Tisíc ľahších ciest na Hohe Wande (Recenzia)

V minulom vydaní bolo ciest 750, takže evidentne čo-to pribudlo. Sprievodca obsahuje predovšetkým viacdĺžkové cesty. Okrem sektorov v hlavnom (južnom) skalnom útese pokrýva aj zopár skaliek v okolí.

Pomaly, ale isto prichádza k nám lezecká sezóna. Tento rok aj o trochu skôr ako by sme si želali. Ja poctivo pripravujem už od Vianoc – vtedy som totiž dostal nového lezeckého sprievodcu po Hohe Wande popisujúceho tisíc lezeckých ciest od 1 do 6+ UIAA.

Ide o update sprievodcu od lezeckého nestora Thomasa Behma. Názov hovorí o tisícke ciest, v skutočnosti je ich 991. To číslo je tak či tak mega. V prvom vydaní z roku 2012 bolo ciest 750, takže evidentne čo-to pribudlo.

Hohe Wand je malý horský masív juhozápadne od Viedne. Jeho najvyšší bod leží necelých 1100 m nad morom. Z jednej strany ho ohraničuje vyše päť kilometrov dlhý vápencový útes, ktorý dobre vidno aj z diaľnice Viedeň – Graz. Cestná vzdialenosť z Bratislavy je cca 130 km. Za hodinku a pol si tam po diaľnici. Dá sa aj mimo diaľnice, vtedy je cesta o 20 minút dlhšia.

Lezecky sprievodca Hohe Wand (01)
Hlavná časť južnej steny Hohe Wandu s vyhliadkou Sky Walk

Nový sprievodca s názvom „Thomas Behm: Alpinkletterführer Hohe Wand, 1000 routen von 1 bis 6+“ vyšiel začiatkom decembra 2023. Dostali sme sa k nemu medzi prvými, vďaka čomu môžeš teraz čítať túto recenziu. Knižka v mäkkej väzbe má 450 strán formátu A5. Zmestí sa aj do malého batohu, i keď ja beriem do steny len ofotené topo v telefóne.

Na začiatku knihy nechýba rozsiahla história lezenia v oblasti. V sprievodcovi nájdeš historické aj súčasné fotky a najmä Thomasove špecifické, ručne kreslené farebné topo schémy. Sprievodca je len nemeckom jazyku, no základné informácie sú aj v angličtine.

Lezecky sprievodca Hohe Wand (03)
Sprievodca má praktický formát A5

Samozrejmosťou je info o čase, kedy je sektor na slnku a kedy v tieni, o kvalite odistenia, čase potrebnom na nástup a ohodnotenie krásy lezeckej cesty. Tak ako sme na to zvyknutí. V závere sprievodcu sa nachádzajú aj fotografické topo schémy hlavných stien. Dá sa podľa nich lepšie orientovať.

Popisované lezecké cesty sú predovšetkým viacdĺžkové. Najdlhšia má 12 dĺžok!!! Okrem sektorov v hlavnom (južnom) skalnom útese Hohe Wandu sprievodca pokrýva aj zopár skaliek v okolí. Sprievodca je prehľadne spracovaný. Hoci ja mám radšej fotografické topo v „počítačovej“ grafike ako ručne kreslené.

Lezecky sprievodca Hohe Wand (04)
Thomasove špecifické, ručne kreslené farebné topo schémy

Kniha sa dá objednať na emailom priamo u autora, k cene 39,80 eur si treba pripočítať poštovné.

Thomas Behm okrem Hohe Wandu (pozri aj recenziu sprievodcu s ťažšími cestami od 5+ do 10+) vydal lezeckých sprievodcov aj pre Höllental, Hochschwab, Fischauer Berge, špeciálnu knižku o ľahkých cestách do obtiažnosti 3+, či skitouringového sprievodcu pre pohoria Wienerwald a Hochschwab. Je spoluautorom ďalších sprievodcov v regióne okolo Viedne a autorom lezeckých ciest snáď v celej Európe. Od Rakúska cez Dolomity, Verdon, Španielsko až po Jordánsko.

Ak nechceš nič nechať na náhodu, začni si pripravovať plány na lezeckú sezónu už teraz. Vidíme sa na Hohe Wande.

Fotogaléria