Ferrata po ceste do Chorvátska? Türkenkopf

Hľadal som náročnú ferratu s čo najkratšou zachádzkou z obvyklých autotrás na Istriu a čo najrýchlejším prístupom od auta. Našiel som Türkenkopf (D/E) pri rakúsko-slovinskej hranici.

Nájsť „turkovu hlavu“ nebol žiadny problém. Z rakúskej diaľnice S1 som neodbočil na Maribor, ale pokračoval ďalej na Klagenfurt až po exit Völkermarkt. Ďalej lokálnymi hradskými smerom na kúpeľné mestečko Bad Eisenkappel (Železna Kapla). Tesne pred ním je tabuľou označená odbočka doprava, na mostík cez rieku Vellach, hneď za mostíkom parkovisko. Odtiaľ je to len pár minút popri brehu rieky k nástupu na klettersteig. Ak by bola vysoká voda, treba rátať s mokrými nohami.

Ferratu vybudovalo mieste turistické združenie na skale týčiacej sa priamo na riekou, čo jej dáva fotogenickosť. Priťahuje aj vysoká oficiálna obtiažnosť (hoci naozaj ťažkých úsekov je len zopár a sú krátke) a maximálne pohodlný prístup. Ale to ostatné… Skala je dosť zarastená vegetáciou, drolivá a zaprášená hlinou (za mokra zrejme zablatená). Zaistená cesta nevedie na žiadny logický vrchol, ide o čisto športovú líniu. Skoro celý výstup som musel ťahať rukami za lano, liezť po skale sa prakticky nedá. Výsledkom boli pľuzgiere napriek rukaviciam. Uzavriem to tak, že za vyskúšanie Türkenkopf určite stojí, ale zopakovať si ho nemám chuť.

Zostupová trasa je zo začiatku zaistená (obtiažnosť A/B), neskôr vedie lesným chodníkom a nakoniec asfaltkou. Netrvá to viac ako pol hodiny. Po úspešnom zdolaní ferraty sa dá pokračovať do Slovinska cez horské sedlo Seebergsattel a ďalej pekným krajom na Kranj a Ľublanu. Zachádzka oproti trase cez Maribor alebo Loiblpass je naozaj minimálna (ak idete na Istriu, pre južnejšie destinácie je to už horšie). Priamo v Bad Eisenkappeli sa nachádza aj najväčší korutánsky klettergarten s cestami na voľné lezenie vhodnými aj pre deti.

Dáta

Lokalita: Rakúsko, spolková krajina Korutánsko, obec Bad Eisenkappel, pohorie Karawanken. Oficiálna obtiažnosť D/E. Prevýšenie 290 m, najvyšší bod 850 m. Podľa Bergsteigen.com celý okruh trvá 2,5 h, nám to trvalo o hodinu viac – spolulezkyňa mala svoju ferratovú premiéru. Odhadujem, že svojim tempom by som okruh urobil do dvoch hodín.

GPX na stiahnutie nájdeš na Mapy.cz.

Fotogaléria