Bežkárske areály v doline Val Canale

Tipy na bežecké lyžovanie v severovýchodnom kúte Talianska, kam to máme zo Slovenska najbližšie. Dva z popisovaných areálov zemepisne patria do Júlskych Álp, ďalšie dva do Karnských Álp.
Tipy na bežecké lyžovanie v severovýchodnom kúte Talianska, kam to máme zo Slovenska najbližšie. Dva z popisovaných areálov zemepisne patria do Júlskych Álp, ďalšie dva do Karnských Álp. Dolina Val Canale je prirodzenou hranicou medzi týmito horstvami.

O outdoorových zážitkoch z taliansko-rakúsko-slovinského trojmedzia som už reportoval viackrát a zatiaľ s tým nemienim prestať ;) Pre obyvateľa Bratislavy a okolia je to len o hodinu a niečo ďalej ako Vysoké Tatry. Majú tu dobré jedlo a často nižšie ceny služieb ako v Tatrách. Prírodné divy sú rovnako očarujúce a počasie subjektívne vľúdnejšie.

Čo sa týka bežkárskej infraštruktúry, tak v okruhu do 30 km z horského mestečka Tarvisio máš v dosahu odhadom stovku kilometrov upravovaných bežkárskych tratí prvotriednej kvality. O slovinsko-talianskom areáli Rateče / Planica / Kranjska Gora som už písal, teraz bude reč o tratiach v doline Val Canale na západ od Tarvisia.

Valbruna – Val Saisera

Valbruna je turistická osada na západnom okraji Tarvisia. Leží v ústí doliny Val Saisera, ktorá sa zarezáva do severných svahov druhej najvyššej hory Júlskych Álp. Jôf di Montasio siaha do 2754 m nad morom, Triglav meria o 110 metrov viac. Bežkárske trate vo Val Saisera sú rozdelené na časť dolnú (Bassa, cca 900 mnm) a hornú (Alta, okolo 1000 mnm). Obe sú navzájom prepojené a celková dĺžka tratí v závislosti od snehových podmienok dosahuje okolo 20 km.

02 Bežky Valbruna
Trate v Bassa Saisera. Alta Saisera je na úvodnej fotke (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Trate majú stredne náročný výškový profil – stúpania a klesania sú dlhé a mierne. Pri našej prvej návšteve na prelome rokov 2022/23 fungoval iba 2,5-kilometrový úsek v dolnej časti, aj to hlavne zásluhou umelého zasnežovania. Napriek tomuto obmedzeniu sa vo Val Saisera dalo výborne zabežkovať. Tienistá dolina má výborné predpoklady na udržanie snehovej pokrývky, len najskôr musí niečo napadnúť. Vďaka aj za ten umelý sneh.

Bežkovanie v Bassa Saisera. Výškový profil a GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

O dva mesiace neskôr vyšlo najavo, že cez Vianoce sme videli len chudobné omrvinky z bohatého bežkárskeho stola Val Saisera. Horná časť pod skalnými stenami Torre Genziana a Monte Nabois patrí k tomu najkrajšiemu, čo som na bežkách zažil. Trate sú profesionálne upravené na nadštandardnú šírku – takú, že sa korčuliari môžu bez problémov obiehať. Stopy na klasiku sú väčšinou na oboch krajoch.

Info o aktuálnych podmienkach sa dá nájsť na webe turistického združenia regiónu Friuli Venezia Giulia. Vjazd do doliny Saisera je spoplatnený 5 eurami, za parkovanie na niektorom z piatich parkovísk ani za použitie tratí sa už neplatí. Ide o populárnu turistickú lokalitu a v exponovaných dňoch sa parkoviská rýchlo zaplnia.

Sedemkilometrový okruh v Alta Saisera a následne 6 kilometrová spojka do dolnej časti areálu. Výškový profil a GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

V blízkosti mýtneho stanovišťa na vjazde do doliny sa nachádzajú dva pekné vojenské cintoríny z časov Grande Guerra. Oplatí sa pri nich zastaviť. V prípade bohatej snehovej nádielky sa upravuje aj spojka medzi Tarvisiom a Valbrunou, ale to sa už stáva výnimočne.

