Ferrata Bürgeralm – populárne déčko s variantom za F

Ferrata Bürgeralm (D, variant F) sa nachádza 2,5 hodiny jazdy z Bratislavy, na juhu pohoria Hochschwab. Svojho času bola považovaná za najťažšiu na svete.
Via ferrata Bürgeralm mi opäť urobila chuť na ďalšie ferraty. V princípe v lete leziem a v zime robím skialp. Len občas odbehnem k iným aktivitám, samozrejme sa im nevyhýbam, ale ako často máme čas len pre seba?

Ferrata Bürgeralm (D, variant F) sa nachádza 2,5 hodiny jazdy z Bratislavy, na juhu pohoria Hochschwab a severne od mesta Bruck an der Mur. V okolí sme vlani v lete podnikli nie úplne vydarený lezecký výstup na Rote Wand. A trochu unavení sme hľadali alternatívu k lezeniu. Výber ferraty Bürgeralm bola trefa do čierneho.

Ak chceš, dá sa vyviezť autom po platenej ceste (7 €) až na malú náhornú plošinu. Neviem prečo, ale v deň, keď sme tam boli my, závora bola celý deň hore. Okrem auta sa tam dá dostať pešo aj lanovkou. Na náhornej plošine je malé hospodárstvo, s kravičkami, hnojom, dve horské chaty s občerstvením, aj súkromné chaty a zopár lyžiarskych vlekov.

02 Burgeralm kravicky musia byt
Kravičky musia byť (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Prístup k ferrate od parkoviska je viac-menej po rovine, po pasienkoch, ktoré v zime slúžia ako lyžiarskeh svahy. Sprievodca píše 10 minút, počítaj s 20 minutami. Svojho času bola ferrata Bürgeralm považovaná za najťažšiu na svete. Bola to prvá ferrata s variantom obtiažanosti F, ktorý dodnes patrí medzi najťažšie. Niektoré zdroje tvrdia, že ak sa lezie bez odsadnutia, je to dokonca klasa G.

Celá zaistená trasa má dlžku 400 metrov a viacero variantov nástupu a výstupu, viď podrobné topo na Bergsteigene. V princípe traverzuješ skalný masív, ktorý len výraznejšie presahuje koruny stromov. Maximálnu výšku steny odhadujem na 60 metrov. O výhľady však nie je núdza, nachádzaš sa v nadmorskej výške 1550 m.

06 Burgeralm nad F variantom
Miesto, kde sa zdola pripája F variant (viac fotiek v galérii)

Ak sa neponáhľaš, za dve hodiny máš ferratu vo vrecku. Da sa to aj rýchlejšie, ale je krásny slnečný deň, bez mráčika a vetra. Niet sa kam ponáhľať. Úseky s C a D obtiažnosťami sú celkom výživné. Variant F má dĺžku len cca 12 metrov a vedie do mierneho previsu. V horolezeckej klasifikácii bez oceľového lana by to bolo lezenie za VIII+ UIAA. Na videu je osmičkový lezec, a aj on si v strede radšej oddýchol zavesený za nohu:

Variant F dnes dobrovoľne vynechávame, ale neuberá mi to na dobrej nálade a užívam si krásnu ferratu. V nedeľu je na nej pomerne husto, ale aj tak jej dávam 10 bodov z 10. Koniec trasy je asi 5 minút od horskej chaty, pri ktorej stretávame slečny na rozlúčke so slobodou, v už dosť načatom stave. Štrngneme si s nimi a prispejeme na ďalšiu rundu. Krásny záver s príchuťou rakúskeho likéru.

Fotogaléria