So ženou na lane 49: Rozprávkové lezenie na Dračí štít

Rozhodnutie čí ísť alebo neísť na dnešný výlet padalo dlho. Desivé spomienky na Dračí štít a zdravotné problémy na jednej miske váh. Na druhej strane pekné počasie a lezecká cesta so skvelým názvom Flinstonovci a drak.
Rozhodnutie, či ísť alebo neísť na tento výlet, padalo dlho. Desivé spomienky na Dračí štít a zdravotné problémy na jednej miske váh. Na druhej strane pekné počasie a lezecká cesta so skvelým názvom Flinstonovci a drak.

Ťažko sa rozhoduješ a peknému počasiu nevieš povedať nie. Na stranu áno sa pridávajú aj dve dôležité závažia. Po dlhej dobe sa k vám pridáva parťák a laná sú už na pol ceste. Horolezec s parťákom deň predtým urobili vynášku a čakajú vás pod Správnou skalou.

Začínate na parkovisku na Popradskom plese. Aby si si uľahčila nástup, berieš bicykel a horolezec vás s parťákom vysadí na začiatku turistickej značky. Parťák dnes ide po vlastných, ale pri ňom to znamená ísť ako pomalší bicykel, takže stúpate bez zaváhania a horolezec vás dobieha až pri výhľade na Ostrvu.

Zlomiskami v tieni prechádzate rýchlo. Horolezci rozoberajú novinky v oblasti lezeckej metodiky, skialpovej metodiky a lavínovej prevencie a ty máš pocit, že už nikdy nevystrčíš päty z domu. Postupne stúpate. V doline pomedzi desiatky mužíkov hľadáte správny chodník pod Ošarpance. Dnes pri pohľade na množstvo nových skalných mužíkov máš pocit, že sa niekto nedávno v Zlomiskách a celom okolí veľmi nudil a staval mužíkov kde mu prišlo.

01 Dračí štít
Všetky vrcholy Dračieho štítu a úplne vpravo Ihla v Dračom (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Obchádzate Ošarpance, vyzdvihujete laná a pokračujete pod Dračí štít. Zároveň navádzate zablúdených turistov správnym smerom na Vysokú. Dnes celkový čas pod nástup tri hodiny.

Z tvojej strany pomalý rozbeh. Horolezcovi a parťákovi to ide svižnejšie. Prvú dĺžku istí parťák. Ty medzitým fotíš, vyhrievaš sa na slnku, ješ, nastrojuješ sa a snažíš sa ponaťahovať.

Prvá dĺžka sa začína ľahším vhĺbením, odtiaľ sa stáča doprava a pokračuje kúto-vhĺbením ťahajúcim sa doprava. Zaujímavý kúsok lezenia s nie úplne príjemným výlezom do štandu. Štand na jeden a pol človeka na troch skobách. S parťákom sa tlačíte na štande, kým horolezec lezie ľahším terénom. Po chvíli badáte, že jedna z troch skôb vydáva podivné zvuky a nevyzerá spoľahlivo, posúva sa, preto horolezec robí kratšiu dĺžku, aby ste sa odtiaľ dostali čo najskôr preč.

02 v stene
V dolných partiách steny (viac fotiek v galérii)

Z druhého štandu horolezec pokračuje priamo hore, parťák mierne zľava, ty niekde uprostred. Príjemné lezenie pomerne kompaktnou skalou sa po chvíli mení na malú mimoriadne kompaktnú platničku. Na prvý pohľad pôsobí totálne kompaktne, na druhý v nej nachádzaš stupy akurát na výstup. Odtiaľ trochu seriózneho lezenia ukončeného ľahším terénom. Na konci dĺžky ťa čaká pohodlný štand na trávičke, tak nechávaš vydýchnuť nohám.

Exponovaný hrebeň a asi jedno zliezanie sa ti dnes zdá nejaké náročné. Túto sezónu si nestihla žiadnu poctivú hrebeňovku, tak si vyšla z cviku.

