviezdu mimoriadne autenticky. Unikátny dokument uviedli áčkové festivaly ako švajčiarsky Visions du Réel, britský Sheffield DocFest či MFDF Ji.hlava. Po národnej premiére na festivale Jeden svet, ktorá sa uskutočnila 8. novembra o 19:00 v bratislavskom Kine Klap, prináša distribučná spoločnosť Film Expanded titul do kín po celom Slovensku.

Štvornásobný majster sveta Adam lezie od veku, kedy sa naučil chodiť a od tej doby sa nezastavil. Dosiahol neuveriteľné výsledky a už v dvanástich rokoch sa zaradil medzi 10 najlepších horolezcov na svete. Svoj prvý svetový pohár získal, keď mal 16 rokov a odvtedy a v roku 2017 sa mu zas podarilo pokoriť jednu z najväčších horolezeckých výziev – vyliezť najťažšiu trasu na svete, a tým opäť posunúť hranice lezenia.

Adam Ondra zbiera medaily, rekordy a hoci sa stal celosvetovou športovou hviezdou, vo svojom jadre zostáva rovnaký: pokorný, pracovitý a absolútne oddaný lezeniu. Tento raz však čelí novej výzve – náročnej olympiáde v Tokiu. Okrem vyčerpávajúceho tréningu však bojuje aj s naliehavou dilemou. Dokáže skĺbiť rodinný život s profesionálnou lezeckou kariérou, a tým nastoliť vo svojom živote harmóniu?

Filmári Adama Ondru sprevádzali tri roky nielen počas náročných tréningov, ale aj doma, počas spoločných chvíľ s rodičmi, najmä s priateľkou Ivou. Počas natáčania sa Iva stala veľmi dôležitou postavou filmu, pretože je Adamovi veľkou oporou, aj keď jej úloha nie je vždy jednoduchá.

O režijnom zámere a motivácii sa vyjadrili Jan Šimánek a Petr Záruba: „Obaja sme aktívnymi lezcami a citlivo vnímame zmeny, ktorými lezenie v súčasnosti prechádza, ako ho ovplyvňujú komerčné tlaky. Zaujímala nás Adamova vnútorná motivácia, umanutosť i túžba zvíťaziť a posúvať hranice svojich možností. A tiež špecifický tréning na olympiádu, ktorým svoje telo „deformuje“ na vykonanie jediného ťažkého kroku,“ zhrnuli režiséri filmu.

Robove dojmy z predpremiéry

Cestu Adama Ondru sledujem aj ja, spolu s tisíckami fanúšikov po celom svete. Adam má na Facebooku ma viac ako 190 tisíc sledovateľov, na YouTube vyše 420 tisíc a na Instagrame dokonca  880 tisíc. Je mediálne pomerne aktívny a mohlo by sa zdať, že všetko zásadné o ňom vieme – čo a kde práve lezie, ako sa stravuje, na čom jazdí a podobne. Ale ako sa cíti, alebo čo mu občas víri v hlave, to nám tie médiá až tak neukážu. Dúfal som, že práve film by mohol aspoň trochu otvoriť dvere či šuplíčky z Adamovho života. Čiastočne sa tak aj stalo, i keď ich ešte zostalo veeeeeľa zavretých.

Film je intímnou výpoveďou o živote najlepšieho lezca na svete. Skaly, umelé steny, tréning, cestovanie, lezenie, lezenie a lezenie. A k tomu nahliadnutie do domácnosti a vzťahu Adama a jeho teraz už manželky Ivy. To sú pre mňa najzaujímavejšie pasáže filmu. Film mapuje tri roky Adamovho života. Ukazuje aj tvrdú prípravu na olympiádu v Tokiu 2021, kde bolo lezenie zaradené prvýkrát v histórii medzi olympijské športy. A následne sklamanie z výsledku (Adam skončil až na 6. mieste). Adamova cieľavedomosť a sebadisciplína, ako športovca, ma vždy budú fascinovať, ale veď je najlepší na svete a tak to má určite byť. Neprezradím všetko, ostatné sa dozvieš v kine.

FEX 2 ADAM ONDRA JAN ŠIMÁNEK
Adam Ondra (Foto: Jan Šimánek)

Synopsa

Adam Ondra, najväčšia lezecká ikona súčasnosti, dosahuje fenomenálne športové výkony. Príbeh rozpráva, ako sa z nehovoriaceho introverta stala svetová športová hviezda a z túžby liezť úloha – vždy zvíťaziť Prostredníctvom Adamovho príbehu a jeho tvrdej prípravy na olympiádu v Tokiu vo filme sledujeme premenu športového lezenia a športu ako takého, vplyv komerčných tlakov, médií a divákov túžiacich po show, na ktorú sa lezecké preteky menia.

V kontraste so samotou, ktorá sprevádza Adama pri jeho každodennom tréningu, a prírodou, ktorá ho obklopuje pri lezení na skalách, sa ku koncu filmu ocitáme na najväčšej športovej akcii vôbec, na letných olympijských hrách. Heslo „nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ už dávno nahradilo nové: „víťaz berie všetko“. Súčasťou Adamovho sveta je mnoho ľudí, ktorí mu v jeho ceste pomáhajú: tréner, fyzioterapeuti, poradcovia či rodičia, ktorí ho od malička podporovali. A predovšetkým priateľka Iva, ktorá je jeho najväčšou oporou. Aké to je žiť po boku vrcholového športovca a celebrity?

FEX 3 ADAM ONDRA SIMONE CARGNONI
Adam Ondra (Foto: Simone Cargnoni)

Program projekcií

8. 11.19:00

Kino KLAP, Bratislava

10. 11.17:30

Kino FAJN, Humenné

10. 11.19:00

Kino Úsmev, Košice

10. 11.

Cinemax Bory, Bratislava

11. 11.

Cinemax Bory, Bratislava

12. 11.10:00

Kino Mier, Trstená

12. 11.

Cinemax Bory, Bratislava

13. 11.

Cinemax Bory, Bratislava

14. 11.19:30

Kino Úsmev, Košice

14. 11.

Cinemax Bory, Bratislava

15. 11.18:00

Kino Úsmev, Košice

16. 11.

Cinemax Bory, Bratislava

16. 11.19:30

Kino Mier, Modra

16. 11.20:00

Kino Úsmev, Hlohovec

19. 11.18:00

Kino Kultúrka, Stupava

20. 11.19:00

Kino Torysa, Sabinov

26. 11.18:00

Kino Úsvit, Betliar

27. 11.18:00

Kino Moskva, Martin

28. 11.18:00

Kino Moskva, Martin

Úvodné foto: Jan Šimánek