Nazretie do tribečského cyklorajóna

Cestou z lezeckého výletu do Tatier sme sa s Martinom zastavili na expresnej ochutnávke cyklotrás v pohorí Tribeč. Lokalitu sme zvolili podľa pohybu oblačnosti na meteoradare a nepomýlili sa. Iba času bolo málo.
Cestou z lezeckého výletu do Tatier sme sa s Martinom zastavili na expresnej ochutnávke cyklotrás v pohorí Tribeč. Lokalitu sme zvolili podľa pohybu oblačnosti na meteoradare a nepomýlili sa ani v počasí, ani v mieste činu. Iba času bolo málo.

Keď sa človek pozrie na mapu oblasti severovýchodne od Nitry, vyzerá to ako cyklistický raj. Sieť značených cyklotrás má hustotu porovnateľnú s Malými Karpatami. V realite to vyzeralo trochu inak. Cykloznačiek je v Tribeči naozaj veľa, no časť úsekov je málo jazdená a zarastá vegetáciou. Zo širokej zvážnice sa niekedy stáva singláč.

Okrem času chýbala aj lepšia domáca príprava alebo parťák znalý miestnych pomerov, preto sa nám nepodarilo trafiť žiadny skutočný trail. A severne od Veľkého Tribeča zopár zaujímavých MTB trailov rozhodne je. Neprekážalo to, aj tak sme chceli najmä vyjazdiť svaly stvrdnuté z poskakovania po tatranskej žule. Naša trasa:

Trasa: dĺžka 31 km, nastúpaných 965 m, celkový čas 3:20 h. Na Mapy.cz nájdeš ďalšie podrobnosti: výškový profil a GPX na stiahnutie.

Jeden trail sme vlastne absolvovali, no v nesprávnom smere. Strmina zo zvážnice na severnej strane pohoria smerom na hrebeň pri Malom Tribeči mala asi 500 metrov a prevýšenie okolo 100 metrov. Ako som si dodatočne naštudoval, išlo o hornú časť trailu Pozerak. Celkom radi by sme si technický úsek zjazdili, no po tlačení bicyklov hore trailom sa nám naozaj nechcelo obetovať získané výškové metre.

09 Cyklo Tribeč
Technicky náročný úsek na hrebeni Tribeča (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Terén v Tribeči je tvrdší, kamenistejší ako v mojich domácich Malých Karpatoch, o Fatrách či Strážovských vrchoch ani nehovoriac. Výhoda v daždivej sezóne. Na druhej strane, hrebeňový chodník je miestami vyslovene skalnatý a jazda po ňom náročná. Aj dlhé klesania po zvážniciach vytrasú telo viac ako mu je milé.

Na Veľký Tribeč (830 m) vedú cyklotrasy z troch svetových strán. Na vrchole je pekne vykosená lúčka s posedením, ale výhľadom zacláňajú stromy. Výšľap na najvyšší bod pohoria je už celkom slušný športový výkon a určite len pre horský bicykel. No popod juhovýchodnú stranu Tribeča z Kostolian do Zlatna, vedie lesácka asfaltka akceptovateľnej kvality (na cesťák asi nedostatočnej) a s komfortným výškovým profilom. Príjemná to trasa na rodinný cyklovýlet.

12 Cyklo Tribeč
Zjazdy po zvážniciach sú rýchle, no trasľavé (viac fotiek v galérii)

Náš cyklovýlet do Tribeča sme začínali aj končili pri priehrade v Jelenci, pretože tam sme to mali blízko z diaľnice. Najlepšie traily (Trhlina, Zubatá či Srnkáč) sa však nachádzajú na druhej strane pohoria, z Jelenca dosť od ruky. Komu ide o ne, nech si za východiskový bod radšej zvolí Solčany pri Topoľčanoch.

Fotogaléria