Fotogenické horské priehrady Émosson

Tip na stredne náročnú túru vo švajčiarskom Valais, ktorú zvládnu aj decká od 10 rokov vyššie. Prostredie je prudko fotogenické.

Od Ženevského jazera po diaľnici do Martigny, odtiaľ horskom cestou smerom na Chamonix. Tesne pred francúzskou hranicou odbočka do brutálnych serpentín. Na asfalte pozostatky Tour de France vrátane nápisov povzbudzujúcich Sagana (vo vrchárskej etape z Bernu veľa vody nenamútil, skončil 70. so stratou takmer pol hodiny). Parkovisko pri priehrade sa nachádza vo výške takmer 2000 m. Dá sa sem dostať aj z francúzskej strany trojkombináciou zubačka – vláčik – zubačka:

Kto nie je nadšenec horských dopravných zariadení, ten asi uprednostní podstatne lacnejšiu autodopravu. Prvú priehradu Lac d’Émosson postavili v roku 1925 a v 50. rokoch pridali o 300 metrov vyššie druhú – menšiu Lac du Vieux Émosson. V 70. rokoch dolné jazero zväčšili pomocou nového priehradného múru vysokého 180 m, pričom pôvodný múr celý zatopili.

Voda z priehrad najskôr roztáča turbíny elektrárne vo francúzskom Vallorcine. Odtiaľ ju 12 kilometrov dlhým tunelom vedú cez hranicu do druhej elektrárne v Martigny. Celkové prevýšenie medzi priehradou a švajčiarskou elektrárňou dosahuje 1400 metrov. V súčasnosti zväčšujú hornú priehradu a stavajú novú podzemnú hydroelektráreň priamo medzi ňou a dolnou priehradou.

Pre penzistov, hendikepovaných a lenivých premáva od jedného priehradného múru k druhému autobus. Doslova z jednej krčmy do druhej. My sa považujeme za športovcov a 15-kilometrový okruh s vyše tisícmetrovým prevýšením dávame pekne po svojich. Väčšinu cesty nás sprevádzajú reggae hity Boba Marleyho a Inner Circle duniace z ruksakov našich teen parťákov:

Bad boys, bad boys
What’cha gonna do?
What’cha gonna do when they come for you?

V sedle Col de la Terrasse (2645 m) si vychutávame výhľady na Mont Blanc a ľadovce nad Chamonix. Užívame si trochu adrenalínovú, improvizovanú skratku cez firnové polia a strmé sutiny pri Col des Corbeaux. Pochybovačne si prezeráme stopy dinosaurov odtlačené v kamenných platniach nad Vieux-Émosson. A veľa, veľa fotíme – dôkazy nižšie v galérii.

Nie je to úplne zadarmo, slušné prevýšenie a na pár miestach alpinistický terén hraničiaci s lezením si vypýtali svoju daň. Na parkovisko sa vraciame celkom slušne vyšťavení. Tak to má byť.

Možno ťa zaujme

Fotogaléria