Ako som si rozpílil obľúbené lyže

Dvojročný vzťah s lyžami, o ktorých som po prvej sezóne napísal celkom pozitívnu recenziu, predčasne ukončila karbobrúska. Ak ťa zaujíma dôvod, čítaj ďalej.
Dvojročný vzťah s lyžami, o ktorých som po prvej sezóne napísal celkom pozitívnu recenziu, predčasne ukončila karbobrúska. Ak ťa zaujíma dôvod, čítaj ďalej.

Pred dvomi rokmi sa mi podarilo výhodne zohnať presne také lyže, o akých som sníval počas nestíhania za mladšími parťákmi na veľkých túrach. Mali byť len doplnkom k ďalším dvom setom, no nakoniec som ich brával najčastejšie. K2 Wayback 80 vážili pod jedno kilo a napriek dĺžke len 163 cm sa na nich dalo pekne povoziť. Za bežných podmienok, samozrejme. S ľahkými pretekárskymi pásmi a po montáži minimalistického viazania boli ako stvorené na dlhé prechody cez tatranské sedlá či výstupy s horolezeckými pasážami.

Je to možno desiata túra na Waybackoch, keď si všímam, že jedna špička viazania chytila vôľu v rozsahu pár milimetrov. Jemne doťahujem šrauby a v mäkkom snehu v ten deň bez problémov dojazdím. Doma zisťujem, že jeden zo štyroch šraubov spájajúcich špičku s lyžou sa pretáča, zvyšné tri držia. Do dier aplikujem lepidlo, jemne doťahujem a po zaschnutí testujem v teréne. Lyže bezpečne zvládajú ďalšie túry. Teraz už viem, že to bola chyba. Namiesto plátania následkov som mal hľadať príčinu problému, ktorý nevznikol len tak sám od seba.

Je to zvláštny pocit, likvidovať karbobrúskou obľúbené lyže. Emočnú rozorvanosť rýchlo končí pohľad na rez v mieste, kde bola namontovaná špička viazania.

Na začiatku ďalšej sezóny sa rozhodujem vymeniť viazanie (o dôvodoch niekedy inokedy). Pôvodné ATK SLR a nové ATK Haute Route majú identickú montážnu šablónu. Do dier ide čerstvé lepidlo, šrauby doťahujem s citom. Skúšobné mykanie namontovaným viazaním nesignalizuje žiadny problém. Hneď prvé nasadenie v teréne sa však končí vytrhnutím špičky a potupným peším návratom. Mám šťastie, že to je len vychádzková túra s dcérou.

K2 Wayback 80 missing titanal plate

So sklopenými ušami a premýšľajúc, kde som pri výmene viazania urobil chybu, mierim do ski servisu. Toho istého, kde mi kedysi montovali pôvodné viazanie. Servisman v Skipointe sa pýta, či som ho vytrhol pri páde. Trochu sa čuduje, že nie. Ale tak na takýchto papundeklových lyžiach je možné všetko. Dáme mosadzné hmoždinky do pôvodných dier. Malo by to držať.

O pár dní telefonát, že mosadzné vložky v jednej lyži nedržia, možno je už hnilé jadro. A zdá sa mu, akoby tam nebola titanalová platňa spevňujúca oblasť pod viazaním. Treba počkať na šéfa, poradí sa s ním, ako ďalej. O pár dní dostávam návrh posunúť špičku o 1,5 cm dopredu, vzadu na päte to vykompenzuje podložka. Hovorím skúste to, ale ak tam naozaj nie je titanal, tak to radšej nechajte tak.


V servise napriek tomu viazanie posunuli, vraj by to mohlo držať. K tomu mi ukazujú videá z vŕtania jednej a druhej lyže. Raz idú von regulérne kovové piliny, druhý raz úplne iný zvuk a von len prach. Reku chlapci, mohli ste si ušetriť námahu s premiestňovaním viazania. A hlavne ste mohli byť všímavejší pred dvomi rokmi…

Rozhodnutie dozrelo cestou zo ski servisu. Nie je šanca vyreklamovať lyže kúpené pred viac ako dvomi rokmi, od ktorých aj tak nemám bloček. Beriem na ne karbobrúsku, aby som mal vo veci chýbajúceho titanalu 100-percentne jasno. Aj tak by som sa na nich bál vyjsť ďalej ako na lúku za domom.

Je to zvláštny pocit, likvidovať karbobrúskou obľúbené lyže. Emočnú rozorvanosť rýchlo končí pohľad na rezy v mieste, kde boli namontované špičky viazania. V jednej lyži titanal vôbec nie je. Jasná výrobná chyba a veľký fail značky K2. Toto nemalo opustiť fabriku a ja môžem byť rád, že som sa na takých lyžiach niekde v žľabe nezabil.

K2 Wayback 80 missing titanal plate

Mimochodom, nevšimol som si, že by jazdné vlastnosti absenciou titanalu nejako utrpeli. Lyžoval som na nich pomalšie, krátkymi oblúkmi – vzhľadom na ich parametre sa inak ani veľmi nedalo. Titanalová platňa tu očividne slúži len na upevnenie viazania. Len tak pro forma som napísal aj výrobcovi (európske zastúpenie K2 v Nemecku), či nejako zareaguje. Neozvali sa.

Update 11. marca 2022: Dnes mi prišli od výrobcu ako kompenzácia nové lyže K2. Chcelo to nevzdať sa, otravovať a napísať veľa emailov na rôzne adresy. Keď konečne začali komunikovať, musel som použiť aj celé slová verzálkami a výkričníky. Ako inak reagovať po zaslaní fotiek z tohto článku na otázku, či viazanie montovali v odbornom servise a či bolo namontované v oblasti vystuženej titanalom. Ale nakoniec bola misia úspešná.

Takže tak. Tu už nikto nič negarantuje. Dávajte si pozor.