Z tiesňavy do galérie

Tip na deň, keď sa v ozajstných horách nevydarí počasie alebo nie je čas či chuť na väčší plán. Výstup popri sústave vodopádov na horskej rieke Salanfe a následne návšteva výnimočnej galérie. Kde? Vo švajčiarskom meste Martigny, necelú hodinu autom…
Tip na deň, keď sa v ozajstných horách nevydarí počasie alebo nie je čas či chuť na väčší plán. Výstup popri sústave vodopádov na horskej rieke Salanfe a následne návšteva výnimočnej galérie. Kde? Vo švajčiarskom meste Martigny, necelú hodinu autom zo Chamonix.

Prechod tiesňavou Gorges du Dailley sa aj s návratom dá vo veľkej pohode stihnúť za 2,5 hodiny. Štartuje sa v osade Les Granges, čo je časť dedinky Salvan, desať kilometrov v horách nad Martigny. Všetko je perfektne vyznačené, zablúdiť sa dá ťažko. K začiatku tiesňavy treba asi 30 minút mierne stúpať lesom.

Tiesňava so sústavou vodopádov na 500 metroch dĺžky prekonáva výškový rozdiel 200 metrov, čiže je to slušný stupák. Po širokých drevených lávkach vybavených zábradliami a schodmi to však zvládne každý, trasa je vhodná aj na výlet s deťmi. Prípadné nadmerné zadýchanie sa dá šikovne zamaskovať fotením scenérie :)

03 Gorges du Dailley
Gorges du Dailley (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Za tiesňavou turistický chodník križuje asfaltku, ktorá vedie ešte kus vyššie ku kempingu Van d’en Haut (1393 m). Ide o východisko na túry k vysokohorskej priehrade Lac de Salanfe a na ikonický zubatý vrchol Dents du Midi (3257 m). Po asfaltke, ktorú tu kedysi postavili stavitelia priehrady,  by sa teoreticky dalo zísť aj nazad do Les Granges.

08 Gorges du Dailley
Gorges du Dailley (viac fotiek v galérii)

Neodporúčam to, cesta je úzka a vedie cez niekoľko tunelov, pre pešiaka nič príjemné. My sme to na chvíľu aj skúsili, no po prvom tuneli a dvoch autách v ňom sme sa radšej otočili. Oveľa lepšie je ešte kúsok vystúpať po turistickej značke do sedla Col de la Matze. Z neho vedie pekný chodník naspäť do osady.


Trasa: Dĺžka 6,5 km, nastúpaných 400 výškových metrov, celkový čas 2:30 h. Trasa na mape a GPX na stiahnutie.

Z Les Granges sme sa zviezli do údolia Rhôny, hľadujúc podľa online mapy Fondation Pierre Gianadda v Martigny. Je to súkromná galéria, ktorú v 70. rokoch minulého storočia založil miestny developer na pamiatku svojho tragicky zosnulého brata. Betónová budova galérie stojí na okraji mesta v panelákovej štvrti, ktorá by úplne zapadla aj do nejakého slovenského mesta. Stačilo by natrieť fasády nejakou krikľavou farbou a pol roka nečistiť ulice.

14 Fondation Pierre Gianadda
Fondation Pierre Gianadda (viac fotiek v galérii)

Úplnou náhodou sme natrafili na výstavu francúzskych impresionistov a bola to asi najlepšia výstava obrazov, akú som v živote videl. Išlo o dočasnú akciu, aká sa v Martigny už asi nezopakuje, ale aj iné výstavy by mohli stáť za pokus. Veľmi zaujímavá je stála expozícia asi 40 historických áut v podzemí. Majú tam nádherné kúsky legendárnych značiek Rolls-Royce, Bugatti, Isotta-Fraschini alebo Hispano-Suiza.


Fotogaléria