Slovenské skalky: Doba medená

Hámre som dlho registroval len ako starý kameňolom nad Borinkou, kde sa lezie akurát tak v zime. Nedostal som sa tam ani len na bicykli, za čo mi je verejná hanba, inak by som určite videl potenciál v tej hromade šutrov.
Viacdĺžky kúsok za humnami Bratislavy? Robíš si srandu? Teda použiteľné aj na lezeníčko po práci? Ideme! Takto nejako som pred viac ako rokom zareagoval na info o staronovej lokalite Medené Hámre.

Od doby napísania toho textu sa Medené Hámre rozvinuli z malej skalky na lezecké centrum regiónu. Prečítaj si novší článok o lezeckej oblasti Medené Hámre.

Hámre som registroval len ako starý kameňolom nad Borinkou, kde sa lezie akurát tak v zime. Nedostal som sa tam ani len na bicykli, za čo mi je verejná hanba, inak by som určite videl potenciál v tej hromade šutrov. Prvá návšteva bola hneď po otvorení novo preistenej lokality v septembri 2015. Odvtedy bolo návštev dosť na to, aby som si ju obchytkal celú.

Nástup je len pár minút od parkoviska, pričom už z neho si môžeš pohľadom vybrať aktuálne voľnú cestu. Cesty pribúdajú, a ešte je tam veeeeeľký potenciál. Klobúk dole pred prácou a zanietením ľudí z Carpathian Climbing Clubu. Faktom je, že lokalitu čaká ešte veľa roboty. V prípade záujmu je na webe klubu info o možnostiach ako priložiť ruku k dielu rôznymi spôsobmi.

Lokalita je zatiaľ rozdelená do 4 sektorov: Medveď, Platňa, Medený sektor a Prepadlé. Priestor je aj na dalšie sektory. Aktuálne je odistených 36 ciest, z toho dve dvojdĺžkové. Do dvojdĺžok treba ísť s minimálne 60-metrovým lanom, a aj to bude L-T-T. Cesty majú cca 2 x 30 m, tak aby niečo nechýbalo. Obe dvojdĺžky (5+ a 6) aj cesty v Medenom sektore majú rajbasový charakter, kroky sú často na trenie. Ortodoxného preglejkára určite prekvapia. Cesty v Medenom sektore sa mi zdajú troška nadhodnotené, 7+ a 8- tam asi nie je, ale to nie je chyba krásy.

Najviac ciest je v sektore Medveď – 20 kúskov. Maximálna dĺžka 25 m. Temný hvozd 7-, Neznáme kvarteto 7-, Vaňa Kaľamárky 7+/8- či Metlobal 7+/8- sú cesty, po skalpy ktorých sa sem oplatí vrátiť aj po prípadnom prvom neúspechu. V sektore Prepadlé, kde sú najzrejmejšie známky niekdajšej ľudskej činnosti, je aktuálne len jedna cesta – Stairway to heaven, s tvrdým 6+ začiatkom a turistickým dolezom za 4, celých 30 m.

Na Medených Hámroch si zalezú najmä lezci s rankingom 5, 6 a 7 – v týchto číslach je tu spolu 21 ciest, podrobnejšie info v sprievodcovi. V dolinke pod cestami je pár porozhadzovaných šutríkov, niektoré stoja za povšimnutie – pozri bouldrového sprievodcu. Kto sa bude nudiť, môže skúsiť nájsť starú prieskumnú štôlňu. Zaujímavá je aj história lokality Medených Hámrov. Prečo medené, keď sa tu ťažil vápenec pre cementáreň, a nie medená ruda?

Poznámka autora: Faktom je, že dvojdĺžkové cesty sú po znovuotvorení, resp. povolení lezenia a parádnom preistení celej lokality, aj na Bláznovi pod Plaveckým hradom. Ale to už je o pekných pár kilometrov ďalej.

Fotogaléria