Drive, bike & hike: Ako si užiť veľa Tatier za krátky čas

Koniec októbra 2013 sa v Tatrách mimoriadne vydaril. Ale čo z toho, keď na deň voľna v pracovnom týždni sa nedalo ani pomyslieť? Z núdze sa zrodil nápad na nezvyčajný triatlon šoférovanie - bicyklovanie - turistika.
Koniec októbra 2013 sa v Tatrách mimoriadne vydaril. Ale čo z toho, keď na deň voľna v pracovnom týždni sa nedalo ani pomyslieť? Z núdze sa zrodil nápad na nezvyčajný triatlon šoférovanie – bicyklovanie – turistika.

V piatok som prišiel domov z práce neskoro a zrelý rovno do postele. Na beznádejné zháňanie parťákov na poslednú chvíľu nebolo síl. Zaspávam s mobilom v ruke, na displeji predpoveď počasia, rozhodnutý, že ak sa mi podarí skoro ráno vstať, tak si ten 700-kilometrový víkendový výlet do Tatier urobím aj sám. A vezmem bicykel, vďaka ktorému stihnem urobiť dlhú túru z podhoria až na vrchol a späť za 5 – 6 hodín.

Tatranská Polianka – Sliezsky dom – Východná Vysoká a späť

V sobotu približne o pol desiatej som v Tatranskej Polianke vykladal z auta bicykel. K stúpaniu na Sliezsky dom som mal rešpekt, no ukázalo sa, že oproti výšľapu z Harmanca na Krížnu je to malina. Na Sliezskom som si dal obligátne pivko, zjedol nejakú tyčinku a prezul sa z tretier do turistických topánok prinesených v ruksaku. Bike ostal zamknutý o stojan na terase hotela. Kto neriskuje, ten toho veľa nezažije.

Na Východnú Vysokú som v podstate vybehol. Sám som bol prekvapený, kde sa berie toľko energie. Asi eufória z nádherného dňa v horách po týždni stresovania bez poriadneho spánku. Na vrchole bolo asi 20 stupňov! Aj dole som zbehol ako kamzík, bike čakal tam kde mal, bleskový zjazd asfaltkou (tá predstava, že by som to musel dať napešo :) ) a o cca o tretej som bol späť pri aute. Obligátna otázka „čo s načatým večerom“ sa vyriešila po pár telefonátoch. Krátky presun na miesto nocľahu – večera – pivo – posteľ. Nazbierať sily na ďalší deň.

Dáta: Dĺžka trasy 22,3 km, prevýšenie 1577 m, celkový čas 5:13 h. GPS trasa na stiahnutie.

Fotogaléria

Kežmarská Biela voda – Zelené pleso – Jahňací štít a späť

V nedeľu sa vstávalo trochu tažšie, sobotu som cítil v nohách. Po pár záberoch do pedálov to prešlo, pešiaci ledva stíhali uskakovať, biker je pán Tatier. Až kým neprišli kritické úseky oficiálnej cyklotrasy na Brnčalku. Šmykľavé balvany v prudkom stúpaní a podobné lahôdky. Asi na troch miestach som ponižujúco pár metrov tlačil a na chate som toho mal plné zuby.

Kríza prešla po skonzumovaní polievky, piva a horalky. Bike zamknutý o rínu. Na Jahňací som nevybehol tak ako na Vysokú, muselo stačiť tempo radového turistu. Ale výhľady boli ešte lepšie ako z Vysokej. Najhorší bod dňa prišiel pri zjazde z Brnčalky. Nielenže som musel tlačiť hore, ale aj dole! XC bicykel na toto nie je stavaný, nevládal som udržať riadidlá, zápästia si museli chvíľu oddýchnuť. Na Bielej vode šiel bike zaslúžene odpočívať do kufra a jazdec za volant. Ten aspoň netriasol. O ôsmej večer som bol doma. Unavený a šťastný.

Dáta: Dĺžka trasy 21,6 km, prevýšenie 1424 m, celkový čas 5:37 h. GPS trasa na stiahnutie.Fotogaléria