Filmy zo zrušeného festivalu Hory a mesto 2020 sa dajú pozrieť online

Festival Hory a mesto 2020, ktorý sa mal uskutočniť koncom marca v Bratislave, bol zo známych dôvodov zrušený. Organizátori ako čiastočnú náhradu v spolupráci s kanadským partnerom pripravili online premietanie, ktoré sa začalo v piatok 19. júna a potrvá na…
Festival Hory a mesto 2020, ktorý sa mal uskutočniť koncom marca v Bratislave, bol zo známych dôvodov zrušený. Organizátori ako čiastočnú náhradu v spolupráci s kanadským partnerom pripravili online premietanie, ktoré sa začalo v piatok 19. júna a potrvá na piatka 26. júna.

„Napriek pandémii koronavírusu sme hľadali cesty, ako návštevníkom priniesť festival po opätovnom spustení kín za splnenie protiepidemiologických opatrení. Bohužiaľ, po zrušení všetkých zásadných dotačných systémov vyčlenených na kultúru a šport jednoznačne vieme, že sa nám to v tomto roku už nepodarí v takom formáte, ako náš festival návštevníci poznajú. S nádejou sme však začali plánovať nasledujúci ročník,“ povedala výkonná riaditeľka festivalu Hory a mesto Ivica Horáková.

Pripravuje sa aj jesenné turné, v rámci ktorého uvidia diváci po celom Slovensku filmy a sprievodný program, ktoré mali byť na zrušenom 21. ročníku Hory a mesto v Bratislave.

Všetci priaznivci festivalu Hory a mesto majú v tomto týždni možnosť zakúpiť si online vstupenky na šesť lezeckých filmov vďaka sesterskému festivalu v kanadskom Vancouveri (VIMFF) a podporiť tak oba festivaly, ako aj filmárov a lezeckú komunitu. Filmy sú v pôvodnom anglickom znení bez slovenských titulkov.

Lístky sa dajú kúpiť v rámci platformy Vimeo za 15 kanadských dolárov (10,27 € eur). Zakúpením lístka podporíte filmárov, ako aj festivaly VIMFF a Hory a mesto. Ak sa vás pred obrazovkou zíde viac, môžete prispieť dobrovoľnou sumou nad rámec ceny lístka. A ak vás zasiahla korona viac, ako by sa vám páčilo, môžete využiť kód „COVID“ a získať zľavu $ 4.

Po zakúpení lístka vám príde odkaz, s ktorým získate do 26. júna prístup ku všetkým šiestim filmom a dvom bonusom.

Filmy dostupné online

  • Climbing Blind (víťaz Ceny za najlepší lezecký film na VIMFF 2020, dĺžka: 57 minút, režisér: Alastair Lee). Jesse Dufton sa pokúsi ako prvý nevidiaci lezec vytiahnuť a odistiť celú cestu na kultovú skalnú vežu Old Man of Hoy v Škótsku.
  • Adaptive (dĺžka: 35 minút, režisér: Taylor Zann). Jim Ewing a Maureen Beck, dvaja zdravotne postihnutí lezci, sa pokúsia o prvý takýto prelez známej a neprístupnej klasiky Lotus Flower Tower (5.10+) v kanadskom národnom parku Cirque of the Unclimbables. Maureen poznáte z filmu Stumped (Môj kamarát kýpeť) z pásma Reel Rock.
  • Gone Tomorrow (dĺžka: 20 minút, režisér: Mike Wilkinson). Dobrodružný dokumentárny film, ktorý vás zavedie do zarastených roklín Apalačských vrchov. Skupinka borcov sa vyberie do štátu Kentucky pohľadať ľadové cesty skôr, ako zmiznú.
  • The Terminator (dĺžka: 7 minút, režisér: Lucas Greenough). Dokument o profesionálnej lezkyni Allison Vest, ktorá sa prelezom cesty Teminátor (V13) zapísala do kanadskej histórie. Úžasný príbeh o tom, čo sa stane, keď sa pred vami jedny dvere zavrú a druhé otvoria.
  • The Triology (dĺžka: 31 minút, režisér: Tommy Joyce). Lezkyňa Sasha DiGiulian, hlavná hostka festivalu Hory a mesto 2015, sa chce stať prvou ženou a druhým človekom na svete, ktorý zdolá takzvanú „Rocky Mountain Trilogy” – trilógiu pozostávajúcu z troch najťažších veľkých stien obtiažnosti 5.14 v kanadských Skalnatých vrchoch. Podarí sa jej to?
  • On the Verge (dĺžka: 40 minút, režisér: Robin Munshaw). V horách neďaleko prímorského mestečka Powell River v Britskej Kolumbii sa skupinka lezcov pravidelne stretáva na obrovských žulových stenách. Teraz však čelia neistej budúcnosti a dileme: majú bojovať proti odlesňovaniu tohto regiónu a riskovať prístup k nemu, alebo situáciu ignorovať? Film je krásnym príbehom o tom, ako nás niektoré miesta formujú a my zase formujeme ich.

Fotogaléria