Ferrata Sokolie skaly pri Zvolene
Začiatkom apríla 2025 na Slovensku pribudla ďalšia via ferrata – Sokolie skaly pri Zvolene. Považujeme ju za šiestu v poradí po Martinských holiach, Skalke nad Kremnicou, rokline Kyseľ v Slovenskom raji, liptovských Dvoch vežiach a ferrate Zobor nad Nitrou.
Kto veľmi chce, ten na Slovensku napočíta aj ďalšie zaistené cesty, no podľa nás ferrata nie je každý kus oceľového lana pripevneného ku skale. Na ferrate ide o zážitok zo špecifického spôsobu lezenia. Ak je primárnym cieľom zaistenia bezpečný prechod exponovaným úsekom (ako napríklad v Priečnom sedle), tak v našom ponímaní nejde o via ferratu.
Sokolie skaly (pozor, nemýliť si s lezeckou oblasťou Sokolie skaly v Považskom Inovci) sú ľahko dostupné z rýchlostnej cesty R1. Ak pôjdeš do Zvolena v smere od Žiaru nad Hronom, pár kilometrov pred Zvolenom zídeš z R1 na príjazdovú cestu do mesta. Ak máš to štastie, že nešoféruješ a kocháš sa okolím, tak pár kilometrov pred vjazdom do Zvolena môžeš v kopcoch na pravej strane, nad riekou Hron, zbadať niektoré prvky ferraty.

Lokalita
Zvolen netreba nejako zvlášť predstavovať. Nachádza v srdci Slovenska. Do Zvolena je z Bratislavy 2 hodiny cesty a 200 kilometrov po diaľnici. Z Banskej Bystrice je to necelá polhodina a 25 kilometrov. Ferrata Sokolie skaly sa nachádza v severozápadnom výbežku sopečného pohoria Javorie s najvyšším vrchom nesúcim rovnaký názov (1034 m). Materiál skaly je andezit a ferrata leží v nadmorskej výške 400 m.
Prístup
Východiskovým bodom je parkovisko pred reštauráciou Koliba u Rytiera. Pri kolibe si za 10 minút z centra mesta, dá sa tam zaparkovať, prenajať ferratovú výbavu. Ak potrebuješ, samozrejme aj najesť. Je tu miesto pre asi 10 áut. Tipoval by som, že do budúcna, hlavne cez víkendy, tu bude problém zaparkovať. Bodaj by som sa mýlil.
Sokolie skaly sa nachádzajú neďaleko turistickej Barborskej trasy (aj cyklotrasa), pri chodníku na Hrad Peťuša. Od Koliby u rytiera si pri skalách do 20 minút. Smerovníkov je dosť a začiatok ferraty (poloha na mape) sa dá len ťažko minúť. Železničná a autobusová stanica vo Zvolene je vzdialená od asi 5 kilometrov od ferraty.

Lezenie
Ferrata má štyri hlavné výstupové trasy obtiažnosti C a niekoľko ďalších prepojovacích úsekov s nižšou obtiažnosťou. Všetky sú kvalitne zaistené oceľovými lanami a kramľami. Cesty sú obohatené mostami, ktoré zvyšujú pôžitok z pekne stráveného dňa. Všetky línie sa dajú prejsť za dve hodiny, aj s prestávkami na fotografovanie a hojdaním sa na hojdačke.
Sokolia skaly sú vhodné aj pre začínajúcich lezcov, rekreačných lezcov a ľudí, ktorí radi trávia voľný čas v prírode aktívnym pohybom. Deväťdesiat percent trás tvoria umelé stupy prípadne lano, ktorého sa musíte pridržiavať. Škoda, že ferrata nevyužíva vo väčšej miere skalu.
Céčkové výstupové cesty sú primerané dlhé a nevyčerpajú človeka hneď na začiatku. Najdlhšia trasa s názvom Kršiak má dĺžku 94 metrov a prevýšenie 55 metrov. Trasa Jastrab má dĺžku 67 metrov a prevýšenie 30 metrov. Orol meria 63 metrov a vystúpaš 35 metrov. Najkratšou ferratou je Myšiak s dĺžkou 48 metrov a prevýšením 26 metrov.

Všetky trasy spolu, vrátenie prepojovacích úsekov, majú 350 lezeckých metrov. Sokolie skaly majú trasu pre každého. Od jednoduchých mostov a vyhliadok pre začiatočníkov až po technicky náročnejšie lezecké pasáže pre skúsenejších ferratistov. Prehľad všetkých trás vo forme interaktívneho nákresu nájdeš na webe ferraty.
Sú tu aj tri mosty, z ktorých najdlhší má 48 metrov a stojíte nad približne 30 metrovou priepasťou, ozrejmil Jaroslav Stehlík, ktorý ferratu vymyslel a zrealizoval. Krásny výhľad si môžete užiť z malej drevenej vežičky, ktorá odkazuje na symbol Barborskej cesty, ktorej je ferrata súčasťou. „Mojím snom je vybudovať ešte zipline dráhu od Pustého hradu“ dodal.
Projekt vznikol vďaka podpore Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko, Pôdohospodárskej platobnej agentúry, Lesného podniku mesta Zvolen a Mesta Zvolen. Výška nenávratného finančného príspevku z Európskych fondov bola v sume 112 441,61 €.
Zostup
Zostupová cesta sa nachádza na opačnej strane kopca, ako lezieme a obchádza skaly z juhozápadného smeru. Všetko je perfektne značené a prehľadné.
Tip
V blízkosti Sokolích Skál sa nachádza zrúcanina Pustého hradu. Ide o rozlohou jednu z najväčších zrúcanín v strednej Európe. V minulosti bol kráľovským hradom vo Zvolene, dnes dáva príležitosť na realizáciu archeológom a patrí k ideálnym miestam na nenáročnú turistiku. Od roku 2022 sa hrad pýši novou vyhliadkovou plošinou.
Dušanovi Simoníkovi ďakujem za fotky.
Fotogaléria