Packrafter Martin aj olympijská víťazka Janja na festivale Hory a mesto

Po dvoch rokoch, ktoré boli ovplyvnené pandémiou Covid-19, prináša festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto 2022 zahraničných hostí svetového rangu.
Po dvoch rokoch, ktoré boli ovplyvnené pandémiou Covid-19, prináša festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto 2022 zahraničných hostí svetového rangu. Diváci sa môžu tešiť na projekcie, prednášky, diskusie a predovšetkým filmy zo všetkých kútov sveta. Od štvrtka 11. mája do nedele 15. mája 2022 v Kine Lumière v Bratislave a v Amfiteátri Rača.

Olympijská víťazka v lezení z Tokia Janja Garnbret sa v piatok večer zúčastní na moderovanej diskusii o jej lezeckom a nelezeckom živote, pretekaní, olympiáde, motivácii a plánoch do budúcna. Janja pochádza zo severu Slovinska. Začala liezť ako sedemročná a od roku 2016 dominuje ženskej pretekárskej scéne. V bouldri a v lezení na obťažnosť v podstate nemá konkurenciu. Posledné roky sa venuje čoraz viac lezeniu na skale.

Fero Smihal
Fero Šmihál

Ochrana životného prostredia a zachovanie jeho prirodzeného stavu sú aj tento rok jednou z nosných tém festivalu, preto ho v stredu 11. mája o 18:00 otvárajú dlhoroční ochranári a filmári Erik Baláž a Jerguš Tesák prednáškou Na čo potrebujeme les? Čaká nás osobné rozprávanie o vzťahu medzi lesom a ochranou klímy ako aj vzťahom nás k lesu a nášmu spirituálnemu prežívaniu. Snaha o preniknutie do tejto jedinečnej  symbiózy medzi človekom a prírodou.

Vo štvrtok o 20:00 je na programe horolezec so skúsenosťami z celého sveta, ktorého najväčšou láskou a absolútnou srdcovkou sú naše Tatry – Martin Krasňanský. V prednáške Tatry naše vertikálne bude hľadať odpoveď na otázku, či naše veľhory ešte môžu poskytnúť nejaké nepokorené lezecké trasy a rekordy.

Martin Krasňanský
Martin Krasňanský

Rovnako vo štvrtok, ale o 20:15, divákom sprostredkuje svoje zážitky ultrabežec Fero Šmihál, ktorý prešiel desať tatranských štítov na jeden záťah. V prednáške s názvom Život je láska, láska sú hory priblíži, ako dospel k nápadu prejsť desať štítov naraz, čo predchádzalo samotnej ceste, ako sa na ňu pripravil, ako ju zvládol a čo si z nej priniesol. Bude sa venovať téme behu a ultrabehu vo vysokohorskom prostredí a tiež svojej nekonečnej láske k našim Tatrám.

Piatok večer 13. mája bude venovaný slovinským hostkám. Ešte pred diskusiou s Janjou priblíži najkrajšie via ferraty v Slovinsku Tadeja Magdič. Prednáška však nebude len o turistických odporúčaniach, ale aj o histórii ferrát, ich popularite, ktorá sa zvýšila v uplynulých pandemických rokoch a tiež zásadách bezpečnosti, aby sa každý z výletu vrátil bezpečne domov.

Tadeja Magdic
Tadeja Magdič

Fotograf Martin Žilka (na úvodnej fotke) je nadšenec packraftingu, teda kombinácie vodáckeho športu a turistiky, či cyklistiky. Martin v prednáške Packrafting je sloboda v sobotu 14. mája o 18:15 predstaví 14 slovenských tokov a priblíži aj niekoľko obľúbených európskych tokov v Rakúsku, Slovinsku, Bosne a Čiernej Hore. Pritom divákom ukáže, ako šport prepája generácie a po opustení zóny komfortu človek prežíva intenzívne šťastie.

V sobotu o 20:00, po vyhlásení Karabín roka, ktoré odovzdáva Slovenský horolezecký spolok James, príde jeho dlhoročný bývalý predseda Igor Koller. Igor divákom prezradí, aká sila ho poháňa počas jeho 55 rokov dlhej a úspešnej horolezeckej kariéry. Ako sa dá liezť takmer celý život, doma i v zahraničí, ako sa dajú zdolávať prírodné i umelé lezecké steny a neprestať sa pri tom zabávať.

Aj tento rok je súčasťou festivalu filmová súťaž, výstava fotografií a samozrejmosťou budú sprievodné podujatia pre deti aj dospelých. Do fotografickej súťaže sa môžu záujemcovia prihlasovať do 24. apríla 2022 na webovej stránke horyamesto.sk/fotosutaz.

Spracované podľa tlačovej správy festivalu Hory a mesto, ktorý poskytol aj fotky použité v tomto článku.