Cala del Moli je ľahká, zážitková ferrata natiahnutá na morskom útese v katalánskom mestečku Sant Feliu de Guíxols. Najbližšie veľké letovisko Lloret de Mar je vzdialené 40 km, do Barcelony je to sto kilometrov.
▬ Napísal: Jaro

Tohtoročnú letnú dovolenku sme si naplánovali ako trojtýždňový road trip zo Slovenska cez Švajčiarsko a južné Francúzsko do Barcelony a späť. Jedna polovica posádky si pripravila itinerár zložený z galérií a múzeí, druhá sa zmerala na hory a športové aktivity. Ale iba pohodové, pretože hlavným cieľom bol oddych a dlhá cesta je dosť náročná sama o sebe.

Nájsť ferratu Cala del Moli nie je v dobe online navigácií a lacného EÚ roamingu žiadny problém. Stačí zadať adresu Sant Feliu de Guíxols, Calle Sicilia 15. Ide o slepú uličku s rodinnými domami, na ktorej pri troche šťastia nájdeš miesto na zaparkovanie. Z ulice vedie strmo dole k moru značený chodník, z ktorého po chvíli uvidíš šipky navádzajúce k začiatku ferraty. Od auta to netrvá viac ako desať minút.


Trasa od parkoviska s vyznačením začiatku a konca ferraty. GPX na stiahnutie.

Via ferrata (po španielsky via ferrada) Cala del Moli má oficiálnu obtiažnosť uvádzanú ako D podľa francúzskej stupnice, čo je stredný (tretí) z piatich stupňov. Malo by teda ísť o ekvivalent rakúskeho C. V podstate to sedí, oficiálna klasa však začiatočníkovi veľa nepovie. Podstatné je, že na prvý z troch variantov ferraty sa môže odvážiť prakticky každý, kto netrpí panikou z výšok. Na jeho konci je ústupový chodník a môžeš sa rozhodnúť, či stačilo alebo pokračuješ do dvojky.

V druhom variante jeden úsek vedie v miernom previse, je to trochu náročné na ruky a odtiaľto asi pramení C-čko pre celú ferratu. No ide o prakticky vodorovný traverz, kde slabšie ruky v pohode vykompenzuje odsedka. Ak ju máš a vieš používať, samozrejme. Tretí variant obsahuje 12-metrové zlanenie na vlastnom materiáli, čo asi pre dovolenkového ferratistu nepripadá do úvahy a lezec sem kvôli tomu určite nepríde.

Na začiatku ma trochu šokovali všadeprítomné drzé čajky a ku koncu som dobiehal pomalšie skupiny. Inak slunce seno a ťažká romantika. Štveranie sa po útese nad zelenomodrým morom je pre suchozemca mimoriadne atraktívny zážitok.

Železa ako v zberných surovinách (občas šmykľavého), niekoľko mostíkov a po čosia vyše hodine lezenia koniec ferraty na rovnakom mieste ako jej začiatok. Celkovo veľmi príjemné spestrenie pobytu na Costa Brava.

Materiál sa dá požičať v miestnom Parc Aventura, ktorý sa nachádza asi 5 km od ferraty, nejaký plagát s reklamou na požičanie som videl aj pri nástupe. Prípadne sa dajú využiť služby miestnych agentúr, ktoré ponúkajú prechod ferratou so sprievodcom a materiálom za 30 až 40 € na osobu.


Možno ťa zaujme

Fotogaléria

Máš niečo na srdci?