Dvaja statní otcovia a štyri deti na Haidsteigu

Historická zaistená cesta v Raxe má vysokohorskú atmosféru, ktorú športové ferraty na bližšom Hohe Wande nemôžu ponúknuť.
Ak by sme hľadali najkrajšiu ferratu v okolí Viedne, tak medzi top favoritmi bezpochyby vyskočí Hans von Haidsteig na južnej strane skupiny Raxalpe vo východných Alpách. Historická zaistená cesta má vysokohorskú atmosféru, ktorú športové ferraty na bližšom Hohe Wande nemôžu ponúknuť.

Hans von Haidsteig pomerne priamočiaro a exponovanými líniami pretína masív vrcholu Preiner Wand (1783 m). Obtiažnosť oficiálne uvádzajú ako D. No ak je skala suchá, najťažšie úseky majú klasifikáciu o stupeň nižšiu – C/D. Celková dĺžka zaistenej cesty je 420 m a podľa sprievodcu na Bergsteigene by čistý čas lezenia mal byť okolo dvoch hodín.

Krásne steny Preiner Wandu sú cieľom nielen ferratistov, ale aj horolezcov. Priamo medzi Haidsteigom a susednou ferratou Königschusswand Steig vedie cesta Sturmzeit a o kúsok vyššie sa nachádza sektor s exkluzívnymi vápencovými platňami. Cez víkend bude na ferrate aj v lezeckých cestách určite plno. Preiner Wand leží na frekventovanom chodníku medzi dvomi chatami a pohybuje sa tam aj dosť peších turistov.

Haidsteig 6 pohľad na steny Preiner Wandu z protiľahlého hrebeňa
Pohľad na steny Preiner Wandu z protiľahlého hrebeňa (viac fotiek v galérii)

História Haidsteigu

Ferratu otvorili už v roku 1913 s pôvodným začiatkom dnes označovaným ako Alter Weg. Dnešný začiatok ferraty vznikol v roku 1921. Dva železné rebríky, ktoré určite pri lezení neprehliadneš, majú v tomto roku výročie, oslavujú sto rokov. A stále sú v dobrej kondícii. Keď pôjdeš okolo, môžeš im zablahoželať, je k čomu. Asi aj to železo bolo kedysi viacej železné ako dnes.

Postavenie ferraty financoval miestny chatár Camillo Kronich, veľký propagátor pohoria Rax ako turistickej destinácie. Má na svedomí viacero ferrát v Raxe. Zaujímavosťou je, že bol chatárom na chate Otto Haus skoro 50 rokov. V roku 1903 prevzal chatárčenie od svojej matky a chatárom bol až do roku 1952.

Haidsteig 8 začiatok
Začiatok ferraty (viac fotiek v galérii)

Prvé závahanie znalca terénu

Babie leto je v plnom rozkvete, jemne mrzne, rannú hmlu vystrieda nízke, ale ešte trochu teplé novembrové slnko. Kým prídeme pod stenu, zohrejeme sa niekoľkokrát. Stena je orientovaná juhozápadne, takže nám celú cestu svieti slnko do chrbta.

Ako “znalec” terénu som sa stratil hneď na začiatku a nastúpili sme do Alter Wegu.

Haidsteig som už liezol dvakrát, no pomerne dávno. Príjemné, ale nejasné spomienky zostali. Túto jeseň sme s kamarátmi naplánovali dušičkový pobyt na Raxe a príležitosti skúsiť si Haidsteig s deťmi som neodolal. Dvaja statní otcovia a štyri deti vo veku 10 až 13 rokov, to nebude problém. Skúsenosti detí už samozrejme nejaké boli. Obtiažnosť ferraty C/D ma však nenechávala kľudného, bol som pripravený na rôzne alternatívy riešenia problémov.

Ako “znalec” terénu som sa stratil hneď na začiatku a nastúpili sme do Alter Wegu. Po asi 200 výškových metroch mi to došlo a zavelil som na ústup, čo trocha naštrbilo morálku tímu. Asi sa v tomto úseku niečo chystá, lebo na viacerých miestach boli nové postupové istenia a v kosodrevine je schované oceľové lano. Necháme sa prekvapiť.

Haidsteig 14
Farby musia byť zladené (viac fotiek v galérii)

Pohoda pri lezení

Správny začiatok ferraty je neprehliadnuteľný, nachádza priamo na turistickej značke, takže o chvíľu sme nalezení v správnom smere. Ferratu môžeme rozdeliť na tri časti, po každej z nich nasleduje chodecký terén, kde je možnosť nabrať energiu a morál. Po druhej časti prídeš k soške Čiernej Madony, kde je vrcholová kniha.

