Cestou necestou na jeseň prinesie inšpiráciu do šestnástich miest

Cestovateľský festival Cestou necestou sa na jeseň rozbieha do mnohých miest po celom Slovensku. Príďte sa inšpirovať na svoje ďalšie cesty a vypočuť si dobrodružné zážitky cestovateľov.

Trojdňový festival v Bratislave sa uskutoční 10. – 12. novembra 2023 v DK Ružinov. Tešiť sa môžete na viac ako 40 prezentácií a diskusií. Hlavnou témou sú ultradlhé túry nielen na americkom kontinente – Great Himalayan Trail, Great Divide Trail (na úvodnej fotke), Arizona Trail, Continental Divide Trail, Stezka Českem.

Dá sa prežiť pád alebo stretnutie s medveďom? Sú horšie komáre, otlaky či nedostatok vody? Môže ísť na dlhú túru každý? Odpovede sa dozviete na prezentáciách slovenských a českých prednášajúcich Pavlíny Adam, Martina Úbla, Pavla Sabelu, Ivky Smolkovej. O treku GR 221 na Mallorke vám porozpráva Miloslav Daníšek.

Dramatické výstupy na šesťtisícovky Ama Dablan a Aconcagua a sedemtisícovku Pik Lenina zažijeme s Janou Vaňkovou, Martinom Tatárom a Marekom Odlerom.

Vyhlad zo stanu, Camp 1, Ama Dablam, Nepal, Jana Vankova
Výhľad zo stanu, Camp 1, Ama Dablam, Nepál. Foto – Jana Vaňková

S organizátorom Michalom Knitlom vystúpame na niekoľko sopiek od Ekvádora po Salvádor a nazrieme do neprebádaných miest v Kolumbii. Že sa nedá dobrodružne cestovať s deťmi? O opaku vás presvedčí Zuzana Remišová aj Milan Schnorrer. Pôjdeme do Nórska aj na bežky.

Kam zvyknete vyraziť na týždňovú dovolenku? Marek Adamech odporúča Čile! Stihol obdivovať krásy Torres del Paine aj púšte Atacama a ako na to, poradí aj začiatočníkom. Milovníkov nespútanej prírody potešíme aj prednáškami o Islande a Novom Zélande od cestovateliek Patrície Mrázkovej a Milady Mili Konečnej.

Okrem užitočných informácií a dychberúcich zážitkov na nás čaká aj veľa smiechu v zábavných prezentáciách obľúbeného Michala Tlelku o ceste okolo sveta a o Bangladéši spolu s Milanom Sivokom a neuveriteľné príbehy Jozefa Kmeťa a Pavla Sivého alias Jožiho a Paliho z Ázie. Poďte zistiť, prečo sa z nich stali Don Quijote a Sancho Panza. Na cestu okolo sveta nás pozve aj Anton Kečkéš, a to popri bežnom zamestnaní.

Komu by chýbalo teplo, nesmie si nechať ujsť púštne krajiny Jemen a Omán od Petra Gregora alebo tropické ostrovy Dominika v Karibiku a Seychely v Indickom oceáne, kam nás zavedie Peter Dvorák. Peter Božik prešiel sám na bicykli 4000 km naprieč Austráliou. Netušil, že sa po päťdesiatke stane študentom. Ak chceš aj ty študovať v Austrálii, viac sa dozvieš na diskusii a v stánku na festivale.

ked zistite, ze ste nezvolili vhodny dopravny prostriedok
Keď zistíte, že ste nezvolili vhodný dopravný prostriedok. Foto – Peter Božik

Ako sa cestuje po krajine, ktorá sa nachádza v občianskej vojne, a to vo vysokom štádiu tehotenstva, nám porozpráva odvážna Petra Kováč. V Sýrii má svoje korene a počúvala o nej už ako malá od svojej babky.

S Veronikou Kapcovou Balážiovou sa vyberieme do Ugandy, kde žijú posledné gorily horské. Pozrieme sa aj do národných parkov za inými zvieratami, spoznáme život Uganďanov či slovenský projekt nemocnice. Etnológ a religionista Radoslav Hlúšek nás zavedie do Mexika na guadalupskú púť.

Viktória Horňanová poslúchla volanie srdca a splnila si dizajnérsky sen. V marockej dedine tkala berberskými technikami koberec. Simonu Rapavú zase očarila Kolumbia, a to doslova – šamanmi, tradičnou medicínou a domorodou kultúrou. Peter Šimek si s partiou paraglajdistov zalietal nad Gruzínskom v okolí Ushby.

Slovensko netradične vám predstavia David Slovák (behom) a Ivana Balážová a Gabriel Škabla (na koňoch). Zaujímavé cyklotúry po Európe poradí Tamara Zajacová a Lukáš Maleček odhalí svoju početnú zbierku navštívených hradov. Matouš Vinš prezradí svoje tipy, ako ušetriť a cestovať pritom naplno.

Pred Marou, Sad Livia
Putovanie na koňoch Tribeč – Tatry. Foto – Gabriel Škabla

Nebudú chýbať ani diskusie s cestovateľmi na rôzne témy a sprievodný program, ako napríklad predstavenie ultraľahkej výbavy na túry a koncerty: Ramivana, Rado van Hanko a Javor Divotvor.

Cestovateľský festival Cestou necestou putuje aj po mnohých slovenských mestách. Vypočuť si budete môcť prezentácie o putovaní peši naprieč Novým Zélandom a na bicykli naprieč Austráliou, o výstupoch na sopky od Ekvádora po Salvádor alebo o Pacifickej hrebeňovke. Vystúpime na šesťtisícovku Ama Dablam v Nepále, prejdeme sa motorkou po Vietname a vydáme sa na túry na Mallorke a po amerických Rockies. Pavel Dvořák prezradí, ako sa mu žije a cestuje v Číne po pandémii a prečo sa odsťahoval zo Šanghaja na vidiek.

Do viacerých miest zavítame aj s festivalom dobrodružných zimných filmov Snow Film Fest 2023. Pozrieme sa na zážitky z výstupu s lyžami na vrchol 7000-metrovej hory v Nepále, na lyžiach prejdeme Laponsko, zažijeme freeride v nórskych fjordoch, na Sibíri a v Gruzínsku. V poslednom bonusovom filme spoznáte kombináciu lietania na ultraľahkom lietadle spolu so snowboardingom v nedostupných údoliach Álp.

Celý program, informácie a vstupenky nájdete na webe festivalu, jeho Facebooku a Instagrame.

Text: Martina Jarolínová, úvodné foto: Martin Ubl