Slovenské skalky: Bralová skala pri Handlovej

Do skaly je zabité asi všetko, čo sa za posledných 40 rokov v lezeckých cestách používalo. Hotový skanzen horolezeckého istenia. Tak si treba dávať pozor - aj preto, lebo prvé istenia sú niekedy vo výške 6 metrov.
O tom, že z pohľadu horolezca to Horná Nitra vyhrala, niet čo diskutovať. Lezecké oblasti Hrádok, Jančekova skala či Sekaniny patria medzi lezecké top lokality na rodnej hrudi. Akoby v okolí Prievidze žili len horolezci a baníci. A, samozrejme, basketbalisti. Súboje posledného majstra spoločnej československej ligy BC Prievidza s miestnym rivalom MBK Handlová mávali a ešte stále majú špeciálny náboj.

Bralová skala (825 m) patrí do pohoria Žiar a nachádza sa nad dedinou Ráztočno kúsok od Handlovej. Skalnatý vrchol je rozpoznateľný podľa vysielača a ponúka výhľady na Handlovskú, a ak vybehneš kúsok po červenej značke smerom na Kremnicu, tak aj na Turčiansku kotlinu.

V masíve pod Bralovou skalou takmer pred sto rokmi vyrazili trojkilometrový železničný tunel na trati z Handlovej do Hornej Štubne, svojho času prelomového spojenia medzi Hornou Nitrou a Turcom. Vrchol skaly je tiež bodom na legendárnej Ceste hrdinov SNP.

Skala je vysoká do 80 metrov, najkratšie cesty majú cez 50 metrov. Materiál je sopečná vyvrelina. Nie čistý andezit ako okolité lezecké terény, čo jej určite trochu berie z lezeckého potenciálu, nie však z krásy. Zo sopečnej vyvreliny je aj známa oblasť Meteora v Grécku. A tam sa v jednom z filmov páčilo lezenie aj Jamesovi Bondovi.

Cesty sa lezú väčšinou na dve-tri dĺžky. Niektoré cesty je možné zlaniť, väčšina sa zostupuje zostupovkou po chodníku pravou stranou, po turistickej značke. Pod veľkým previsom zvaným Tigrák je osadená výstupová kniha. Bralová skala poskytuje zaujímavé vzdušné lezenie. Miestami v rozbitom teréne, ktorý by sa snáď dal skultivovať. 60-metrové lano ti tu musí stačiť.

02 Pod skalou
Pod skalou (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Aktuálne je na Bralovej skale podľa climb.sk 14 ciest a variantov v obtiažnosti od 4+ do 7+ UIAA v ceste s názvom McDakova. Do 6+ UIAA je 8 ciest. Cesta s názvom Live is live je za 5 UIAA a má usek  technického lezenia za A2. Aj z tejto štatistiky je vidno, že to nie je žiadna mega oblasť. Potenciálu na nové cesty je dostatok, na vyše 50 metroch šírky skaly je len 14 ciest. Určite to však chce veľa roboty a chuti.

Do skaly je zabité asi všetko, čo sa za posledných 40 rokov používalo. Hotový skanzen horolezeckého istenia. Tak si treba dávať pozor – aj preto, lebo prvé istenia sú v niektorých cestách aj vo výške 6 metrov. Aj to je jedným z dôvodov, prečo na tejto skalke budete aj cez víkend sami. Zlaňáky sú z mojej skúsenosti v len v jednom bode, takže treba len veriť.

Liezť je možné už od skorej jari do neskorej jesene. Liezť sa dá aj v letných mesiacoch, keďže začiatok ciest je ukrytý v tieni stromov. Väčšina ciest je označené nápisom na skale aj s informáciou o obtiažnosti.

Prístup

Z Bratislavy je to do dediny Ráztočno (okres Prievidza) 200 km a 2 hodiny cesty autom. Zo Žiliny hodinka a pol v aute a 80 km. Z Banskej Bystrice je to hodinka a 70 km. Východiskovým bodom je horský hotel Remata v rovnomennej rekreačnej oblasti nad Ráztočnom.

Auto zaparkuješ až za hotelom, kde je miesto asi pre 20 áut (GPS súradnice parkoviska). Bralovú skalu, resp. jej vrchol, je vidieť rovno z parkoviska. Hneď vedľa vedie žltá turistická značka, jednoducho sa na ňu napojíš smerom do lesa. Nástup od hotela Remata pod skalu trvá 50 minút, je to niečo vyše kilometra pomerne strmo do kopca. Ideálna rozcvička. Keď uvidíš skalu vľavo od chodníka, odboč a traverzom sa dostaneš až pod ňu (GPS súradnice skaly). Netrafiť by bolo dosť veľké umenie.

05 V ceste Danica
V ceste Danica (viac fotiek v galérii)

Alternatívne sa na Rematu vieš dopraviť aj autobusom alebo vlakom. Autobus ide z Handlovej, od zastávky je to k hotelu ešte asi 2 km. Ak si fanúšik železničnej histórie, nevynechaj možnosť zviezť sa aspoň krátkym úsekom už spomenutej horskej trate. Nastúpiš v Handlovej, prejdeš jedným kratším tunelom a na druhej zastávke vystúpiš. Žiaľ ešte pred dlhým Bralským tunelom.

