Cyklovýlet v Zamagurí: Singletrails Lechnica

Nádherné výhľady na Tri Koruny, krásne prostredie, rozkvitnuté lúky, príjemná bajkovačka a zaujímavé zjazdíky. To sú zamagurské cyklotraily v Lechnici.
Nádherné výhľady na Tri Koruny, krásne prostredie, rozkvitnuté lúky, príjemná bajkovačka a zaujímavé zjazdíky. To sú zamagurské cyklotraily v Lechnici.

Tvoj vzťah k bicyklovaniu sa rodil dlho. Posledné známe pokusy sa datujú na roky 2014, keď si pomaly jazdila okolie, tlačila bike do kopca a nakoniec radšej presedlala na Tatry a VHT. Ďalší významný pokus sa datuje na jeseň roku 2016, keď to bol jediný možný bezbolestný pohyb po úraze. To ako si mala problém vyjsť aj pár kilometrov a aký si mala odpor k blatu si už spomínala v článku o výlete na slovenskom ďalekom východe.

Ďalší pokus s bicyklovaním si si dala v roku 2018. Viaceré skutočnosti prispeli k tomu, že si konečne najazdila vzdialenostne a výškovo pomedzi lezenie, Tatry a všetky ostatné aktivity viac ako kedykoľvek predtým. Nie sú to tisícky kilometrov ročne, ako robia skutoční bikeri. Nie sú to šialené zjazdy, ako robia enduro jazdci. Je to len radosť z pohybu a pomalé zdokonaľovanie techniky a sily.

Prečo takýto obšírny začiatok? Aby sa definovalo, aký typ (ne)cyklistu si.

1 Griftof
Griftof – stúpanie (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Lechnica je malebná dedinka vedľa Červeného Kláštora v Zamagurí. Teba k nej viaže dokonca i dávna rodinná história, preto si od začiatku s radosťou a očakávaním sledovala, keď Singletrails Lechnica začali budovať. Trochu nesúhlasíš s výrazom, že ide o rodinné trasy, ako uvádza stránka obce. Rodinné možno vtedy, ak celá rodina chodí aktívne na MTB preteky.

V každom prípade, dátumovo je polovica júla. Počasie sa však hrá na príjemnú jeseň s pätnástimi stupňami. Ráno to vyzerá na dážď. Keď však vykukne slnko a predpoveď sa tvári, že nebude pršať, idete do Lechnice. V pláne to je už dlhšiu dobu, ale ty si nenabrala odvahu s tým skutočne súhlasiť.

Cestou autom do Zamaguria vás čaká mnoho kilometrov a počas toho stretávate niekoľko prehánok. Parkovisko je u niekoho vo dvore. Pani vybehne z domu, ovalí vás cigaretovým dymom a za dve eurá dostávate k parkovnému aj nálepku. Skladáte bicykle z auta, prezliekate sa a dívate sa na oblohu. Bude pršať? Nebude? Zmráka sa, sem tam padne aj nejaká kvapka. Nakoniec však idete.

Kameno-zemitou cestou stúpate k začiatku trailov. Trvá to pár minút. Takýto terén ti je dôverne známy, tak neriešiš. Cestou sa však otepľuje a zhadzujete zo seba vrstvy. Potom sa traily rozdeľujú. Vyberáte si trail vľavo s názvom Griftof. Vstupujete do lesa.

3 výhľady z lesíka
Griftof- zjazd (viac fotiek v galérii)

Výšľap je náročný predovšetkým v zákrutách, ktoré sú pomerne prudké. Niektoré prvé ani nevieš vytočiť a padáš v nich z bicykla. Zatáčka tu, zatáčka tam. Postupne techniku zdokonaľuješ a v ďalších sa už držíš.

Trasa krásne kopíruje vrstevnice a s každou zákrutou sa mierne dvíha. Sklon je trochu náročný, ale príjemný. Cestou hore si spomínaš na parádny citát, ktorý si nedávno objavila na nejakej cyklo stránke a celý čas ti behá hlavou:

Do kopca nevládzem, z kopca sa bojím a po rovine ma to nebaví.

Ó, múdry človek vystihuje tvoj životný cyklo stav a dnešok úplne. Ale pomaly stúpaš a ani sa nenazdáš a si hore. Skutočne? Vrchol je uprostred lesa. Nebolo to ani také hrozné. Výhľady žiadne, len miznúca cestička smerom dolu. Pred vami je nadupaný biker, ktorý sa po chvíli púšťa a keď vidíš ako mizne za prvou zákrutou, len sťažka pregĺgaš mysliac si, že to teda budeš dolu kopcom asi tlačiť.

