Flatzer Wand a daň za lezecké objavovanie

Lezecká cesta Der Grosse Affenzirkus (Veľký opičí cirkus) v rakúskej oblasti Flatzer Wand má 170 lezeckých metrov a obtiažnosť 6- IUAA. Zo siedmich  dĺžok je len jedna v stupni 6- UIAA, ostatné sú ľahšie. 
Lezecká cesta Der Grosse Affenzirkus (Veľký opičí cirkus) je so 170 metrami lezenia rozdelenými do siedmich dĺžok najdlhšia v rakúskej oblasti Flatzer Wand. Len jedna dĺžka má obtiažnosť v stupni  6- UIAA, ostatné sú ľahšie.

Tak raz to muselo prísť, chvíľka pravdy prišla aj na mňa. Priznávam, som úchylák, a riadny. Úchylne rád objavujem nové miesta, nové lezecké oblasti, nové šutre. Keď cestujem autom, pozerám sa po okolí a keď zbadám skalu, rozmýšľam či sa tam lezie. Resp. či by sa tam dalo liezť. Pozerám filmy o lezení, čítam knihy o lezení, sledujem lezecké weby, všetko o lezení na sociálnych sieťach. Som v tom až po uši.

Nekonečné vyhľadávanie nových lezeckých lokalít má občas za následok aj to, že cesta alebo oblasť nie je úplne to, čo som si predstavoval. A toto je príbeh o jednej z nich. Nie vždy sú výsledkom našej aktivity len výhry, ale to už trošku predbieham. Tak si pekne priprav čajík, alebo kávičku, usaď sa a čítaj. Prajem príjemnú zábavu.

Tak si to jedno ospalé aprílové ráno šijeme z Bratislavy do známej rakúskej lezeckej oblasti Hohe Wand. Jaro šoféruje, ja som asi chcel ešte v aute pospávať (ako vždy), alebo si len užívať pokojnú rannú jazdu, pozerať sa z okna a premýšľať o veciach, na ktoré nemáš inokedy čas ani chuť.

Flatzer Wand (2)
Parkovisko nad dedinou Flatz (viac fotiek v galérii)

Konkrétnu lezeckú cestu ešte nemáme, Jaro má drobné problémy s ramenom, tak pôjdeme dnes niečo ľahšie a dúfam, že dlhšie. Asi som mal aj niečo pripravené, ale ešte troška pozerám na Bergsteigene, či by mi tam niečo nebrnklo do oka. A čo čert nechcel, aj brnklo.

Zrýchlil sa mi tep, zúžili zreničky, začali sa potiť dlane, už niet cesty späť. Veľký opičí cirkus sa môže začať.

Flatzer Wand. Hmmmmm, cesta so 170 metrami lezenia, 7 dĺžok, 6- UIAA. Prečo som tam ešte nebol? Tesne pred odbočkou na Stollhof (teda už pod Hohe Wandom) meníme cieľ jazdy autom za dedinu Flatz. V porovnaní s Hohe Wandom je to plus 10 minút v aute a mínus 10 minút pri nástupe pod skalu.

Pravdou je, že som si oblasť až tak veľmi nepozrel, veď ja rád chodím na nové miesta, že áno. Pre mňa ideálne dvojkombo, dlhá cesta v novej oblasti. Zrýchlil sa mi tep, zúžili zreničky, začali sa potiť dlane, už niet cesty späť. Veľký opičí cirkus sa môže začať. Alebo som mal spať až po parkovisko pod Hohe Wandom?!

Flatzer Wand (9) prvá dlžka
Prvá dĺžka (viac fotiek v galérii)

Lokalita

Flatzer Wand vôbec nie je malá oblasť. V tlačenom sprievodcovi od Thomasa Behma je popísaných 300 ciest a bouldrov v 11 sektoroch. Väčšina ciest je jednodĺžková. Niektoré cesty majú aj 35 metrov, ideál je mať 70-metrové lano. Tri cesty sú viacdĺžkové. Geograficky oblasť patrí do pohoria Gutensteinské Alpy, leží vo výške 722 m nad morom.

Príprava

V online sprievodcovi má cesta Der Grosse Affenzirkus v atraktívnosti 4 hviezdy z piatich možných, ale len od jedného hodnotiteľa. Moje hodnotenie dám až nakoniec. Podľa Bergsteigenu  trvá nástup k ceste 15 minút, čas lezenia sú 2 hodiny a zostup trvá 30 minút. Orientácia juh, juhovýchod. Materiál je vápenec. Cesta pochádza z roku 2010, autorom je Thomas Behm. Ten chlap má svoj podpis snáď na každom šutri v blízkom aj ďalekom okolí. Na Bergsteigene nájdeš topo cesty aj neuplného online sprievodcu pre celú oblasť Flatzer Wand. Ďalšie voľne dostupné informácie sa dajú získať na The Crag.

Flatzer Wand (4) výhlad na dedinu Flatz
Výhľad na dedinu Flatz (viac fotiek v galérii)

Príjazd

Lezecká oblasť Flatzer Wand sa nachádza kúsok na juhozápad za Viedňou, cestná vzdialenosť z Bratislavy je 150 km. Za hodinku a 40 minút si tam po diaľnici. Bez diaľnice je cesta o 20 minút dlhšia, ale o 20 km kratšia.