Drobné zaváhanie detí prišlo na prvom kolmom rebríku. Druhé menšie zaváhanie bolo v závere druhej časti, pri vymastených stupoch na nohy v komíne (išlo práve o úsek s „mokrým D“). Inak si ferratu a deň všetci náramne užívame, vychutnávame si nekonečné výhľady, veľkú expozíciu.

Ani neviem ako a sme v dobrom čase na konci. Na hrebeni nás čakajú mamy, pes a mega fučák. Takže sa rýchlo zbalíme a schádzame nižšie mimo dosah vetra. Vrchol tentoraz vynechávame.

Tip na výbavu

Pol roka používam ferratový set talianskej značky Camp, model Kinetic Gyro Rewind. Ide o set s páracím tlmičom určený pre náročných ferratistov vážiacich 40 až 120 kg. Vybral som si ho hlavne pre ergonomické dlaňové karabíny CAMP Horai. Mne sadnú ideálne do dlane a práca s nimi je veľmi jednoduchá. Kto vie, aké otravné vie byť nekonečné precvakávanie karabín na dlhej ferrate, ten určite dokáže oceniť dobrú karabínu s komfortným ovládaním.

Camp Kinetic Gyro Rewind Pro removebg preview

Samozrejme obrovským plusom je aj otočný trojbodový mechanizmus Gyro, ktorý zabraňuje kríženiu a zamotaniu sa popruhov pri istení. Ale dnes to nie je až taký zriedkavý prvok. Váha setu je 675 g, čo ho neradí medzi najľahšie, ale nemôžeme mať všetko. So setom som veľmi spokojný. Za výbornú ovládateľnosť tých 100 gramov vždy ochotne odnesiem.

Prístup k ferrate

Z Bratislavy je to do rakúskej dediny Prein an der Rax 185 km po diaľnici a niečo vyše dvoch hodín cesty autom. Ak nechceš kupovať diaľničnú známku, dá sa aj mimo diaľnicu, ale cesta bude o pol hodinu  dlhšia. Ideálne parkovanie je Griesleitenhof (GPS poloha). Je tu parkovisko pre cca 20 áut, ktoré sa cez víkendy ráno rýchlo zaplní.

Haidsteig 19
V komíne pod Madonou (viac fotiek v galérii)

Z parkoviska pôjdeš po lesnej ceste, po červenej alebo žltej turistickej značke, na rázcestie zo zelenou značkou. Tu odbočíš doprava na zeleno značený chodník. Na ďalšom rázcestníku pri značke „Haidsteig“ odbočíš doľava na červenú značku. Na ďalšom rázcestníku, pri značke „Alter und Neuer Haidsteig“ odbočíš vľavo. Kúsok od rázcestníka, priamo na turistickom chodníku, je prameň vody s názvom „Bachinger Bründl“. Je tu možnosť nabrať si vodu.

Po červeno značenom chodníku „Holzknechtsteig“ prídeš na začiatok ferraty. Je označený veľkým červeným nápisom „HAID“ a šípkou. Celkový čas nástupu: 1,5 hodiny.

Alternatívou začiatku môže byť parkovanie v sedle Preiner Gscheid Passhöhe, ktoré je východiskom peších alebo skialpových túr smerom na chatu Karl-Ludwig-Haus a nad nou stojaci najvyšších vrchol Raxu – Heukuppe (2007 m). Hlavne z pohľadu zostupu to môže byť lepšia alternatíva. Celkovo je to menej výškových metrov, ale dlhšia trasa.

Haidsteig 27 pohľad spať na ferratu
Po dolezení, pohľad späť na ferratu (viac fotiek v galérii)

Zostup

Odporúčam vybehnúť si po vylezení ferraty ešte o 50 výškových metrov vyššie na vrchol Preiner Wandu a pokochať sa výhľadmi. Okrem toho sa kúsok za vrcholom, smerom na chatu Otto Haus, nachádza odbočka na Preinerwandsteig (obtiažnosť A/B). Je to pohodový zostup, ktorým sa dostaneš späť na parkovisko.

Alternatívou je zostup po žltej značke okolo chaty Neue Seehütte, ešte príjemnejší zostup. Určite sa vyhni zostupu Holzknechtsteigom po červenej značke priamo popod masív Preiner Wandu, okolo nástupu na ferattu. Je to nekonečné suťovisko, na ktorom sa nebudeš baviť a ani nebudeš rýchlejšie dolu. Celkový čas zostupu je 1,5 až 2 hodiny.

Fotogaléria