Biela tma

Lyžiarsky prechod časti nízkotatranského hrebeňa od Čertovice po Chopok. Za mizernej viditeľnosti sme si užili samotu a prešliapávanie stopy až po Štefáničku.
Predpoveď na víkend polojasno, skoro bezdvetrie, mínus 10 stupňov. Spíme na Trangoške. Ráno rýchly presun na Čertovicu, kde nechávame auto. O deviatej obúvame lyže.

Jeden z dvoch prudších výšľapov túry je po (neviem prečo) nefunkčnej zjazdovke. Hrebeň je stále hore – dole. Krátke zjazdy, pre ktoré sa neoplatí prepínať viazanie a lyžiarky, sú pomerne zábavné. Papuláka dáme všetci aj niekolkokrát za deň.

Čo je najpodstatnejšie, celý deň je ideálna teplota mínus 5 stupňov a bezvetrie. K tomu drobné sneženie a viditeľnosť miestami maximálne 50 metrov. Čo je počas celého dňa trochu klaustrofobické. Zato si môžeme užívať samotu a prešliapávanie stopy až po Štefáničku.

Nevidíš, len cítiš, ale stačí
blízkosť niečoho, čo sa ti páči.

Ticho, slza na oku, v duši mier
jediné je jasné, cesta je cieľ.

Tá pre zmenu praská vo švíkoch. Drobné občerstvenie a šup na Ďumbier. O 16:15 sme za pomerne hustej premávky – na takéto počasie – na novej Kamienke. Zmenila sa úplne, škoda jej. Ale nová architektúra je pekná.

Osamelosť
Viac fotiek v galérii

Pri stmievaní absolvujeme ešte zjazd po rozbitej zjazdovke, tesne pred nástupom ratrakov. A celodenná biela tma sa mení na tmu čiernu. Dĺžka podľa turistickej mapy je 19 km, stúpanie 1211 m, klesanie 1325 m. Pekný, nenáročný ski touring. Viackrát som si spomenul, čo o letnom prechode tohto úseku hrebeňa Nízkych Tatier písal Tomáš aj iní.

V nedeľu tá istá situácia. Zlá viditeľnosť, ale na hrebeni už aj celkom fučí. V pláne bola Poľana. Nič neriskujeme a pekne po vyznačenom skialp chodníku na Zadné Dereše, odtiaľ popod nefunkčný vlek ku rázcestiu pod Derešmi a odtiaľ za pol hoďky sme na Kamennej chate. Na viac to v NT tento víkend nebolo.


Fotogaléria