Ako sa pozrieť na ľadovec zblízka. Rýchlo, lacno a s ferratou v cene

Dostať sa k pravému alpskému ľadovcu na dotyk ruky, to znamená buď poriadne dlhú túru, alebo tučný účet za lanovky. Na letných potulkách po švajčiarskom Valais som objavil výnimku. S bonusom vo forme zážitkovej ferraty.

Kto už bol v Zermatte, ten vie, že za menej ako 100 éčiek na osobu sa tam v podstate nedá nič podniknúť. Výhľad na Matterhorn nie je lacný. O dve doliny západnejšie, vo Val d’Anniviers, sa dá autom dostať až tesne pod ľadovec do výšky 2358 m. K tomu slabé dve hodinky príjemnej túry na chatu Cabane de Moiry a človek je vo výške 2825 m v bezprostrednej blízkosti rovnomenného ľadovca.

Je krásne nedeľné ráno a my máme okrem túry k ľadovcu v pláne absolvovať aj ferratu natiahnutú v stene pod priehradným múrom Lac de Moiry. Čakáme, že autom zjazdná cesta z Grimentzu sa skončí pod priehradným múrom. Omyl. Úzkym a strmým tunelom vedie až na vrchol múru k reštaurácii a pokračuje popri brehu ešte poriadny kus nad priehradu.

Časť posádky (ja plus traja tínejdžri) vystupuje pod múrom vyzbrojená prilbami, sedákmi a ferratovými setmi. Pre istotu nesiem aj lano. Decká to zvládajú bez problémov, hoci zaistená cesta je miestami poriadne vzdušná. Technicky nič extrémne náročné. V prepočte na rakúsky štandard a stupnicu to odhadujem na C/D. Železa ako v zberných surovinách. Je to nová ferrata na francúzsky štýl, stavaná skôr zážitkovo, aby zaujala mládež z mesta.

Ťažší horný variant klettersteigu – viď topo vo fotogalérii – vynechávame. Šplhanie sa po oceľovej sieti tvárou k hlbočine vyzerá zaujímovo, no predsa len sa mi až tak nežiada ísť do obtiažnosti D/E s úplnými začiatočníkmi. Akademický senát súhlasí, volíme ústup cez dlhý lanový mostík. Pri reštaurácii sa stretávame so zvyškom partie, na pár kilometrov ešte sadáme do auta a tešíme sa na túru.


Trasa od parkoviska ku chate (len smerom hore): 3 km, 500 vystúpaných metrov, celkový čas 2 h veľmi pohodovým tempom

Parkovisko nad priehradou je veľké, bezplatné, vybavené záchodom a dokonca aj výlevkou na chemické WC kemperov. Kto nemá k dispozícii auto, môže sa až sem dostať autobusom z Grimentzu. Výšľap ku chate je dobre značený a bez problémov ho zvládne aj priemerne zdatný turista. Výhľady na ľadovec a vrcholy nad ním za trochu námahy určite stoja. Záverečný úsek je exponovaný, deti pod 10 rokov by som radšej priistil lanom.

Chata je krásne zrekonštruovaná – ku klasickej kamennej stavbe prilepili supermoderné rozšírenie a vôbec to nevyzerá zle. Kto sa tu rozhodne ubytovať, získa komfortnú bázu pre VHT výstupy na Pigne de la Lé (3396 m), Les Pointes de Mourti (3564 m), Dent des Rosses (3564 m) či Pointe de Bricola (3658 m). Dlhým výstupom cez ľadovec sa dá dostať takmer do 4-tisícovej výšky, na Grand Cornier (3962 m). Zaujímavý zážitok sľubuje krátky prechod krížom cez ľadovec priamo pod chatou, aj na to však treba mať výstroj a skúseného sprievodcu. Pár minút chôdze od chaty sú lezecké cesty vhodné aj pre začiatočníkov, od 3a do 6a vrátane viacdĺžok.

Možno ťa zaujme

Fotogaléria