Ferrata Rosina v doline Silberkarklamm

Tip na oddychový deň po extrémnych výkonoch na Dachsteine. Dolina v príjemnej nadmorskej výške 1000 až 1300 m ponúka na výber z trojice zaistených ciest.

Pretože náš predchádzajúci deň na Dachstein Superferrate bol naozaj ťažký a navyše sme sa už presúvali domov, stihli sme len jednu z nich. Rosina (D) vyhrala pred ferratami Hias (D, tlačilo sa na ňu priveľa ľudí) aj Siega (C/D, trochu od ruky v závere doliny). Ktorúkoľvek si vyberieš,  budeš liezť v atraktívnom prostredí.  V dolnej časti doliny skalná roklina s hučiacim potokom, v hornej pekná alpská krajina.

Nástup do Rosiny je efektný – lanovým mostíkom kúsok od veľkého vodopádu, priamo oproti populárnejšiemu a trochu ľahšiemu Hias Klettersteigu. Hneď za mostíkom sa začína vertikálne vzdušné lezenie. Rosina napriek svojim len 140 výškovým metrom preverí sily. Oddychové pasáže kategórie A/B sú až v úplnom závere.

Istenie je kvalitné, dokonca aj s gumenými kužeľmi proti prasknutiu karabíny v prípade pádu. Kužele (viď úvodné foto) zároveň bránia nepríjemnému zachyteniu karabíny na istiacom bode pri postupe nahor. Lezenie uľahčuje množstvo kramlí.

Od konca zaistenej cesty sa dá po hrebeňovom chodníku vrátiť priamo k parkovisku v ústí údolia, alebo pokračovať vyššie ku chate Silberkarhütte a až od nej zostúpiť dnom doliny. Vybrali sme si vizuálne príťažlivejšiu druhú možnosť spojenú s vidinou občerstvenia na chate.

Na chate nám že k účtu prirátali mýtny poplatok. Dolinu spravujú súkromníci – miestna rodina, chodníky treba udržiavať a z niečoho to financovať. Len je trochu zvláštne, že ak by sme im nedali zarobiť v krčme, nezaplatili by sme ani vstupné. Asi sa im neoplatí prevádzkovať mýtnu búdku na začiatku doliny, tak to riešia ako sa dá.

Aj s nástupom a zostupom až k autu našou trasou sa Rosina dá otočiť za 2 hodiny, s posedením na chate za 2,5 h. Ak máš k dispozícii celý deň a vyštartuješ dosť skoro, nemal by byť problém stihnúť všetky tri ferraty v doline. Silberkarklamm je vhodný aj na rodinný výlet s malými deťmi, v takom prípade samozrejme bez ferrát.

Trasa


V doline to bolo s GPS signálom slabšie, preto trasa vyzerá ako vyzerá. GPX na stiahnutie 

Fotogaléria