Tri bežkárske tipy z Južného Tirolska

Antholz, Ahrntal, Pragser Tal. Alebo ľúbozvučnejšie Anterselva, Valle Aurina a Valle di Braies. Tri bežkárske strediská ľahko dostupné z Pustertalu, hlavnej východo-západnej komunikačnej osi Južného Tirolska.
Pred rokom zhruba o tomto čase sme s Martinom vyrazili do Talianska na vytúžený postcovidový skialpový výlet. Vo vysokých horách na južnej strane Zillertálskych Álp sa nie všetko vydarilo podľa plánov, ale vykompenzoval to osvedčený dolinový program v podobe bežkovania na perfektných talianskych tratiach. Presne tak ako po minulé roky.

Naša báza bola v závere údolia Ahrntal (Valle Aurina), v osade Prettau – Predoi, ktorá je najsevernejšie položenou obcou Talianska. Jeden bežkársky areál sme mali priamo pod nosom, asi kilometer od ubytovania. V ďalšom sme sa zastavili cestou tam a v treťom cestou domov.

Všetky patria do združenia Dolomiti NordicSki, čiže v nich platia týždňové či sezónne skipasy združenia. Za denné lístky sa pred rokom platilo 8 €, aktuálne je to už 10 či 12 €. To je cena za možnosť celý deň lietať po profesionálne upravených tratiach s perfektnou stopu na klasiku a širokým pásom mančestru na korčuľovanie. Vždy s pridanou hodnotu neopakovateľnej horskej scenérie.

Antholz / Anterselva

Dolina ležiaca severovýchodne od známeho zimného strediska Brunico je známa ako centrum biatlonu, kde sa pravidelne konajú preteky svetového pohára či majstrovstvá sveta. V závere doliny sa cez sedlo Staller Sattel / Passo di Stalle (2052 m) dá autom prejsť do Rakúska. Biatlonový areál sa nachádza asi 400 metrov pod sedlom na talianskej strane, pri jazere Antholzer See. Geograficky oblasť patrí do málo známeho pohoria Rieserferner.

01 Bežky Antholz Anterselva
Bežkárske trate v doline Antholz / Anterselva (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Ak je dostatok snehu, bežkuje sa prakticky od ústia doliny, kde sa v nadmorskej výške okolo 1000 m spája s Pustertalom, až po biatlonové centrum (cca 1650 m). Spolu sa tu upravuje vyše 60 km prepojených tratí, no hlavne v nižších polohách sú pomerne časté prerušenia kvôli snehovým  podmienkam.

Bežkovanie v Anterselve cestou zo Slovenska. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

Tak tomu bolo aj koncom februára 2022. Dole v Pustertali, kde v iných rokoch býva upravených 80 km tratí, bolo kompletne zeleno. Navyše sme po presune zo Slovenska mali pomerne málo času, preto sme si z Anterselvy prešli len úsek medzi dvomi dedinami v dolnej časti údolia. Pekné trate okolo malebných horských osád pod kulisou trojtisícoviek sme si užili ako sa len dalo.

Ahrntal / Valle Aurina

V doline, ktorá sa končí pod južnými svahmi Zillertálskych Álp, sa pravidelne upravujú bežkárske trate v štyroch lokalitách. Hoci ležia relatívne blízko seba, trate nie sú navzájom prepojené. Prípadný presun autom medzi nimi je však záležitosťou maximálne na pol hodiny, takže nie je problém obehať ich za deň viacero.

06 Bežky Ahrntal Val Aurina
Areál Kasern / Casere v najsevernejšom bode Talianska (viac fotiek v galérii)

My sme vzhľadom na osvedčený program „najskôr skialp, potom sa doraziť na bežkách“ a blízkemu ubytovaniu ostávali verní stredisku Kasern / Casere v úplnom závere doliny. Vďaka nadmorskej výške od 1600 m sme tam aj tak mali suverénne najlepší sneh.

Trate v závere doliny Ahrntal. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

Nástupným bodom na trate je spoplatnené parkovisko s pekným informačným centrom, kde sa dajú kúpiť náramky dokazujúce zaplatenie poplatku za využitie tratí. Tie sú nádherné, väčšinu dňa zaliate slnkom a pritom neroztopené. Maximálna dĺžka je 15 km. V hlavnom smere ku chate Adler Alm sa zopárkrát križujú s pešiackymi chodníkmi plnými víkendových turistov. Nedaj sa tým odradiť a tiež si daj jedno pohodové espresso na slnečnej terase.

Pragser Tal / Valle di Braies

Na posledný deň, už cestou domov, sme si naplánovali zastávku v doline zarezanej od severu do Braieských Dolomitov. Je v nej päť bežkárskych areálov, pričom štyri z nich sú navzájom prepojené. Najväčšou atrakciou je práve ten piaty samostatný, umiestnený v dvojtisícovej výške na náhornej plošine Plätzwiese / Prato Piazza. Podľa fotiek tam za dobrého počasia zažiješ bežkársku nirvanu na 6,5 km upravených tratí.

Plätzwiese Prato Piazza
Trate na náhornej plošine Plätzwiese – Prato Piazza (foto Dolomity NordicSki). Fotka z nášho bežkovania v Pragser Tali je v úvode článku a ďalšie nájdeš v galérii.

Taký zážitok láka veľa ľudí a kto sa tam chce dostať, musí niečo obetovať. Prístupová cesta je časovo jednosmerná – hore sa jazdí do 10:00 a potom po 14:00, často s nutnosťou použiť reťaze. Horné parkovisko má odmedzenú kapacitu a ani včasný príchod nie je zárukou úspechu. Záložným riešením je kyvadlovo premávajúci mikrobus.

Bežkovanie v Pragser Tale. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

My sme pred osemhodinovou cestou nemohli veľmi vymýšľať a pre istotu ostali v nižších polohách, na  ľahko dostupných tratiach pod miestnym malým lyžiarskym strediskom. Kulisy boli exkluzívne, počasie dokonalé, sneh fajn a náročnosť na záver výletu tak akurát.

Fotogaléria