Studena Alta – Gleris

Bežkársky areál lokálneho významu funguje asi 5 kilometrov nad mestečkom Pontebba, v osade Studena Alta, lokalita Aupa. Nachádza s nadmorskej výške okolo 900 m. Názov Gleris je odvodený od doliny Val Gleris, v ktorej leží väčšina tratí.

Bežkovanie v Aupe. Výškový profil a GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

Bežkuje sa na lúkach v okolí diaľkového plynovodu, ktorý v týchto miestach pretína jeden z bočných hrebeňov Karnských Álp. Miestny športový klub tu upravuje sedem kilometrov tratí. Návštevníci majú k dispozícii klubový dom s kaviarňou, požičovňou lyží a prezliekárňou.

06 Bežky Aupa
Trate v okolí diaľkového plynovodu, ktorý prechádza cez hrebeň v pozadí (viac fotiek v galérii)

Napriek podobnej nadmorskej výške ako 25 kilometrov vzdialená Valbruna bývajú snehové podmienky v Aupe chudobnejšie. Chýba tu mikroklíma vytváraná vysokými štítmi Júlskych Álp. V období po výdatnejšom snežení sa Val Gleris určite oplatí navštíviť. Info o stave tratí býva najspoľahlivejšie aktualizované na webe turistického združenia FVG.

Passo Pramolo (Nassfeldpass) – Laghetto

V známom lyžiarskom kolotoči Nassfeld, do ktorého sa okrem cesty z rakúskeho Hermagoru dá dostať aj od juhu po starej horskej ceste z talianskej Pontebby, pre bežkárov pripravujú 4 kilometre tratí v okolí umelého jazera Lago del Pramollo. Kým lanovky a zjazdovky Nassfeldu sa nachádzajú na rakúskej strane hraničného hrebeňa Karnských Álp, bežkársky areál je celý v Taliansku.

13 Bežky Nassfeld
Slnečné trate v Nassfelde (viac fotiek v galérii)

Bežkárske trate v Nassfelde. Výškový profil a GPX na stiahnutie sa dá získať po otvorení trasy na Mapy.cz.

Hlavnou výhodou sedla Pramollo je nadmorská výška – 1500 m znamená snehovú istotu prakticky po celú sezónu. Trate sú slnečné a bohaté na pekné výhľady. Výškový profil je dosť zubatý, treba byť pripravený na početné krátke strminy.

Tarvisio – Arena Gabriella Paruzzi

Priamo v Tarvisiu, na pozemkoch golfového ihriska a vo svahu nad ním, sa v zime s pomocou umelého zasnežovania upravuje 10 kilometrov tratí. Areál nazvaný podľa olympijskej víťazky z roku 2002 Gabrielly Paruzzi sa nachádza v peknom prostredí s jazierkami a výhľadom na Mangart. K dispozícii je aj sociálne zázemie vo fungl novej budove.

14 Arena Gabriella Paruzzi Tarvisio
Krúženie na zvyškoch snehu v Arena Gabriella Paruzzi (viac fotiek v galérii)

Rekreačný bežkár využije len štvrtinu oficiálnej kilometráže, keďže väčšia časť je stavaná vyslovene športovo s brutálnymi stúpaniam a klesaniami. Predstavu o polohe areálu si urobíš z GPX záznamu z našej poslednej návštevy. Z rekreačnej časti bolo vtedy pre nedostatok snehu dostupných len okolo 700 metrov trate, na ktorých sme v pohode krúžili až kým nás to neomrzelo. Do športovej časti za cestou, označenej tabuľou Solo per sciatori esperti, som zašiel len raz. A veľmi rýchlo som sa cez mostík vrátil na zvyšky snehu na golfovom ihrisku.

Fotogaléria