Prudko zážitkový a trochu lunaparkový Drachenwand

Adrenalínová ferrata nad jazerom Mondsee má oficiálnu kategóriu C/D a slušné prevýšenie. Horskú romantiku pre samotárov treba hľadať inde.
Adrenalínová ferrata nad jazerom Mondsee má oficiálnu kategóriu C/D a slušné prevýšenie. Horskú romantiku pre samotárov treba hľadať inde.

Na to, že leží v populárnej rekreačnej oblasti a nástup od parkoviska trvá len 30 minút, je vo ferrate dosť málo železa. Možno sa odvtedy niečo zmenilo, no pred dvomi rokmi ma slabšie zaistenie prekvapilo. Navyše skala bola aj za sucha šmykľavá. Takže výstup bol pre mňa väčší adrenalín ako záverečná pasáž s efektným lanovým mostíkom a záhradnou lavičkou zavesenou v stene.

Dračia stena je dominantou západného brehu jazera, určite ju bez problémov nájdeš. Skalu vidno aj z ferraty Mahdlgupf nad susedným jazerom Attersee, o ktorej som písal minule. Zaparkuj pri hostinci Drachenwand v osade St. Lorenz, kde sa začína moja GPS trasa. V sezóne tam býva plno, parkuje sa aj na okraji blízkeho poľa. Nástup k ferrate je dobre označený, vedie okolo pekných prázdninových viliek (na jednom plote som videl oznam, že požičiavajú ferratové sety) a neskôr lesom popri kaplnke.

Na začiatku zaistenej cesty čakaj labilne vyzerajúce nerezové rebríky. Potom slušnú dávku lezenia – skoro 400 výškových metrov, spomínané kolotočové atrakcie (dajú sa obísť alternatívnou vetvou zaistenia) a parádne výhľady na jazero.

Na vrchole, z ktorého je vidno aj vždy biele severné svahy Dachsteinu, stretneš mrte ľudí, ktorí si na kopec vyšliapali po turistickom chodníku. Ten bude tvojou zostupovou trasou, na ktorej určite neminieš skalné okno Drachenloch. Na skalu pečie slnko, v jasné letné dni treba ísť skoro ráno alebo neskoro popoludní. Ak sa nedá inak ako cez obed, zober si veľa, ale naozaj veľa vody.

Lokalita

Rakúsko, spolková krajina Oberösterreich (hranica so Salzkammergutom vedie tesne okolo Drachenwandu). Najbližšia väčšia obec je Gries – Plomberg pri brehu Mondsee. Okrem Mahdlgupfu v okolí stojí za hriech aj známa roklinová ferrata Postalmklamm.

Dáta

Trasa: dĺžka aj s nástupom a zostupom 6,8 km, nastúpaných 780 m, najvyšší bod 1069 m. GPX na stiahnutie získaš na Mapy.cz.

Bergsteigen.com pre ferratu Drachenwand uvádza celkový čas 4 h, z toho polovicu trvá zaistená cesta. Môj skutočný celkový čas bol 3:18 h.

Fotogaléria