Vianoce na bežkách pri Kranjskej Gore

Minulý rok sme zažili biele Vianoce v slovinskej horskej dedinke Rateče pri Kranjskej Gore. Každý deň sme boli na bežkách, občas to prestriedali so zjazdovkami či skialpom. Takto si predstavujem vianočné sviatky.
Koncom roka 2021 sme zažili biele Vianoce v slovinskej horskej dedinke Rateče pri Kranjskej Gore. Každý deň sme boli na bežkách, niekedy aj dvakrát, občas to prestriedali so zjazdovkami či skialpom. Takto si predstavujem vianočné sviatky. Článok bol aktualizovaný v januári 2023.

Obec Rateče leží v podhorí Júlskych Álp v nadmorskej výške približne 850 m. Skokanské mostíky strediska severského lyžovania Planica stoja hneď za humnami, na taliansku hranicu by sa dalo aj kameňom dohodiť a Rakúsko je za prvým kopcom na severe. Do turistického mestečka Kranjska Gora so zjazdovkami a reštauráciami sa dostaneš za pár minút autom. Zo Slovenska to trvá trochu viac – minimálne 4,5 hodiny jazdy.

Pri Rateče pramení rieka Sava Dolinka. Tečie smerom na východ v doline ohraničenej Júlskymi Alpami na juhu a pohorím Karavanky na severe. Celá dolina je mimoriadne malebný kraj bez megalomanských stavieb, zarámovaný panorámou Triglavu a spol. Idylka sa končí po asi 25 kilometroch diaľničným tunelom do Rakúska a nepekným hutníckym mestom Jesenice.

Z tohto kraja som už reportoval o cyklotrase vedenej z talianskeho Tarvisia po násype zrušenej železnice. Cyklotrasa sa v zime stáva osou areálu bežeckého lyžovania Rateče – Planica s celkovou dĺžkou tratí 25 km. O bežkárske trate (tekaške proge) medzi talianskou hranicou, Planicou a Rateče sa stará Nordijski center Planica. V roku 2021 za ich použitie vyberali poplatok 5 € na deň a osobu. V januári 2023 to bolo už 8 €.

Menšie okruhy majú aj obce ďalej na východ od Kranjskej Gory – Mojstrana (2 km) a Gozd Martujek (6 km). Okrem toho súkromník prevádzkuje 22 kilometrov krásnych tratí pod názvom Tekaški center Confine na talianskej strane hranice. Centrum s barom a požičovňou lyží sa nachádza priamo v budovách bývalého hraničného prechodu. Vyberajú tam samostatné vstupné (v januári 2023 to bolo 6 €). Trate sú prepojené s traťami Rateče – Planica, no na hranici medzi nimi stávajú vyberači vstupného a kontrolujú pásky.

Trasy na bežecké lyžovanie Rateče Planica 03
Planica (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

V oboch areáloch sú trate sú profesionálne strojovo upravené na korčuľovanie aj klasiku. Vstupné sme platili žoviálnemu vyberačovi na parkovisku medzi Rateče a Planicou alebo v bare Confine. Platené sú aj parkoviská, ale cena 0,80 € za hodinu nikoho nezabije. Platí sa v automatoch, ktoré fungujú len na kartu.

Krátka 10-kilometrová dávka bežkovania v areáli Rateče – Planica. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

Trate vedúce po násype bývalej železnice a na lúkach v jej bezprostrednom okolí majú minimálne prevýšenie a sú vhodné pre začiatočníkov. Ak si chceš dať do tela, odboč na slučky naťahané po lúkach vyššie pod lesom. Ak sa chceš ponaháňať sa s trénujúcimi profíkmi, vyber sa hore do Planice a ďalej hore dolinou ku chate Tamar. Stačí pohľad na výškové profily a všetko je jasné.

Ukážka z bežkovania v areáli Confine. Neviem, aký základ má údaj o 22 kilometroch tratí, pobehal som skoro všetko a natočil 12 km. Možno je v vtom zahrnutá trať po násype starej železnice – bola upravená hlboko do Talianska a nedošiel som na koniec. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

Za menej ako hodinu jazdy autom sú z Rateče dosiahnuteľné ďalšie areály na bežecké lyžovanie: v Taliansku Tarvisio (10 km tratí) a Valbruna/Val Saisera (15 km tratí), v Slovinsku trate v okolí jazera Bled (štyri menšie okruhy) alebo biatlonový areál Pokljuka (30 km tratí). Výlet týmto smerom  sa dá dobre skombinovať s návštevou mondénneho mestečka Bled pri rovnomennom jazere. Alebo so zastávkou vo firemnom múzeu značky Elan v Begunje.

Návštevu múzea Elanu odporúčam nielen pamätníkom, ktorým niečo hovoria mená ako Ingemar Stenmark  alebo Bojan Križaj. Dozvieš sa tam fascinujúce fakty. Napríklad že zakladateľ fabriky Rudi Finžgar počas druhej svetovej vojny spolu s ďalšími kolegami vyrábal lyže pre juhoslovanských partizánov a v socialistickej Juhoslávii v tejto činnosti pokračovali ako výrobné družstvo.

Povianočný výlet k jazeru Bled - slovinské zákusky
Typické slovinské zákusky na terase pri jazere Bled (viac fotiek v galérii)

Zaujalo ma aj to, že ešte v 70. rokoch všetci členovia družstva – zamestnanci Elanu – demokraticky hlasovali o tom, či bude značka sponzovať Stenmarka. Alebo že práve Elan v 90. rokoch minulého storočia odštartoval carvingovú revolúciu lyžami SCX. V múzeu sa tiež dá vyskúšať profesionálny trenažér zjazdového lyžovania. Možno ťa prekvapí, aké je to fyzicky náročné.

Čo sa týka ďalších aktivít, okrem bežeckého lyžovania sa v okolí Kranjskej Gory dá vyblázniť na zjazdovkách. Kranjska Gora, Tarvisio či Arnoldstein sú menšie strediská. Ak ku šťastiu potrebuješ väčšie kolotoče, môžeš vybehnúť do Nassfeldu. Samozrejme, dajú sa tiež podniknúť skialpové túry. Napríklad  do doliny Krnica.

Fotogaléria