21. ročník festivalu Hory a mesto sa v marcovom termíne neuskutoční

Aktualizácia: Festival sa v termíne 25. - 29. marca 2020 neuskutoční. Organizátori rešpektujú nariadenia a všeobecné odporúčania kompetentných orgánov v súvislosti so šírením vírusu COVID-19.

Aktualizácia 10. marca: 21. ročník festivalu Festival Hory a mesto sa v termíne 25. – 29. marca 2020 neuskutoční. Organizátori rešpektujú nariadenia a všeobecné odporúčania kompetentných orgánov v súvislosti so šírením vírusu COVID-19, aby sa ľudia vyhýbali verejným zhromaždeniam. „Je nám nesmierne ľúto, že musíme pristúpiť k takémuto radikálnemu kroku. Cítime však zodpovednosť za našich hostí aj divákov a v tejto situácii musíme všetci zodpovedným prístupom prispieť k zamedzeniu šírenia koronavírusu. V práci však pokračujeme a veríme, že sa nám podarí zorganizovať podujatie v Bratislave v rámci celoslovenského jesenného turné Hory a mesto 2020,“ uviedol riaditeľ festivalu Alan Formánek.

Pôvodný text z 24. februára:

Zagurami.eu je aj tento rok mediálny partner festivalu Hory a mesto, ktorý sa uskutoční 25. – 29. marca 2020 v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v Bratislave. Predstavujeme hlavných hostí festivalu.

Cedar Wright

Americký horolezec Cedar Wright urobil veľa extrémnych výstupov a okrem toho, že rád stojí pred kamerou, má ako režisér na konte niekoľko trhákov. Pred dvoma rokmi nakrútil v rámci Reel Rock 12 krátke filmy Bezpečnosť na poslednom mieste (Safety Third) s dnes už nebohým Bradom Gobrightom a Môj kamarát kýpeť (Stumped) s Maureen Bock.

Cedar Wright
Cedar Wright

Minulý rok sme sa s ním pozreli do ďalekej Antarktídy, kde si vyhliadol štíty, v ktorých sa roztriasli kolená aj Alexovi Honnoldovi. A keď už nevedel, čo bláznivé by ešte mohol vyskúšať, rozhodol sa, že sa naučí lietať. Svoje začiatky zdokumentoval vo filme Vtáčence (The Fledglings).

Gerlinde Kaltenbrunner

Dalšími hosťami budú dve ženy. Festival otvorí rakúska alpinistka Gerlinde Kaltenbrunner. Ako prvá žena vyliezla na všetkých štrnásť osemtisícoviek bez kyslíkovej fľaše a podpory vysokohorských nosičov. Za dvadsať rokov zažila množstvo neuveriteľných zážitkov v najvyššie položených oblastiach  Zeme.

Gerlinde Kaltenbrunner na K2 v roku 2011 (foto T. Heinrich)
Gerlinde Kaltenbrunner na K2 v roku 2011 (foto T. Heinrich)

O tom, čo na expedíciách prežívala, bude hovoriť v stredu 25. marca 2020 o 19:00 v prednáške Passion 8000 – celoživotný sen. Divákom povie nielen o svojich cestách po svete, ale priblíži im aj svoje najhlbšie pocity pri zdolávaní nedostupných vrcholov hôr. Opíše nekonečnú radosť aj útrapy, ktorými si musela prejsť na ceste za svojím celoživotným snom, a odhalí, ako sa zážitky v horách odrazili na jej hodnotovom rebríčku aj osobnosti.

Mira Rai

Druhá mimoriadna žena, nepálska trailová bežkyňa Mira Rai, uzavrie 21. ročník festivalu Hory a mesto. Svoj životný príbeh rozpovie počas záverečného dňa v nedeľu 29. marca 2020 o 19:30. Ako sa obyčajné nepálske dievča vypracuje na špičkovú  trailovú bežkyňu, ktorá vyhráva svetové podujatia?

Mira začala behať náhodou a na svoje prvé preteky, ktoré mali 50 kilometrov, prišla tiež náhodou. Bez prípravy, vhodného výstroja, jedla a vody ich však vyhrala. Strhla na seba pozornosť a stala sa symbolom odhodlania a vytrvalosti na ceste za svojím snom.

Mira Rai (foto Fabio Menino)
Mira Rai (foto Fabio Menino)

Keď ako 12-ročná odišla zo školy a vo veku 14 rokov sa za dramatických okolností zapojila do maoistického povstania, ešte nič nenasvedčovalo tomu, že sa raz z Miry stane inšpirácia pre nepálske ženy. Dnes je víťazkou mnohých medzinárodných súťaží, National Geographic ju ocenil titulom Dobrodruh roka 2017 a sama organizuje súťaže s cieľom povzbudiť ženy, aby bojovali proti zaužívaným stereotypom patriarchálnej spoločnosti a išli si za svojím cieľom.

Aktuálny ročník festivalu vďaka hlavným hostkám prináša tematiku extrémnych športov v horách zo ženského pohľadu a búra stereotyp že „to“ nie je pre ženy.  Pripravovaný ročník prinesie aj nové témy ako počasie, ktoré je jedným zo základných predpokladov bezpečnosti v horách. „Zároveň cítime, že environmentálny aspekt sa stáva oprávnene najdôležitejšou témou všetkých ľudských činností. Preto sa aj festival v nasledujúcom ročníku bude zaoberať ekologickými vplyvmi ľudskej činnosti na prírodu,“ povedala Soňa Oravcová, zostavovateľka sekcií Enviro a Horská kultúra.

Chýbať nebude ani filmová súťaž, výstava fotografií, lezecké preteky a samozrejmosťou budú sprievodné podujatia pre deti aj dospelých. Súčasťou festivalu je aj fotografická súťaž, svoje fotky môžu záujemcovia prihlasovať do 8. 3. 2020.