Ferrata Pittentaler na brale opradenom tureckou legendou

Jedna z najbližších ferrát z Bratislavy má obtiažnosť C, dlhú históriu a tajomnú legendu. Je vhodná aj pre pohybovo zdatnejšie deti, ktoré netrpia úzkosťou z výšok.
Ak pôjdeš nabudúce po rakúskej diaľnici A2 z Viedne smerom na Graz, tak si asi dva kilometre za odbočkou na Semmering všimni po ľavej strane pomerne výraznú skalnú stenu na kopci Türkensturz (610 m) spolu s rovnomennou zrúcaninou hradu.

Nemecký preklad názvu je Turecký pád. Podľa legendy boli Turci pri svojom dobíjaní Európy zahnaní miestnymi farmármi až na kraj útesu, z ktorého ich nakoniec aj zhodili. V tomto vápencovom útese vedie atraktívna ferrata Pittentaler (občas sa uvádza aj názov Pittentalersteig).

Zaistená trasa bola vybudovaná už koncom 20. rokov minulého storočia, a teda je to babička v rokoch. Má obtiažnosť C ide o jednu z najbližších ferrát z Bratislavy. Z kopca Türkensturz je krásny výhľad až na Rax. A tiež na diaľnicu A2, ktorú budeš pravdepodobne počuť po celý čas lezenia.

Prístup

Z Bratislavy je to do rakúskej dediny Gleißenfeld 150 km po diaľnici a hodinka a pol cesty autom. Ak nechceš kupovať diaľničnú známku, dá sa aj mimo diaľnicu, ale cesta bude časovo o niečo dlhšia. Na parkovisku pri riečke Pitten (GPS poloha) je miesto pre cca 20 áut, ktoré sa cez víkendy rýchlo zaplnia.

Pittentaler 1 pohlad na stenu z parkoviska
Pohľad na stenu z parkoviska (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Z parkoviska uvidíš v smere cez rieku svoj cieľ – skalnú stenu. Prejdeš po moste a pokračuješ po turistickej červenej značke. Vedie priamo na zrúcaninu hradu Türkensturz. Asi v polovici turistickej trasy odbočíš doprava – je tam aj rozcestník, ktorý ukazuje na začiatok ferraty. Celková dĺžka prístupu je asi jeden kilometer a zaberie ti 30 minút.

Lezenie

Liezť sa začína z kamennej police vo výške 530 m, ktorá je sčasti chránená stromami. Na ferrate sme boli cez víkend a na nástupe sme čakali pol hodinku. Cez pekný víkend si tu neužiješ samotu. Krátky nástup, pomerne nízka náročnosť a blízkosť Viedne predurčujú vysokú návštevnosť.

Pittentaler 16
Pred záverom (viac fotiek v galérii)

Ferrata sa začína kolmým železným rebríkom, ktorým rýchlo nastúpaš metre. Približne v polovici ferraty je pekný vzdušný traverz. Neskôr príde kľúčové miesto – asi 20-metrový kolmý pilierik, kde idú nohy na skalu len na trenie. Ferrata sa končí priamo pri zrúcanine hradu, kde ťa budú čakať turisti s piknikom. Ideálne ak si donesieš svoj proviant a pridáš sa k nim.

Zaistená trasa je vhodná pre začiatočníkov a tiež pre pohybovo zdatnejšie deti, ktoré netrpia úzkosťou z výšok. Aj keď niektoré úseky vedú v kolmej stene, nájdeš dostatok oddychových miest, takže sa netreba ničoho báť. Jediné, čo sa ferrate dá vyčítať, je to, že je príliš krátka. Celkový čas lezenia je 30 minút.

Niekde sa obtiažnosť ferraty uvádza aj ako C/D. To by bolo podľa môjho názoru nadhodnotené. Sprievodcu nájdeš na Bergsteigene. Ak neholduješ nemeckému textu a fotky ťa neuspokoja, pozri si video:

P.S. Pri lezení pozor na padajúcich Turkov za chrbtom. Ale hlavne na voľné šutre, skala sa miestami dosť výrazne rozpadáva.

Zostup

Od zrúcaniny hradu pôjdeš po turistickom chodníku (zelená aj červená značka) na severovýchod k drevenému prístrešku, kde je rozcestník. Tam odbočíš doľava do lesa na červenú značku. Po serpentínach ťa chodník dovedie späť na parkovisko. V pohodovom tempe to spravíš za 20 minút.

Tip

Z hradu Türkensturz sa dá prejsť na blízky hrad Seebenstein, odtiaľ dole do dediny Seebenstein a lúkou späť na parkovisko pod Türkensturzom. Z neho je to opačným smerom na hrad Seebenstein hodinka a pol.

Fotogaléria