Amazonia – pohodové lezenie vo veľkej stene nad riekou Sarca

Pred dvoma rokmi v lete nás zavialo do mekky európskeho lezenia, talianskeho Arca. Z tohto výletu som už jednu lezeckú cestu opísal. Prinášam další tip, ktorý určite stojí za prelezenie.
Pred dvoma rokmi v lete nás zavialo do mekky európskeho lezenia, talianskeho Arca. Z tohto výletu som už opísal lezeckú cestu Dinosauri. Prinášam další tip, ktorý určite stojí za prelezenie.

Cesta Amazonia (6 UIAA, niekde sa uvádza aj vo verzii Amazzonia) má 340 metrov v desiatich dĺžkach. Jedna dĺžka je v 6. stupni UIAA, ostatné sú maximálne 5+ UIAA. Označil by som ju ako cestu do veľkej pohody – nástupom, obtiažnosťou, zostupom. Môže byť vhodná pre toho, kto sa chystá liezť svoju prvú cestu v oblasti, alebo pre niekoho, kto sa ešte len zoznamuje s lezením vo veľkých stenách.

Príprava

Z lezeckeho pohľadu je kopec Piccolo Dain rozdelený na štyri sektory. Niektoré cesty tu atakujú aj polkilometrovú dĺžku. Väčšina ciest nie je odistených, lezieš ich len s vlastným istením.

Amazonia má v online sprievodcovi (je tam aj topo) hodnotenie 4 hviezdy z 5 možných. V tlačenom sprievodcovi jej pridelili 5 hviezd atraktívnosti. Tlačený sprievodca uvádza, že cesta má 11 dĺžok. Podľa Bergsteigenu 10 dĺžok, no rozdiel je len v poslednej 50-metrovej dĺžke. Tlačený sprievodca ju rozdelil na dve. Juhozápadná orientácia určuje vhodný čas na lezenie hlavne na jar a na jeseň.

Amazonia 20 Stena z terasy baru Miravalle
Pohľad na stenu z terasy baru Miravalle (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Príjazd

Horolezecká mekka Arco na južnej strane Dolomitov je z Bratislavy vzdialená vyše 750 km, čo znamená  8 hodín cesty. Teda určite nie destinácia na otočku. V okolí Arca je niekoľko kempov. Ja môžem odporučiť camp Daino v dedinke Pietramurata. Je určite lacnejší, než kempy v Arcu, nič mu nechýba, ani studený bazén, ktorý zatvárajú o 18 hodine. Štandardný horolezec je v tom čase ešte niekde v okolí skaly ;)

Cestou do Arca od Trenta sa nad dedinou Sarche na pravej strane týči výrazný skalný kopec Piccolo Dain (967 m). Z tejto (severovýchodnej) strany naň vedú prevažne ťažšie cesty a cesty po vlastnom istení. Je tu aj výživná ferrata Rino Pisseta (obtiažnosť E), možno sa ti to hodí na restday. Cesta Amazonia sa nachádza na druhej, juhozápadnej strane kopca.

Ak by si prichádzal od západu, tak do Sarche schádzaš po serpentínach, s ktorých krásne vidno rovno do steny. Tesne pred začiatkom dediny sa na pravej strane nachádza bar Miravalle. Z terasy baru si pri kávičke môžeš rozobrať stratégiu dobytia vrcholu.

Amazonia nevedie až na vrchol Piccolo Dain. Končí sa asi v polovici kopca na výraznej zalesnenej plošine. Cesta je novšieho dátumu (2005) a má čisto športový charakter.

V Sarche zaparkuješ napríklad pri základnej škole (GPS poloha parkoviska). Vjazd ku škole je oproti čerpacej stanici Q8 Easy. Od parkoviska ideš po asfaltke popri rade posledných domov smerom na západ. Prístup od parkoviska trvá asi 10 minút a končí sa pri bráne strážiacej ovládanie stavidla riečnej hrádze. Cesta sa začína presne na múriku brány (GPS poloha nástupu).

Amazonia 5
Flóra sa pchá od objektívu (viac fotiek v galérii)

Lezenie

Prvé dve dĺžky sú také nástupové, výrazne traverzujúce a ľahké (3 a 4 UIAA). Sú spoločné s viacerými cestami (okrem Amazonie aj Orizzonti Dolomitici a Moon Bears). Na druhom štande si treba dať pozor kadiaľ budeš pokračovať. Aj vedľajšie cesty sú však v podobnej obtiažnosti.

Celkový čas lezenia je podľa sprievodcu 2:30 h. My sme to v trojici liezli vyše 4,5 hodiny. Ale zase na pohodu, kecanie a fotenie dovolené a radosť zo života nutná.

Tretia dĺžka je ešte stále traverz za 3 UIAA. Od štvrtej dĺžky už lezieš viac-menej v kolmej stene a veľmi rýchlo naberáš výšku. Jednotlivé dĺžky majú aj viac ako 30 metrov. Vybrali sme si ideálny deň, je trochu pod mrakom. V iný letný deň by to bolo v tejto stene na úpal.

Amazonia 11 vyššie a vyššie
Vyššie a vyššie (viac fotiek v galérii)

Kľúčová dĺžka (6 UIAA) ide cez malý previs, ktorý vyzerá ťažší ako v skutočnosti je. Púšťa nás OS. Je to deviata, predposledná dĺžka. Posledná dĺžka je zase traverz v trochu rozbitom a ľahkom teréne. Celkový čas lezenia je podľa sprievodcu 2:30 h. My sme to v trojici liezli vyše 4,5 hodiny. Ale zase na pohodu, kecanie a fotenie dovolené a radosť zo života nutná.

Cesta je veľmi dobre odistená, naozaj netreba nič na doistenie. Štandovacie istenia sú spojené reťazami. Lano odporúčam dvojité a minimálne 60 -metrové. K tomu minimálne 14 expresiek. Lezecká helma je samozrejmosť.

Obtiažnosť sa mi zdala v celej ceste ľahšia ako uvádza sprievodca. Pohodlný prístup a pomerne nízka obtiažnosť má za následok aj to, že v niektorých pasážach je stena celkom slušne vymastená. Celkový dojem z cesty to však nepokazí.

Amazonia 18 Lago di Toblino
Lago di Toblino (viac fotiek v galérii)

Zostup

Od konca cesty treba trochu nastúpať do kopca, ešte cca 10 minút, kým prídeš na zostupovú cestu z Piccolo Dain. Určite nechoď po chodníkoch smerom dole z kopca. Dostaneš sa len ku koncu ďalších lezeckých cien a budeš sa vracať naspäť (vlastná skúsenosť).

Podľa sprievodcu trvá zostup 20 minút. Reálne ti zaberie minimálne 30 minút, hoci v dobrom teréne. Aj tak sú to však krátke vzdialenosti na takú veľkú stenu. Pri zostupe sa otvárajú úchvatné výhľady na Lago di Toblino so zámkom na ostrove, urob si fotečky.

Fotogaléria