Púšťate sa dolu, sťažka a opatrne vyberáš prvé zákruty. Trochu nižšie sa trasa rozdeľuje na Griftof a Gvizd. Na ten druhý vraj treba trochu lepší bicykel.

Púšťate sa Griftofom. Trasu celkom zvládaš, si zo seba celkom milo prekvapená. Trasa je krásne vedená lesíkom a len niekoľko zákrut ti robí skutočný problém. Ťažkosti máš ešte pri niektorých strmších priamych zjazdoch, najmä pri tých, pri ktorých sa dostávaš z lesa von na lúku. Na lúke ťa fascinujú výhľady na Tri Koruny a okolité kopčeky. Ani nemôžeš bicyklovať, lebo sa musíš obzerať a fotiť. Si nadšená.

7 šialene rozkvitnuté lúky na špici
Šialene rozkvitnuté lúky na Špici (viac fotiek v galérii)

Medzitým ešte znova vchádzate do lesíka a stúpate. A chvíľu na to sa znovu púšťate. Na trase ťa síce miestami prekvapuje terén a vytvorené skoky. Na to nie si pripravená a trochu ťa to vydesí, ale sú vhodné aj na pomalší plynulý prejazd. Cesta sa ešte tiahne lúkami a nakoniec vychádza uprostred dediny. Dedinou sa vraciate k autu a dávate si donesený koláčik na posilnenie.

Chcete dnes dať i Špicu. Akosi cítiš, že už máš dnes nejaké metre za sebou a dokonca i včera si sedela na bicykli, tak máš celkom dosť. Trvá ti o niečo dlhšie vyjsť k rázcestiu. Vyberáte sa doprava. Počas výstupu Špicou ťa prekvapia strmé pasáže. Trasa je kratšia, žiadne prudké zákruty, ale o dosť strmšia.

Pravidelné výšvihy ti dávajú zabrať a s ľahkými zástavami srdca vychádzaš až hore na lúku. Dezén ti drží, čo však nemôže povedať horolezec, ktorému bajk pravidelne uteká. Chváliš sa za svoju tvrdohlavosť, nechať si na bajku širší dezén, než ti bol už od roku 2014 ponúkaný.

Vyleziete na lúku a obzeráte sa po oblohe. Od Tatier sa blíži celkom slušná búrka. Z jej postupu ťa trochu mrazí, ale na to zabúdaš počas zjazdu, ktorý vedie lúkami. Šialene rozkvitnutými lúčkami v žltých, fialových a bielych odtieňoch. Si užasnutá farbami i neďaleko ležiacimi kravičkami. Tu musí byť hmyzí a motýlí raj. A ten výhľad. Už si ho spomínala?

10 no dа sa tu jazdiť ked musíš fotiť
No dá sa tu jazdiť, keď musíš stále fotiť? (viac fotiek v galérii)

Cestou sa však musíš vyhýbať veľkým kravským kopám. Pri jednej tejto výhybke v zákrute padáš z bicykla. Ani ty ani bicykel nepadáte do kopy. To je vlastne šťastie.

Míňate niekoľko drevených skokov, ktoré samozrejme nevyužívaš. Na pár miestach v tomto zjazde si aj potlačila bicykel dolu kopcom. Chýba ti odvaha aj skúsenosti. Trasa je o niečo viac kamenistá aj hrboľatejšia než Griftof.

Klesáte, prechádzate lúkami a nakoniec sa mierne vytrasení opäť objavujete uprostred dediny. Oblaky utekajú za vami a tak pridáte do pedálov a ponáhľate sa k autu. Stíhate sa prezliecť aj naložiť bicykle. Ani nestíhate opustiť obec a už prší.

Parádny deň za vami. Si nadšená! Takéto niečo by malo byť v každom lesíku! Keby tak každý rok pribudla nejaká trasa, bolo by to perfektné. Odporúčaš na sto percent! Vhodné aj pre odhodlaných cykloamatérov (jazdiacich terén) a ani lepší bikeri sa nebudú nudiť. Odporúčaš to ísť dvakrát, prvýkrát si terén napozerať a obdivovať krásy okolia a druhýkrát
zjazdovať. A odporúčanie tri – hodí sa celodopružený bicykel.

Trochu faktov:

  • Lechnica (okres Kežmarok)
  • trasy: Griftof a Špica
  • celková dĺžka: 16,50 km
  • prevýšenie: 620 m


Fotogaléria