V tejto dĺžke sa ocitáš v ľahkom teréne – podľa topa za II, čo zodpovedá a pokračuješ pod hrebienok. Naň vychádzaš z ľavej strany. Skala sa znovu zdá kompaktná, ale pri podrobnejšom preskúmaní nachádzaš rôzne odštepy a poličky. Lezenie je mimoriadne príjemné. Škoda, že tak krátke. Menej príjemný je štand na Malom Dračom zube, ktorý preliezate na druhú stranu a dávate z neho krátky zlaňák.

08 v hlbke
V hĺbke (viac fotiek v galérii)

Tu sa na čelo dostáva parťák a pokračuje hrebeňom na Veľký Dračí štít. Exponovaný hrebeň a asi jedno zliezanie sa ti dnes zdá nejaké náročné. Túto sezónu si nestihla žiadnu poctivú hrebeňovku, tak si vyšla z cviku. Z Dračieho štítu sa dvomi zlaňákmi dostávate do štrbiny pod Vysokou. Odstrojujete sa a po tvojom naliehaní sa rozhodujete pre výstup na oba štíty Vysokej. Bolo by mrhanie nevyužiť tento pekný deň.

Pri zostupe centrálnym žľabom sa zamyslíte a ako úplní amatéri netrafíte chodníček a rampu vedúcu pod Kohútik. Ocitáte sa na opačnej strane rebra, a keď si uvedomíte svoj omyl, nechce sa vám vracať a znova stúpať drahocenné výškové metre. Parťák nepríjemný terén zlieza. Pre teba horolezec zostrojí zlaňák, ktorý sa ti vôbec nepáči a dlho protestuješ. Nakoniec sa oblečieš naspäť do sedáku a zlaníš.

Potom urazene pridáš do kroku a na chvíľu sa chlapom strácaš z dohľadu. Pôvodný plán ísť cez Rysy a dať si tam pivo nevychádza, preto vás čaká úmorný zostup cez Zlomiská. Už dlhšiu dobu bojuješ s bolesťou zranenia. V Zlomiskách si vyčerpaná, psychicky zlomená a už nevládzeš odkráčať poslednú polhodinu k Popradskému plesu. Obdivuješ horolezcovu a parťákovu trpezlivosť, s ktorou stále stoja pri tebe.

14 vrcholovka
Vrcholovka (viac fotiek v galérii)

Spoločne dokráčate do civilizácie, kde si dávate plnohodnotnú večeru. Za šera s plným bruchom nasadáte na bicykle. Parťáka bez bicykla berie horolezec na tyčku, zatiaľ čo ty berieš parťákov batoh na chrbát a svoj dávaš dopredu. Takto sa za pár chvíľ dostávate k autám. Po vlastných by si to dnes už asi neutiahla, preto si mimoriadne vďačná za tento vynález.

Horolezec: Dračí štít, Flinstonovci a Drak (IV+). Cesta vedie v pravej časti južnej steny logickou líniou, ktorá vytyčuje smer obchádzania pásov previsov pretínajúcich celú stenu. Väčšinou pevná skala, pár krátkych úsekov menej kvalitnej skaly. Jednotlivé dĺžky sa dajú pospájať do dlhších 50 – 60 m dĺžok. Zakladanie istenia je bezproblémové, v ceste je možné nájsť skoby na niektorých štandoch. Dolez hrebeňom za III. na Veľký Dračí štít. Zostup zlanením 1 x 15 m do Vyšného Dračieho zárezu a 1 x 30 m na CH terén.

Ona (žena na lane) nezodpovedá za presnosť údajov. Myšlienky iba vyjadrujú emócie, pocity a psychózy nahrnuté počas získavania ďalších a ďalších skúseností. On (horolezec) posúva a dopĺňa reálne informácie. Deny a Matúš
Všetky diely seriálu So ženou na lane

Fotogaléria