Lezecká oblasť Bralová skala je aktuálne bez lezeckých obmedzení. Pred návštevou si je dobré overiť prípadné lezecké obmedzenia na stránke Jamesu.

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti

Danica (4+): asi najčastejšie lezená cesta. Jasná línia, nízka obtiažnosť a pomerne dobré istenie  tomu nahráva. Od začiatku šikmo doľava položenou rampou pod previs. Previs je aj najťažšie miesto v ceste. Samozrejme predovšetkým po morálovej stránke, z dôvodu istenia. Nad previsom rovno hore (kvalita skaly je tu horšia) až na plošinku, kde je štand. Od štandu hore popod menší previs, traverz doprava pod ďalší obrovský previs zvaný Tigrák, kde je aj vrcholová kniha. Tu je druhý štand. Nájdeš aj dva istiace body, ak si veľmi kreatívny. Na tomto štande sa cesta križuje s Diagonálou. Ďalšou dĺžkou sa dostaneš na vrchol. Obchádza Tigrák vhĺbením výrazne zľava. Troška zarastené a rozbité. Cesta má v online sprievodcovi obtiažnosť 5 UIAA, súhlasím.

Diagonála/Direttissima (6): Začiatok cca 5 metrov vľavo od cesty Danica, výrazne zamachovaná časť. Doporučujem začať cestou Danica. V previse odbočíš z Danice výrazne doprava (dalo sa niečo založiť). Po prelezení previsu uvidíš krásnu zelenú stienku s kruhom, štandovým. Aj tu som to chcel vzdať a zlaniť, moje ego však zvíťazilo. Od štandu (veľký, ale zato hrdzavý kruh) mierne doprava, obídeš previs, nad previsom mierne doľava, neskôr vhĺbením pod Tigrák, štand. Rovno nad štandom priamo hore až na vrchol. Začiatok tretej dĺžky je v úplne inom stupni ako celá cesta, dávam tomu 7+ UIAA. Sú to len dva-tri kroky a vieš to preliezť aj technicky.

09 V ceste Casanova
V ceste Casanova (viac fotiek v galérii)

Rock and roll (7-): Jedna z najkrajších ciest. Bouldrový nástup, cez brušká, pekné  lezenie po malých chytoch. Viac menej platňou kolmo hore až po záverečnú krátku špáru. Nad ňou sa prestupuje do ľavej stienky, na vrchole ktorej sa cesta končí. Cesta sa lezie ako jednodĺžková. Má 30 metrov.

Casanova (5): Nástup je označený nápisom a samozrejme hrdzavým kruhom. Aby si vedel, do čoho ideš. I keď je fakt, že táto cesta je asi najlepšie odistená materiálom z 21. storočia. Pekné lezenie v prvej polovici aj ťažšie, druhá polovica ľahšie. Prepokladám, že je to nové pokračovanie cesty, pomerne logické a pekné. Cesta sa končí na vrchole, má cca 50 metrov. Nemá štand v strede cesty, takže nezlaníš na klasickom lane. Ak máš 60 metrové lano, zober si topánky. V lezečkách to schádzať nie je úplne OK, moja skúsenosť by ti mohla stačiť.

Moje hodnotenie oblasti

 • Množstvo a rozmanitosť ciest: 2 body z 5
 • Kvalita skaly: 2 body z 5
 • Istenie: 2 body z 5
 • Deti: 1 bod z 5 (skaly sú v miernom kopčeku)
 • Prístup od parkoviska: 3 body z 5 (asi 50 minút do kopca, po lesnej cestičke)
 • Dostupnosť autom a parkovanie: 4 body z 5 (rovno za hotelom Remata je parkovisko pre 20 áut)
 • Prístup bez auta: 2 body z 5 (z dediny Ráztočno je to 3 – 4 km k hotelu Remata)
 • Prístup na bicykli: 0 bodov z 5 od hotela to nie je na bike ani hore, ani dole)

Praktické info

 • Orientácia: juhovýchod
 • Slnko: Začiatky ciest sú pod korunami stromov, kľudne aj do výšky 20 metrov. Vyššie je skala vystavená slnku.
 • Materiál skaly: Sopečná vyvrenina
 • Výška ciest: 30 až 80 metrov
 • Voda: Pod skalou ani po ceste z parkoviska nie voda
 • Stanovanie: Nie
 • Sprievodca: Tlačený sprievodca k oblasti neexistuje. Online sprievodcov nájdeš na weboch HK Prometeus a Climb.sk.

Tip na doplnenie výletu

Prejdi sa kúsok po Ceste hrdinov SNP smerom na Duklu (5 minút ) a otvorí sa ti úchvatný pohľad na začiatok Turčianskej kotliny.

Fotogaléria