Höllentálska klasika okorenená dvomi dĺžkami zo susednej cesty

Kombinácia dvoch obľúbených ciest - Via Helma (7-) a Alte Westwand (5+) vie pobaviť aj zdatnejšieho lezca.

Jardo má troška pokazené koleno, no rovnako ako ja veľkú chuť na lezenie. Variant dvoch ciest by mohol vyriešiť naše aktuálne možnosti a preferencie. 

Lokalita

Rakúska lezecká oblasť Höllental v pohorí Raxalpe má aj po desiatkach návštev kapacitu ponúknuť nové zážitky, pohľady a chute. Dnes posúvam info ku kombinácii dvoch obľúbených lezeckých ciest – Via Helma (obtiažnosť 7- UIAA) a cesty Alte Westwand (5+ UIAA), ktoré vedú západnou stenou Wachthüttelturm s vrcholom vo výške 758 mnm.

Stena Wachthüttelturm sa nachádza v hlavnom údolí Höllental priamo nad asfaltovou cestou a riekou Schwarza. Teda tak sto metrov výškových vyššie. Pri ceste z Gloggnitzu je stena na ľavej strane. Stena nie kompaktná, má viacero hluchých pasáži, ale na zábave to neuberie. Nie som tu prvý raz, už som tu liezol napríklad cestu Weichtaler Trachtenkirtag (7 UIAA).

Alte Westwand (17) pohľad na stenu po zostupe
Pohľad na stenu Wachthüttelturm (viac fotiek v galérii)

Príprava

Lezecká cesta Alte Westwand má 190 metrov, šesť dĺžok a obtiažnosť je 5+ UIAA. Je z roku 1949, teda ide naozaj o klasiku. Preistená bola v roku 2006. Na Bergsteigene (nájdeš tam aj topo spoločné s Via Helma) je atraktívnosť lezeckej cesty ohodnotená 5 hviezdami z piatich možných od dvoch hodnotiteľov. V papierovom sprievodcovi má cesta veľkú hviezdu za krásu (teda maximum ) a 3 skobičky za odistenie (maximum sú 4). 

Cesta Via Helma má 170 metrov, rovnako 6. dĺžok a obtiažnosť je troška vyššia 7- UIAA. Je z roku 1985 a preistená bola v roku 2005. Na Bergsteigene je atraktívnosť lezeckej cesty ohodnotená 4,5 hviezdami z piatich možných od dvoch hodnotiteľov. V papierovom sprievodcovi má cesta 3 hviezdičky za krásu (maximum je jedna veľká hviezda) a 3 skobičky za odistenie (maximum sú 4).

Cesty sa navzájom trikrát križujú a ich skombinovaním dosiahneš vyrovnanejšiu obtiažnosť. Prvá dĺžka Alte Westwand je totiž len za 3 UIAA. Troška si lezenie aj predĺžiš, spolu to bude 7 dĺžok. Kombinácia oboch ciest si zaslúži 5 hviezdičiek. Severozápadná orientácia steny spolu s hlbokým údolím rieky Schwarza vytvára chladnejšiu klímu a je to kupodivu vhodná aj na horúce letné dni. 

Alte Westwand (03) V prvej dlžke Via Helma
V prvej dĺžke Via Helma (viac fotiek v galérii)

Príjazd

Cestná vzdialenosť z Bratislavy do mestečka Reichenau an der Rax je 170 km a presun autom trvá cca 1:45 h. Z Reichenau pokračuješ smerom do Höllentalu na osadu Kaiserbrunn, proti prúdu horskej riečky Schwarza. Po pravej strane prechádzaš okolo parkoviska pri chate Weichtalhaus. Zbystri pozornosť, keď pred sebou zbadáš tunel, resp. protilavínovú galériu. Najvýhodnejšie parkovisko (GPS poloha) je tesne pred ňou na pravej strane.

Na parkovisku pred galériou je miesto pre cca 10 áut a býva skoro vždy zaplnené. V takom prípade sa za galériou otoč a vráť sa späť ku chate Weichtalhaus. Tam, asi 500 metrov od galérie, sa nachádza veľké parkovisko poskytujúce istotu zaparkovania. Odbočka je smerom od Gloggnitzu na pravej strane cesty a je dobre značená.

