Blesková cvičná ferrata v Jizerských horách

V lete 2013 sa prvej ferraty dočkali aj Česi. Odvtedy pribudli ďalšie, no historické prvenstvo má Vodní brána
V lete 2013 sa prvej ferraty dočkali aj v Česku. Odvtedy pribudli ďalšie, no historické prvenstvo má Vodní brána nad riekou Jizera pri Semiloch.

Pri otvorení boli nejaké protesty od ochranárov a lezcov, neskôr to utíchlo. Ferrata je dosiahnuteľná za 15-20 minút svižnej chôdze z historickej priemyselnej zóny mestečka Semily – kto by si nepamätal socíkové hračky TOFA Semily :)

Natiahli ju v atraktívnej lokalite priamo nad hladinou rieky Jizery (na ľavom brehu) a známym visutým chodníkom, ktorý vedie po pravom brehu. Obtiažnosť hlavnej vetvy uvádzajú ako C+ (podľa mňa B/C). Ľahší variant použiteľný okrem výstupu aj na zostup je oficiálne kategorizovaný ako B.

Nevýhoda Vodnej brány? Je tragicky krátka! Vyleziete ju za pol hodiny aj s fotením. Napriek tomu sa viac podobá skutočnej ferrate ako prvá slovenská ferrata na Martinských holiach, ktorá je síce pekná a dosť dlhá, no málo vertikálna, takže skúsenejší ju v pohode lezú bez istenia.

Ťažší variant má 110 m dĺžky a 70 výškových metrov, ľahší 90 a 65 m. GPX na stiahnutie.

Len kvôli krátkej ferrate sa do tohto odľahlého kraja na severe ČR určite neoplatí cestovať. No ak sa v Jizerských horách vyskytneš z iného dôvodu, za tú hodinku času to určite stojí.

Fotogaléria