Höllentálska lezecká biblia (Recenzia)

Recenzia lezeckého sprievodcu pre Höllenthal, Rax und Schneeberg. Jedinečná publikácia s viac ako 2000 cestami od 2 do 11 UIAA.
Z dielne rakúskeho samovydavateľa Thomasa Behma sme už recenzovali lezeckého sprievodcu oblasti Hohe Wand aj skialpového sprievodcu do „bratislavských“ kopcov za Viedňou. Teraz sa nám dostalo do rúk siedme vydanie jeho jedinečného lezeckého sprievodcu pre Höllenthal, Rax a Schneeberg.

Pohorie Rax s dramaticky vytvarovanou skalnatou dolinou Höllenthal (častejšie sa uvádza Höllental) a neďaleká dvojtisícovka Schneeberg ponúkajú veľa možnosti na outdorovú zábavu v každom ročnom období. Lezecký potenciál je pre štandardného lezca určite na viac životov. Z tejto oblasti sme už písali viacero lezeckých, turistických a skialpových reportov a určite ešte budeme. Keď už máme k dispozícii kvalitnú literatúru…

Thomas Behm - Kletterführer Höllenthal, Rax und Schneeberg

Lokalita je vzdialená zhruba 180 kilometrov po diaľnici cez Viedeň, dve hodinky cesty z Bratislavy. Kto chce ušetriť, diaľnici sa dá vyhnúť. Je to vzdialenostne kratšia, ale trvaním dlhšia možnosť. Východiskovým bodom pre všetky tri sprievodcom pokryté oblasti je mestečko Gloggnitz.

Prvé vydanie sprievodcu vyšlo v roku 1991. Aktuálne je v predaji siedma doplnená edícia. Nachádza sa v nej vyše dvetisíc (!) ciest v obtiažnosti od 2 do 11 stupňa UIAA. Kniha má 366 stán formátu A5 a napriek mäkkej väzbe váži cez 600 g, takže do viacdĺžkovej cesty asi s tebou nepôjde.

Sprievodca uvádza 123 lezeckých oblastí. Ani som netušil, že je ich tam toľko. História, fotky, ručne kreslené topo plány. Špecifické Thomasovo prevedenie nás čaká aj v tomto sprievodcovi. Niekomu sa páči, niekomu nie. Sprievodca je písaný v nemeckom jazyku, v angličtine sú iba základné informácie na pochopenie symboliky.

Thomas Behm - Kletterführer Höllenthal, Rax und Schneeberg

Info o čase, kedy je sektor na slnku a kedy v tieni, info o odistení (aj aké sú možnosti doistenia), čas potrebný na nástup, dĺžka cesty a ohodnotenie krásy sú samozrejmosťou. Tak ako sme na to zvyknutí. Je to jediný komplexný sprievodca týmito oblasťami, sú v ňom jednodĺžkové oblasti aj 600-metrové bigwally. Oblasti pre športových lezcov aj oblasti pre vyznavačov tradičných ciest. Každý si príde na svoje.

Ideálne čítanie na dlhé zimné večery. Treba si tvoriť nové sny.

Originálny názov Kletterführer: Höllenthal, Rax und Schneeberg, 7. auflage 2013. Sprievodca sa dá za cenu 30,80 € objednať emailom priamo u autora.