Ako sa dá natiahnuť jedenásť dĺžok v stometrovej stene

Traverzovanie masívu s konštantným výhľadom na Hallstattské jazero a vrcholy Dachsteinu.
Wöitroas je lezecká cesta dlhá 270 metrov, obtiažnosť 6+ UIAA. Tri dĺžky sú hodnotené v stupni 6/6+ UIAA, ostatné dĺžky sú ľahšie. Nachádza sa v stene Ewige wand nad mestom Bad Goisern v rakúskom pohorí Salzkammergut Berge.

Lokalita

Dalo by sa povedať, že Salzkammergut Berge (Hory soľnej komory) je pohorie, ktoré vypĺňa priestor medzi jazerami. V oblasti Soľnej komory je viac ako dvadsať jazier. Medzi najväčšie patria Mondsee (to je to veľké pri diaľnici z Viedne na Salzburg), Wolfgangsee, Attersee, Traunsee, Altausseer, Hallstättersee, Grundlsee a Schwarzensee.

Priezračné jazerá sú v letných mesiacoch ideálne na kúpanie aj na vodné športy. Oblasť Soľnej komory patrí práve vďaka nim, a tiež kúzelným mestečkám a alpským vrcholom k najnavštevovanejším častiam Rakúska.

Woitroas 1
Prameň cestou pod stenu (viac fotiek v galérii)

Názov oblasť získala podľa soli, ktorá sa tu ťažila už v keltských dobách a vyvážala sa do celej Európy. Soľné bane môžeš navštíviť napríklad v okolí mestečka Hallstatt, ktoré je zapísané medzi svetové dedičstvo chránené UNESCOm.

Väčšina pohoria Salzkammergut Berge leží v spolkovej krajine Horné Rakúsko, no zasahuje aj do Salzburska. Na západe tvorí hranicu pohoria údolie rieky Salzach a mesto Salzburg. Na juhu je hranica tvorená riekou Lammer (hranica s Tennengebirge). Od pohoria Dachstein ho oddeľuje potok Rossbach a rieka Traun, která zároveň oddeľuje pohoríe aj od Totes Gebirge. Na severe Hory soľnej komory prechádzajú do roviny v okolí rieky Ager. Geologicky tvorí pohorie predovšetkým vápenec. Najvyšší vrchol Gamsfeld je vysoký 2028 m.

Woitroas 2 štíitok s názvom vedlajšej cesty
Orientačný bod – štítok s názvom vedľajšej cesty (viac fotiek v galérii)

Príprava

Cesta Wöitroas má podľa online sprievodcu 11 dĺžok a všetko sedelo. Jednotlivé dĺžky majú do 35 metrov. Stena je orientovaná úplne južne, čo odkazuje na lezenie hlavne na jar a na jeseň. Liezť sa dá aj lete, len treba pri plánovaní na to myslieť.

Príjazd

Do mesta Bad Goisern je to z Bratislavy skoro 400 km a 4 hodiny cesty, z toho po diaľnici 300 km. Z hlavnej cesty v Bad Goisern je to naozaj len pár minút na parkovisko pod hotelom Lesehotel v nadmorskej výške 950 m.

Woitroas 3 v druhej dĺžke
V druhej dĺžke (viac fotiek v galérii)

Z hlavnej cesty v Bad Goiserne vidieť stenu úplne jasne. Parkovisko (GPS poloha) asi pre 15 áut je vedľa cesty. Z parkoviska ideš po turistickom chodníku smer Radsteig/Höhenweg/Predigstuhl asi 50 metrov na lesnú cestu a po nej pokračuješ doľava ponad hotel až na koniec zvážnice (predtým ešte odbočuje turistická značka vpravo na kopec Predigstuhl).

Na konci lesnej cesty ide chodník daľej pod stenu. Pravdepodobne prídeš k stene a nájdeš štítok s názvom lezeckej cesty „Reise durchs gelobte Land“. Začiatok lezeckej cesty Woitroas je 20 metrov pod ňou, teda na stene nižšie. Čas nástupu pod stenu je 20 minút, mierne do kopca.

Woitroas 5 stále kúsok nad stromami
Stále len kúsok nad stromami (viac fotiek v galérii)

Lezenie

Ewige wand je výrazná stena priamo nad dedinou.Vysoká je maximálne 100 metrov, ale na dĺžku má aj viac ako kilometer. Stena presahuje vrcholy stromov len o 50 metrov. Tak ako sa dá na takej stene nájsť 270 metrov lezenia?

Prvé dve dĺžky ťa vytiahnu do výšky, pekne nad vrcholky stromov. Vlastne už v polovici druhej dĺžky začína cesta traverzovať zľava doprava naprieč celým masívom. Tretia dĺžka (klúčová 6+) je už jasný traverz doprava, ktorý má charakter mierneho stúpania, tak ako má aj terén pod skalou. Takže máš pocit, že si stále v rovnakej výške.

Woitroas 6 tretia klúčová d´žka
Tretia kľúčová dĺžka (viac fotiek v galérii)

Na viacerých miestach je možnosť z cesty ujsť, zlaniť, alebo ju dokončiť inou cestou. Piata a šiesta dĺžka je hľadanie lezenia v stene, sú to zeleninové úseky a dokonca sa musíš občas predierať aj stromami alebo kosodrevinou. V 6. dĺžke zliezaš pár metrov dole po fixnom lane, tu si môžeš aj lezečky zablatovať, tak si dávaj pozor.

Siedma dĺžka ťa vyvedie zo zeleninového kráľovstva a opäť si užívaš lezenie. Desiata a jedenásta dĺžka ti pripomenú, že liezť treba hore, a nielen do boku. Wöitroas je najdlhšia cesta v stene a je dobré odistená. Natiahli ju len pred pár rokmi a ešte  nej vieš nájsť aj uvoľnené skaly.

Woitroas 11 štand po 7 dĺžke
Štand po siedmej dĺžke (viac fotiek v galérii)

Z celej cesty máš výhľad na Hallstattské jazero a vrcholy Dachsteinu. Na zaistenie ti stačí len veeeeľa
expresiek. O nutnosti lezeckej helmy ani nediskutujeme. Štandovacie istenia sú spojené reťazami. Lano odporúčam dvojité 60 metrové, v prípade zlaňovania to bude určite pohodlnejšie.

Obtiažnosť dĺžok sedí podľa topa v online sprievodcovi. Kvalita skaly je všelijaká, od výbornej až po úplne zlú. Za mňa stojí aj tak za návštevu, 3 hviezdičky atraktívnosti sedia. Podľa sprievodcu je 20 minút na nástup a 20 minút na zostup a tieto časy aj sedia. Celkový čas lezenia je podľa sprievodcu 3 hodiny.

Zostup

Na konci lezeckej cesty pôjdeš chodníkom doprava po vychodenom, ale neznačenom chodníku. Kým prídeš na značku, je to malé stúpanie. Na značenom turistickom chodníku odbočíš doprava. Klesaním ťa privedie späť na parkovisko. Zostup k autu trvá 20 minút.

Fotogaléria