Stena nad krásnym modrým jazerom

Každú chvíľu nám opaľujúce sa slečny mávajú z lode, surfu alebo nejakého iného plavidla. Boli dosť ďaleko, ale stavil by som sa, že jedna nám mávala vrchným dielom plaviek.
Po exkurzii na Vltavskej a Dunajskej žule sa presúvame do Rakúska, regiónu Salzkammergut alebo po slovensky Soľnej komory, ako mi preložila moja dobrá kamarátka, znalkyňa to rakúskych obyčajov. V tých Rakúsoch presne vedia, čo športový lezec pachtiaci sa po letnom chrumkavom bigwalle chce. Šutrov, skaliek, skál, kopcov, hôr a šnicľov je u našich susedov toľko ako u nás krčmových politikov.

Stenu Falkensteinwand mám už dlhšie na muške. Dvestometrová stena nad krásnym modrým jazerom Wolfgangsee. Nástup 20 minút, najskôr zlaníš až na hladinu jazera a potom začínaš liezť. Na parádu. Tip na cestu mám z môjho obľúbeného sprievodcu Genussklettern Österreich Mitte.

Každú chvíľu Vám opaľujúce sa slečny mávajú z lode, surfu alebo nejakého iného plavidla. Boli dosť ďaleko, ale stavil by som sa, že jedna nám mávala vrchným dielom plaviek.

Z Bratislavy je cesta celkom v pohode. Do dedinky St. Gilgen je to 370 km, z Viedne smer na Mondsee a Salzburg. V St. Gilgen, cez osadu Winkl, smer pláž na brehu jazera – Waldbad Furberg. Vstup na parkovisko je platený, spať sa tam nemôže, ani sme neskúšali (GPS súradnice parkoviska sú 47.766797, 13.390679).

01 Wolfgangsee a Falkensteinwand
Wolfgangsee a Falkensteinwand (viac fotiek v galérii)

Veľmi dobrý detail steny nám urobil ujo Gúgeľ. Chvíľu som sa tam hľadal, či práve neleziem :) Približné GPS súradnice zlaňáku sú 47.758667, 13.397114. K nástupu sa nezlaňuje lezeckou cestou a ani sa to nedá – nie je priama. Sprievodca píše, že sa dá zlaniť aj s jedným 60 m lanom. My sme mali 60 m dvojičky. Vyšlo to parádne, začiatok zlaňovania je naozaj vzdušný.

Cesta Seenot (podľa sprievodcu 6+ UIAA) má sedem dĺžok. Najťažšia je podľa mňa aj podľa knižného sprievodcu predposledná, ktorá by mohla byť aj za 7-. V holej asi 20-metrovej platni je navŕtaných zo tridsať umelých chytov. Niektoré sa samozrejme točia, ale lístok s ceruzkou na zapísanie problému s chytom nečakaj. Nabudúce do steny aj s imbusákom. Ak si dobrý, dáš to OS aj s dotiahnutím chytov. Také malé prekvapenie.

06 Seenot
Zlaňovanie (viac fotiek v galérii)

Okrem spomínanej predposlednej dĺžky je to cesta typu Crème de la Crème. Na Bergsteigene ju píšu za 7-, pričom najťažšie miesto uvádzajú v úplne inej dĺžke. Knižný sprievodca je autentickejší.

Stena má južnú orientáciu, v lete si treba zobrať viac vody. Je výborne odistená, nič na doistenie nie je treba. Super štandy, v dobrých flekoch a krásne výhľady na jazero. Cestu treba doliezť, ale v prípadne problémov sa dá doplávať na nejaký breh. Bonus: Každú chvíľu vám opaľujúce sa slečny mávajú z lode, surfu alebo nejakého iného plavidla. Boli dosť ďaleko, ale stavil by som sa, že jedna nám mávala vrchným dielom plaviek. Neveríš, že?

Tip na prespanie v aute na peknom parkovisku: GPS 47.789290, 13.392205. Sú tam koše, nenechajte tam pls bordel, lebo to zakážu. Restday si tak ako my môžete užiť s dôchodcami v kúpeľoch v meste Bad Ischl.


Fotogaléria