Hochstadl alias Kräuterin: skialpový kopec v oblasti Mariazellu

Má len 1919 metrov, ale vyzerá na viac. Túra na majestátny Hochstadl pasienkami známymi pod lokálnym názvom Kräuterin v oblasti Mariazellu dá zabrať najmä dĺžkou. Odvďačí sa scenériou a dobrou lyžovačkou.
Má len 1919 metrov, ale vyzerá na viac. Lyžiarska túra na majestátny Hochstadl pasienkami známymi pod lokálnym názvom Kräuterin v oblasti Mariazellu dá zabrať najmä dĺžkou. Odvďačí sa scenériou a dobrou lyžovačkou.

Konečne ideálne počasie cez víkend, na západ od Raxu aj v Tatrách slušné snehové podmienky. Len nebolo s kým… Na poslednú chvíľu sa mi v sobotu večer cez fejsbúk podarilo nakontaktovať partiu, ktorá už mala stanovený lákavý a pre mňa zatiaľ neznámy civ Ybbstaler Alpen pri Mariazelli, severne od Hochschwabu.

Čas odchodu z BA o 5:00 (cesta trvá tri hodiny) bol krutý, ale nepovažoval som to za zásadný problém. Až kým som v nedeľu nadránom, 20 km od dohodnutého miesta stretnutia, v posteli rozospato nepozrel na mobil s časom 4:50.

Po dlhšom váhaní padlo rozhodnutie pokúsiť sa o sólovú stíhačku. Kým som sa vymotal z domu a natankoval, partia mala náskok skoro 1,5 hodiny. Rýchle ranné štarty nie sú moja silná stránka.

Cestu autom v čase GPS navigácií nemá zmysel vysvetľovať, je viacero variantov. Podstatná je informácia, že v dedinke Greith treba odbočiť na lesnú cestu, ktorá po niekoľkých kilometroch končí parkoviskom pri farme v lokalite Dürradmer. Odbočka nie je priamo v Greithe, ale kúsok za značkou oznamujúcou koniec osady smerom na juh. Je označená tabuľkou s nápisom Kräuterin.

Trasa: dĺžka 20,6 km, nastúpaných 1236 m, celkový čas 5:17 h (v „stíhačke“ som to hnal, počítaj radšej so 6 a viac hodinami). GPX na stiahnutie získaš na Mapy.cz.

Partiu sa mi nakoniec podarilo dobehnúť tesne pod vrcholom. Ďalšie info o túre nájdeš nižšie, v popisoch pod fotkami:

Prvá polovica túry je trochu nezáživné šliapanie po lesnej ceste. V počasí, aké bolo v nedeľu, aj to bola radosť. Kopec vzadu je Fadenkamp (1804 m),, cestou nazad sa dá urobiť odbočka na jeho prudko lyžovateľné svahy.
Prvá tretina túry je trochu nezáživné šliapanie po lesnej ceste s miernym stúpaním. Potom sa to začne otvárať. Kopec vzadu je Fadenkamp (1804 m), cestou nazad sa dá urobiť malá odbočka na jeho prudko lyžovateľné svahy.
Kräuterin Almhütte je v zime zatvorená, no dá sa tam v závetrí oddýchnuť
Cieľ sa začína vynárať spoza horizontu
Cieľ sa začína vynárať spoza horizontu
Už z neho vidno trochu viac...
Už z neho vidno trochu viac. Ďalšia fáza je na úvodnej fotke.
P1110233
Na vrchol Hochstadlu sa stúpa z pravej strany po hrane hrebienka s prevejmi (pozri úvodnú fotku). Zdola to vyzerá nebezpečne, ale v dobrom počasí nie je – toto je detail výstupu ponad preveje. Na svahu vľavo je vidno jednu z alternatív jazdy dole, my sme využili inú.
Záverečné metre pod vrcholo sú prudké a ak je ľad, môže to byť drsné. V takom prípade sa hodia mačky alebo aspoň haršajzne.
Záverečné metre pod vrcholom sú prudké a ak je ľad, môže to byť drsné. V takom prípade sa hodia mačky alebo aspoň haršajzne.
Obligátna vrcholofka
Obligátna vrcholofka
Najvyšší bod nie je pri kríži, ale pár desiatok metrov ďalej na juh
Najvyšší bod nie je pri kríži, ale pár desiatok metrov ďalej na juh
Z južného vrcholu sú neskutočné výhľady na Hochschwab
Z južného vrcholu sú neskutočné výhľady na Hochschwab
Naša zjazdová trasa. Trochu sme zišli dole a potom vytraverzovali vľavo, nazad na výstupovú stopu. Bolo treba na chvíľu nahodiť pásy, ale to by bolo treba aj pri zjazde v trase výstupu. Zjazd touto dolinou pokračuje až k hradskej, videli sme miestnych šmýkať sa tým smerom. Skončili by sme asi 10 km od áut...
Naša zjazdová trasa. Trochu sme zišli dole a potom vytraverzovali vľavo, nazad na výstupovú stopu. Bolo treba na chvíľu nahodiť pásy, ale to by bolo treba aj pri zjazde v trase výstupu. Zjazd touto dolinou pokračuje až k hradskej, videli sme miestnych šmýkať sa tým smerom. Skončili by sme asi 10 km od áut…
P1110254
Týmto svahom sme traverzovali nazad. V tieni sa miestami dal nájsť perfektný sneh. V ďalšej časti zjazdu, okolo chaty Kräuterin, neváhaj skúšať to pomedzi stromy naľavo od výstupovej stopy. Je to zaujímavejšie a pri troche predvídania nehrozí, že by si skončil v nejakej diere a musel vyťahovať pásy.