Dovolenková ferrata nad katalánskym morom

Cala del Moli je ľahká, zážitková ferrata natiahnutá na morskom útese v katalánskom mestečku Sant Feliu de Guíxols. Najbližšie veľké letovisko Lloret de Mar je vzdialené 40 km, do Barcelony je to sto kilometrov.
Cala del Moli je ľahká, zážitková ferrata natiahnutá na morskom útese v katalánskom mestečku Sant Feliu de Guíxols. Najbližšie veľké letovisko Lloret de Mar je vzdialené 40 km, do Barcelony je to sto kilometrov.

Tohtoročnú letnú dovolenku sme si naplánovali ako trojtýždňový road trip zo Slovenska cez Švajčiarsko a južné Francúzsko do Barcelony a späť. Jedna polovica posádky si pripravila itinerár zložený z galérií a múzeí, druhá sa zmerala na hory a športové aktivity. Ale iba pohodové, pretože hlavným cieľom bol oddych a dlhá cesta je dosť náročná sama o sebe.

Nájsť ferratu Cala del Moli nie je v dobe online navigácií a lacného EÚ roamingu žiadny problém. Stačí zadať adresu Sant Feliu de Guíxols, Calle Sicilia 15. Ide o slepú uličku s rodinnými domami, na ktorej pri troche šťastia nájdeš miesto na zaparkovanie. Z ulice vedie strmo dole k moru značený chodník, z ktorého po chvíli uvidíš šipky navádzajúce k začiatku ferraty. Od auta to netrvá viac ako desať minút.

Trasa s vyznačením začiatku a konca ferraty. GPX na stiahnutie získaš na Mapy.cz.

Via ferrata (po španielsky via ferrada) Cala del Moli má oficiálnu obtiažnosť uvádzanú ako D podľa francúzskej stupnice, čo je stredný (tretí) z piatich stupňov. Malo by teda ísť o ekvivalent rakúskeho C. V podstate to sedí, oficiálna klasa však začiatočníkovi veľa nepovie. Podstatné je, že na prvý z troch variantov ferraty sa môže odvážiť prakticky každý, kto netrpí panikou z výšok. Na jeho konci je ústupový chodník a môžeš sa rozhodnúť, či stačilo alebo pokračuješ do dvojky.

V druhom variante jeden úsek vedie v miernom previse, je to trochu náročné na ruky a odtiaľto asi pramení C-čko pre celú ferratu. No ide o prakticky vodorovný traverz, kde slabšie ruky v pohode vykompenzuje odsedka. Ak ju máš a vieš používať, samozrejme. Tretí variant obsahuje 12-metrové zlanenie na vlastnom materiáli, čo asi pre dovolenkového ferratistu nepripadá do úvahy a lezec sem kvôli tomu určite nepríde.

03 Cala del Moli
Cala del Moli, prvá časť (viac fotiek v galérii)

Na začiatku ma trochu šokovali všadeprítomné drzé čajky a ku koncu som dobiehal pomalšie skupiny. Inak slunce seno a ťažká romantika. Štveranie sa po útese nad zelenomodrým morom je pre suchozemca mimoriadne atraktívny zážitok.

10 Cala del Moli
Mostík, ktorým sa začína náročnejšia druhá časť ferraty (viac fotiek v galérii)

Železa ako v zberných surovinách (občas šmykľavého), niekoľko mostíkov a po čosia vyše hodine lezenia koniec ferraty na rovnakom mieste ako jej začiatok. Celkovo veľmi príjemné spestrenie pobytu na Costa Brava.

Materiál sa dá požičať v miestnom Parc Aventura, ktorý sa nachádza asi 5 km od ferraty, nejaký plagát s reklamou na požičanie som videl aj pri nástupe. Prípadne sa dajú využiť služby miestnych agentúr, ktoré ponúkajú prechod ferratou so sprievodcom a materiálom za 30 až 40 € na osobu.


Fotogaléria