Ferrata na Kaiserschild: neprávom v tieni Franza Josepha

V okolí rakúskeho banského mestečka Eisenerz sa ferratista môže vyblázniť dosýta. Odmenou za minimálne trojhodinovú jazdu zo Slovenska je výber z poltucta ferrát rôznej dĺžky, obtiažnosti a charakteru:

Kaiserschild je relatívne krátka, ale vzdušná ferrata oficiálnej obtiažnosti D/E.  Podľa mňa je zaujímavejšia ako Franz Joseph, na ktorom som sa občas aj nudil. Užiješ si exponovaný terén a výhľady z viac ako dvojtisícovej výšky na Hochschwab, Eisenerzen Alpen, v diaľke Dachstein. No najskôr sa tam treba dostať.

Z hlavnej cesty cez mestečko Eisenerz (Železná ruda) odbočíš do historického centra. Vymotáš sa cez úzke uličky držiac smer do doliny Ramsau. Nie je veľmi kam zablúdiť, iná dolina za mestom nie je. Hľadáš smerovky propagujúce Alpengasthof Ramsau. To bude tvoj východiskový bod s parkingom.

Prístup k ferrate od hostinca trvá približne 2 hodiny a vedie náročným vysokohorským terénom. Zdola sa zdá takmer nemožné, že cez impozantnú skalnú stenu vedie chodník – viď prvá fotka v galérii. No on tam naozaj je. Nezaistený, takže menšiu dávku adrenalínu si užiješ ešte pred začiatkom ferraty. Jej nástupný bod je ohrozovaný padajúcimi kameňmi, prípravu výstroja bude lepšie urobiť kúsok ďalej a prilbu si nasadiť ako prvú.

K zaistenej trase len toľko, že je naozaj pekná a exponovaná. Dojem si urobíš z fotiek vo fotogalérii. V poslednej štvrtine nájdeš fotogenický lanový most, ktorý sa dá obísť alternatívnou vetvou istenia. Horné lano mostíka je ukotvené trochu privysoko, ľudia s nižšou postavou môžu mať problém zacvaknúť doň karabínu. Ktosi na to myslel a zavesil tam predlžovačku. Prípadne použiješ vlastnú slučku.

Výstup zaistenou trasou sa dá v pohode zvládnuť do dvoch hodín. Istiace lano končí asi 20 minút chôdze pod vrcholom Kaiserschildu (2084 m), z ktorého vedie zostupová trasa. Tá sa neskôr napája na už spomenutý exponovaný prístupový chodník k ferrate. Obávali sme sa zostupu po ňom, hoci bolo sucho. Nakoniec to nebolo bol až také zlé. Kto má dosť času, môže sa vrátiť dlhšou alternatívnou trasou cez susedný vrchol Hochkogel (2105 m).

Z celej zaznamenanej trasy je ferrata iba jedna strana (pravá) záverečnej slučky. Na celý okruh si treba rezervovať aspoň 6 hodín. V prípade alternatívneho zostupu minimálne o hodinu viac. Z toho vyplýva, že naplánovať si na jeden deň Franza Josepha aj Kaiserschild by bolo veľmi odvážne. GPX na stiahnutie.

Fotogaléria