Najlepšiu ferratu na Sardínii si zatiaľ vyškrtni z plánov
Nádherná prímorská ferrata Cabirol na Sardínii je zatvorená od roka 2018, časť lán odrezali a kto do nej vlezie, riskuje život aj pokutu. Túto jednoznačnú informáciu teraz nachádzam na prvé zadanie názvu ferraty do vyhľadávača. Prečo to koncom vlaňajšieho leta temné sily internetov predo mnou zákerne zatajili?
Na inak spoľahlivom Bergsteigene informácia o zrušení ferraty chýba aj v čase písania tohto textu. Už si nepamätám, či som vlani čerpal práve odtiaľ, alebo som v túžbe po zážitkoch ignoroval indície, ktoré sa mi nehodili do plánov. Bývalú najlepšiu ferratu na Sardínii som bez väčších problémov sólovo preliezol a zážitky si odniesol. Ale nikomu ďalšiemu tam liezť neodporúčam. Ani sám by som to druhý raz neskúšal.
Áno, skúsený alpinista dokáže prejsť nezaistené úseky na tejto ferrate relatívne bezpečne. Problém vidím v istiacich prvkoch, ktoré vo ferrate ostali. Sú fixované do lámavého vápenca a nonstop vystavené agresívnemu morskému vzduchu. Iks rokov to železo nik nekontroluje, veď kto by sa staral o zrušenú ferratu? Istenie vraj bolo v zlom stave už pred siedmimi rokmi – práve preto miestne úrady ferratu zatvorili.

Nasledujúce informácie preto prosím ber ako prípravu na budúcnosť, v ktorej (dúfam) dôjde k obnoveniu ferraty. Je to naozaj unikátna zaistená cesta, pre nás suchozemcov veľmi atraktívna. Miestni si jej význam pre celoročný cestovný ruch určite uvedomujú.
Poloha
Via ferrata Cabirol sa nachádza na severozápade talianskeho ostrova Sardínia, neďaleko mesta Alghero. Práve na letisko Alghero lieta Ryanair z Bratislavy, takže je to zo Slovenska výborne dostupná lokalita. Zaistenú cestu vybudovali v západne orientovanej vápencovej stene poloostrova Capo Caccia. Celé dopoludnie ostáva v plnom tieni. Ja som do ferraty naliezol takmer na pravé poludnie. Bol slnečný deň v strede septembra, vzduch mal cca 25 stupňov a horúčavou som netrpel. Nástup od parkoviska k začiatku ferraty trvá pohodových 15 minút a za podobný čas sa dostaneš od jej konca späť k autu.

Náročnosť
Dostupní online sprievodcovia uvádzajú náročnosť v stupni D. Ja by som ju o pol stupňa znížil na C/D, pričom táto obtiažnosť je daná približne 25-metrovým vertikálnym úsekom v strede ferraty. Väčšina trasy je za A a B, iba s ojedinelým krokmi ašpirujúcimi na C-čkovú klasu. Ferratová klasifikácia je však pre odstránené istiace prvky irelevantná. Opakujem: treba si počkať na obnovenie ferraty.

Trasa
K ferrate sa dostaneš od parkoviska (viď môj GPX záznam na mape) po skalnatom svahu s riedkou vegetáciou. Ide o miernejšiu východnú stranu strmého útesu, ktorý na západe padá kolmo do mora. Prístup nie je značený a v teréne ťa bude mýliť množstvo vyšliapaných chodníčkov. Ak nechceš minúť začiatok ferraty, drž sa čo najbližšie ku hrane útesu. Oplatí sa to aj kvôli výhľadom. Začiatok ferraty sa nachádza v jaskynke pod previsom a spoznáš ho podľa informačnej tabule.
Ferratu Cabirol tvoria dve približne 200-metrové vetvy traverzujúce morský útes po sústave terás a horizontálnych vhĺbení. Začína sa spodnou vetvou, končí hornou. Je možné ísť aj opačnom smere, no zostup po vertikálnej spojke medzi vetvami bude nepríjemnejší ako výstup. Celú trasu aj s nástupom a zostupom som prešiel za necelé dve hodiny, z toho 1:30 h som strávil lezením.

Spodná vetva je ľahká a poskytuje množstvo príležitostí na fotenie výhľadov na romantickú zátoku s ostrovčekom Foradada. Takmer všetky úseky s chýbajúcim oceľovým lanom majú provizórne zabezpečenie v podobe fixných lán neznámeho veku a pôvodu. Niekedy upevnených priamo do oka nitu s ostrými hranami. Do takých lán sa síce symbolicky cvakám, ale zaťažiť ich sa neodvažujem.
Pod vertikálnou spojkou medzi dolnou a hornou vetvou zisťujem, že na prvých metroch nie je ani oceľové lano, ani provizórna náhrada. Stačia však tri kroky a môžem sa cvaknúť do prvej kramle v tvare U. Následne sa vertikála mení na diagonálu v miernom previse, kde musí telo v záklone bojovať s gravitáciou. Tu sú našťastie prvky ferratového zaistenia kompletné a na pohľad dôveryhodné. Aj tak sa mi citeľne rozbúcha srdce.

Ferrata znova prechádza do traverzových pasáží. Zisťujem, že miestami je lezenie celkom zábavné. Kým dolná vetva je z veľkej časti choďák, na hornej občas treba použiť aj ruky. Najhoršie sú traverzy s odstráneným oceľovým lanom. Vo finálnom výšvihu je znova len provizórny fix. Neverím mu a snažím sa liezť len po skale.
Koniec ferraty sa nachádza niekoľko desiatok metrov nad jej začiatkom. Po vylezení na hranu útesu mám zmiešané pocity. Na jednej strane eufória z lezenia v stene priamo nad morom, na druhej strane vedomie, že pri prvom kontakte s odstráneným istením som sa mal otočiť.
Večer si túto dilemu pri výbornom sardínskom víne Cannonau interne uzatváram s tým, že táto chyba ma našťastie nič nestála, ale nechcem ju opakovať. Pri druhom pohári sa z pamäti vynára spomienka, že kedysi dávno som už jednu zrušenú ferratu preliezol. Asi som nepoučiteľný ;)

Praktické info
- Na trase ferraty je veľmi slabý alebo žiadny mobilný signál
Doplnkové tipy
- V blízkom okolí je veľa možností na kúpanie. Najbližšia pláž Cala Dragunara je od parkoviska pod ferratou vzdialená asi 300 metrov vzdušnou čiarou, je však stiesnená a rušná kvôli prístavisku výletných lodí. Odporúčam pláž Mugoni na severnej strane zálivu Porto Conte.
- V tesnom susedstve ferraty sa nachádza známa turistická atrakcia Neptúnova jaskyňa (Grotta di Nettuno). Dá sa do nej dostať buď loďou, alebo po schodoch (Escala del Cabirol). Parkovisko nad schodmi leží necelé dva kilometre od parkoviska pri ferrate.
Fotogaléria