Festival Hory a mesto predstavuje dobrodružných cestovateľov

Pozvanie prijalo takmer 30 prezentujúcich, medzi nimi cestovateľské legendy späté s festivalom, ale aj nováčikovia. Priestor dostanú rozprávania o dlhodobých a ďalekých cestách, o Life Van cestovaní, o tvárach a farbách afrických etník, a samozrejme aj o menej známych kútoch…
Pre niekoho je cestovanie životný štýl, pre iných únik zo zabehnutého života či splnenie si vlastného sna. Cestokluby Kino Svet prinesú do programu festivalu Hory a mesto 23 prezentácií. Pozvanie prijalo takmer 30 prezentujúcich, medzi nimi cestovateľské legendy späté s festivalom, ale aj nováčikovia. Priestor dostanú rozprávania o dlhodobých a ďalekých cestách, o Life Van cestovaní, o tvárach a farbách afrických etník, a samozrejme aj o menej známych kútoch Slovenska.

„Čakajú nás prezentácie, ktoré si nevšímajú len „highlighty“, ale objavujú zákutia skryté pred turistami. Umožnia nám kulturálne premostiť všetky kontinenty, odhaliť vnucované stereotypy a hľadať si inšpirácie na vlastné cesty. Mojou snahou tento rok je priviesť na festival cestovateľov, nie cestujúcich“. Rozdiel je v tom, že cestovateľ má cieľ, prípravu, vytvára si svoju cestu a objavuje, zatiaľ čo cestujúci sa necháva viesť,“ povedala Soňa Oravcová, dramaturgička cestoklubových premietaní Kino Svet.

Tohtoročné Cestokluby Kino Svet sú zoradené do samostatných tematických blokov. Prvý z nich vytvárajú hostia spätí s históriou festivalu. „Začíname s najväčšou cestovateľskou legendou minulého storočia s presahom do súčasnosti. František Kele patril k prvým hosťom na festivale, ktorý hneď na úvod prezentoval cestu okolo sveta,“ dodala Soňa Oravcová. Bolo to v roku 2002. Festival si tohto roku pripomína dvadsiate výročie, Cestokluby – ako samostatná programová sekcia – vznikli o dva roky neskôr.

Prezentácia má názov Fero Kele 3D cestovateľ a humanista, pretože približuje jeho neuveriteľnú cestovateľskú rozmanitosť, či do šírky – dĺžky – výšky, odkrýva výnimočnosť a jeho osobný aj historický vklad. „Ponúkame dvojblok pozostávajúci z blízkych ľudí, ktorí zdieľajú svoju osobnú skúsenosť: Očami spolulezca (Ivan Lehotský), Moje hory – po stopách Ferka Keleho (Martin Šperka), 35-ročné siločiary expedície Sagarmatha 84 (Miloslav Končok) a Fero Kele trocha inak – očami jeho dcéry – Táňa Keleová Vasilková,“ doplnila zostavovateľka sekcie.

Fero Kele
Fero Kele

Svoje cestovateľské skúsenosti predstavia na festivale aj tí, ktorí sa o vznik novej sekcie pred 18 rokmi pričinili. Ľuboš Fellner stál priamo pri zrode Cestoklubov, s Hory a mesto užšie spolupracoval aj Rudolf Švaříček (Šoky a skoky Tichomoria) a niekoľko ročníkov sa na tvorbe programu podieľala aj Eva Rosíková (Frajerské Faerské ostrovy).

Ďalší tematický blok vytvárajú prezentácie, ktoré spája boom diaľkových turistických trás. „Snaha byť na cestách čo najdlhšie, s minimálnymi nákladmi a čo najčistejším spôsobom. Tu určite patrí prvenstvo legende slovenskej expedičnej a diaľkovej turistiky Svetozárovi Krnovi v prezentácii Z Karpatského oblúka do Himalájí, zhrnutie skúseností z deviatich výprav,“ povedala Soňa Oravcová.