V dedine Flatz zaparkuješ na Parkplatz Flatzer Wand (GPS poloha), je to free parking asi pre 20 áut. V sezóne môže byť rýchlo plné. Skalky vidíš od auta. Z parkoviska pôjdeš do kopca okolo grilovacieho altánku na turistické rázcestie. Tam buď trafíš na vychodenú cestu krížom cez les smerom vpravo hore. Alebo pôjdeš kúsok po červenej a na ďalšom rázcestí odbočíš na oranžovú značku doprava. Z oranžovej odbočíš doľava, na značenie k ferrate Jubiläumssteig. Prichádzaš pod sektor Sunshine. Začiatok cesty hľadaj úplne vľavo v najspodnejšom páse skál. Nástup naozaj trvá tých 15 minút.

Flatzer Wand (5) druhá dĺžka
Druhá dĺžka (viac fotiek v galérii)

Lezenie

Prvá dĺžka je za 3+ UIAA a vytiahne ťa z lesa po ľahkom pilieri na policu, kde sa začínajú jednodĺžkové cesty sektora Sunshine. Druhá dĺžka za 6- UIAA sa začína pár metrov vpravo od štandu a je to naozaj krásne 30-metrové lezenie po kompaktnej, mierne položenej skale. Dierky, šajby, nohy na trenie.

Tretia dĺžka (4 UIAA) je skalná vežička, na vrchu ktorej sa nachádza štand na veľkom balkóne. Štvrtú dĺžku, ktoré je za 4 UIAA, meníme za tretiu dĺžku (5+ UIAA) z vedľajšej cesty Kleine Klapsmuhle. Po 30 metroch štandujem na strome. Jara posielam do štvrtej dĺžky, že vraj za 4- UIAA. Stráca sa mi niekde v lese, nazvime to v strmom lese. Sem-tam kameň, sem-tam strom, často tráva. Štanduje na strome, doliezam za ním.

Neveriacky hľadíme dookola, ešte sme mali mať pred sebou dve až tri dĺžky, minimálne 50 metrov lezenia. Odväzujem sa z lana, idem hore a o minútku som na turistickom chodníku bez možnosti ďalšieho stúpania. Hmm, tak to sme sa niekde museli stratiť.

Flatzer Wand (8) pohľad na cestu z vedlajšej cesty
Línia Opičieho cirkusu, pohľad z vedlajšej cesty (viac fotiek v galérii)

Dávame olovrant, zdravíme sa s turistami. Vľavo od nášho výlezu z lesa je malý pás skaly vysoký maximálne 10 metrov, a to mu ešte pridávam. Prichádzam ku koncu skál a presne v tom malom páse sú naše dve posledné dĺžky, spolu dlhé asi 25 metrov. Ani náhodou 50 metrov podľa sprievodcu.

Schádzame teda na predposledný štandový strom, od stromu sa tlačím výrazne doľava, až za hrebeň, kde skutočne nachádzam pokračovanie cesty. Jedna dĺžka je 12-metrový traverz s jedným krokom za 4- UIAA. Druhá dĺžka je výlez do lesíka, podľa sprievodcu za 4 UIAA. Podľa mňa je to aspoň za 5 UIAA. Opäť vyliezame k turistickému chodníku, tentoraz už z úmyslom ísť po ňom dole.

Lezecká cesta Der Grosse Affenzirkus na Flatzer Wand má u mňa jednu hviezdu z piatich. Za odistenie. Cesta je dobre odistená, netreba mať vlastné istiace pomôcky. Lano odporúčam jednoduché, 60-metrové. Minimálne 10 expresiek a o nutnosti helmy nediskutujem. Štandovacie istenia sú na dvoch bodoch. Celkový čas lezenia aj s nástupom a zostupom uvedený v sprievodcovi (2:45 h) je dosiahnuteľný, ak v ceste neblúdiš. Náš čas je nepodstatný.

Flatzer Wand (14) zostupovka
Zostupovka (viac fotiek v galérii)

Zostup

Od konca cesty sa napojíš na turistický chodnik smerom doprava. Po pár minútach prídeš ku koncu zaisteného chodníka Jubiläumssteig (obtiažnosť A/B). Po nej sa veľmi rýchlo dostaneš späť pod skaly. Určite si daj pár ciest vpravo od cesty, ktorú si práve doliezol. Kvalita skaly a zaujímavosť ciest ti vyčarí úsmev na tvári a pôjdeš domov spokojnejší. Ver mi. Zostup pod sektor trvá 15 minút. O ďalších 15 minút si na parkovisku.

Flatzer Wand (17) lezenie v sektore Sunshine
Jednodĺžka v sektore Sunshine (viac fotiek v galérii)

Epilóg

Sedím si v aute na mieste spolujazdca. Nerozmýšľam, vychutnávam si chvíľu po peknom lezeckom dni. Len sedím a pozerám sa von oknom, užívam si posledné lúče zapadajúceho slnka. Monotónny zvuk auta ma uspáva, aj keď nie som unavený. Na chvíľu zavriem oči, mám pocit akoby ma lúče slnka hladkali, šteklili a chceli mi vytiahnuť úsmev na lícach. Taký ten, čo máme, keď sme spokojní. Ale to nemusia, lebo ja ho už dávno mám. Pekný deň to bol. Ďakujem.

Flatzer Wand si treba ísť pochytať, ale “Veľký opičí cirkus” už nemusíš ísť liezť. Vyliezli sme ho aj za teba. Alebo si tiež úchylák, a riadny?

Fotogaléria