Od parkoviska Weichtalhaus spôjdeš po krajnici až na parkovisko pred protilavínovou galériou. Priamo oproti nemu sa nachádza turistický smerovník, kde vojdeš do lesa. Pár minút pôjdeš po turistickej značke. Keď sa značka stočí doprava, ty pôjdeš priamo do kopca. Po desiatich minútach uvidíš vľavo začiatok steny. A môžeš začať hľadať začiatok cesty.

Alte Westwand (09)
Brušká v štvrtej dĺžke (viac fotiek v galérii)

Lezenie

Naša kombinácia sa začína prvým dvomi dĺžkami cesty Via Helma. Začiatok cesty je označený plastovým štítkom s názvom cesty. Prvá dĺžka za 5- UIAA vedie od tabuľky doľava, mierne položeným komínom. Druhá dĺžka vedie položeným bruškom (5 UIAA) a na spoločnom štande sa stretáva s Alte Westwand. Kúsok za štandom sa cesty rozdeľujú. Via Helma pokračuje doľava, línia ide pod veľkým previsom a ešte aj ponad previs. Krásne, ale vyšmýkané lezenie. Už som tu v minulosti liezol a 7- UIAA nie je vôbec zadarmo.

My si na rázcestí vyberáme Alte Westwand a lezieme doprava, za roh, kde istič stráca očný kontakt s prvolezcom. Tretia dĺžka je naozaj crème de la crème nášho dnešného lezenia. Nemecky písaný sprievodca Thomasa Behma ju opisuje slovami Fantastische, luftige Hangelleiste. Vedie nad veľkým previsom, po veľkých chytoch, celé údolie máš pod sebou. Dĺžka je síce za 5 UIAA, ale treba mať čo-to nalezené, inak by ťa expozícia mohla prekvapiť.

Táto dĺžka by mohla byť aj za 6- UIAA. Dĺžka je dobre odistená. Keď sme ju liezli, v jednej skalnej pukline bol zahniezdený vták. Snáď sme nič nepokazili. Dĺžku je možné ukončiť priamo v previse, alebo lezieš ešte pár metrov až za roh, k stromu, od ktorého vedie ľahký dvojkový variant.

Alte Westwand (13) ľahký dolez na koniec
Ľahký dolez na koniec (viac fotiek v galérii)

Dĺžku končíme v previse a vyberáme si ťažší variant za 5+ UIAA. Vhĺbením sa dostaneš nad previs, ležieš po brušku, s veľkými puklinami à la Paklenica, kde je aj kľúčové miesto za 5+. Za mňa bolo kľúčové miesto už v predchádzajúcej dĺžke. Dĺžka sa končí na väčšej plošine so stromami, kde má ďalší spoločný štand s cestou Via Helma.

Od štandu ide doprava ľahšia 25-metrová dĺžka za 4 UIAA. Dá sa spojiť s nasledujúcou, tiež 25-metrovou dlĺžkou, ktorá sa končí kútom za 5 UIAA. Kútom k štandu to buď vieš, alebo sa trošku vytrápiš. Od štandu je už len ľahký výlez (2+) na vrcholové plató.

Takáto kombinácia ciest vie naozaj pobaviť aj zdatnejšieho lezca, môžem len odporúčať. Samozrejme, niektoré časti sú značne vyšmýkané. Krátky nástup a atraktivita cesty urobia svoje.

Alte Westwand (18) leto na Schwarze
Leto na Schwarze (viac fotiek v galérii)

Zostup

Zostupuje sa od konca cesty doľava, dolu po hrebeni. Zostup je vyšliapaný, schádzajú po ňom lezci zo všetkých ciest v stene Wachthüttelturm. Po desiatich minútach prídeš ku križovaniu s piatou dĺžkou lezeckej cesty. Krátke úseky na zostupe sú zaistené aj oceľovým lanom a kramľami. Cestičkou prídeš na začiatok suťoviska, ktorým treba ísť opatrne dole, až k nástupu do steny.

Podľa sprievodcu trvá 15 minút nástup a 30 minút zostup. Celkový čas lezenia (aj s nástupom a zostupom) je podľa sprievodcu 2 hodiny 50 minút. Náš čas dosiahol 4,5 hodiny.

Ak sa rád pozeráš na lezecké videá, tu je 7-minútový zostrih od mne neznámeho autora:

Fotogaléria