Súčasťou Cestolubov bude aj film Prvá plavba – Maidentrip je o hlavnej hostke festivalu, holandskej jachtárke Laure Dekker, ktorá v 14 rokoch (keď došla do cieľa mala 16 rokov) sama oboplávala svet a stala sa tak najmladším človekom na Zemi, ktorý sólo oboplával zemeguľu; 518-dňovú plavbu absolvovala na 12 metrov dlhej dvojsťažňovej plachetnici v roku 2010. Režisérkou filmu je Jillian Schlesinger, nezávislá autorka, spisovateľka a producentka pre televíziu, ktorá dostala niekoľko ocenení.

Cestu, ktorá mení náš život, cestu z dňa až na vrcholky amerických hôr, predstavuje Monika Benešová a jej prezentácia s názvom Moja Pacifická hrebeňovka. Ide o silný príbeh mladej ženy, ktorú vyprovokovali zdravotné problémy a dokázala zdolať 4200 km pešo naprieč americkou divočinou. Veronika Šaradínová a Peter Ondriaš zas budú prezentovať najdlhšiu cestu na pevnine 365 dní po Ázii: od Ruska až po Východný Timor. S batohom na chrbte sa túlali ázijskými krajinami s cieľom vidieť, zažiť a ochutnať čo najviac. Jura a Matúš Holubovci zas navštívili najkrajšiu krajinu sveta, o ktorej nik nepočul – Bicyklom naprieč Tadžikistanom a Kirgizskom ťažkou cestou, to je názov ich rozprávania o tom, ako prebicyklovali tadžikistanský Pamír cez bezútešné púštne údolie Bartang, a ďalej sa pustili fascinujúcim Kirgizskom, ktoré príznačne nazvali „najkrajšou krajinou sveta, o ktorej nik nepočul“.

Rado Golian
Rado Golian

Novou sekciou je Life Van cestovanie, cestovanie so svojím „domčekom na štyroch kolesách“. Martin Gábor sa podelí o svoje zážitky, ako sa vydali vo svojej zrenovovanej slimačej ulite za dobrodružstvom po prírodných krásach amerického kontinentu, dvaja ľudia a 15-mesačné dieťa; sloboda údajne nikdy nebola bližšie. Prednáška má názov 200 dní karavanom: od kanadských grizliov po mexické veľryby. Ivan Staroň a Janka Masárová budú hovoriť o skoro ročnom spoznávaní lezeckých oblastí západnej Európy, o živote v dome na štyroch kolesách a o tom, ako sa dá zažiť sloboda, kde dátum ani čas nehrajú žiadnu rolu – S vorvaňom na cestách.

Už pred pár rokmi sa na festivale hovorilo o cestovaní s istým presahom, tohto roku sa dá hovoriť o cestovaní ako nadhodnote. O tom bude prednáška s názvom Lombok: Dobrovoľne a dobrodružne. Jana Koudelová bude opisovať svoju štvormesačnú “dovolenku” medzi indonézskymi deťmi, ktoré prišla učiť, no oveľa viac naučili ony ju. Táto prezentácia bude spolu s ďalšou – Mystické farebné Bali – od Barbory Paulovičovej na úvod Cestoklubov, vo štvrtok 28. marca 2019. O tvárach a farbách afrických etník budú hovoriť dve prednášky. Vladimír Dudlák predstaví najväčší ostrov pod rovníkom – Chuťovky madagaskaru a Stanislav Kaľavský sprostredkuje svoje cesty v Ugande a Keni, kde sa zblízka pozeral do očí divých zvierat, stretol sa s priateľskými ľuďmi a užil si dávku cestovateľského šťastia – Snehová metelica 37 km od rovníka.

A samozrejme ani tohto roku nesmú chýbať cesty po Slovensku. Daniel Kollár porozpráva o peších aj cyklistických putovaniach po hradoch Slovenska, od západu až na východ – Od hradu k hradu – pešo a na bicykli, a dvojica Dana Ivanová a Radoslav Golian, ktorá zažila kombináciu dvoch najkrajších horských prechodov na Slovensku – prelezenie hlavného hrebeňa Vysokých Tatier bez akejkoľvek pomoci či vynášok a následnej bežeckej výzvy v podobe Koruny Liptova, má pripravenú prednášku s názvom Letná koruna Liptova.

Pozri si kompletný program cestoklubov Kino svet.

Spracované podľa tlačovej správy festivalu Hory a mesto.