Slovenské skalky: Lezecká oblasť Ihráč

V novo preistenej oblasti v Kremnických vrchoch je podľa sprievodcu 24 ciest v obtiažnosti od 3+ do do 8- UIAA. Na skale sa ešte čo-to robí, niečo ešte vypadne a možno sa utrasie aj obtiažnosť.

Že vraj máme na rodnej hrudi málo skál, kde by sa dalo liezť. Rakúsko zo Slovenska už nebude, ale mohli sme byť na tom podobne ako náš južný sused. A to teraz píšem len o lezení. Každopádne, každý rok sa na Slovensku objaví zopár nových alebo znovuobjavených lezeckých oblasti. Čo je pozitívne. Možno len treba hľadať a mať otvorené oči, a možno mať aj šťastie pri hľadaní. A samozrejme treba chuť priložiť ruku k dielu určenému pre všetkých, lebo všetky čisté a ľahko dostupné oblasti už poznáme.

Lezeckú oblasť Ihráč tvorí bralo s názvom Prieboj. Vzniklo v 30. rokoch minulého storočia odstrelom skaly pri budovaní lesnej cesty za účelom ťažby dreva. Ihráč je dobrým príkladom lezeckej oblasti, ktorej sa v poslednom období dostalo znovuzrodenia. Na skale kedysi dávno vznikli 3 – 4 cesty, čoho svedectvom je zopár hrdzavých zlaňovacích kruhov a pár odrezaných istení, ktoré zbadáš, až keď polezieš okolo. Prečistenie oblasti je viditeľné, chválim. Vidno, že partia okolo Tomáša Heribana (tiež autora lezeckého sprievodcu pre Ihráč) z HK James Žiar nad Hronom si tu riadne zamakala a urobila  záslužnú činnosť. Pre nás všetkých.

Ihráč (2) cesta pod skaly
Cesta pod skaly (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

V súčasnosti sa v lezeckej lokalite Ihráč nachádza 24 odistených ciest a 3 varianty v obtiažnosti od 3+ UIAA v ceste Ľahučká do 8- UIAA v ceste s názvom Zelené blues. Väčšina ciest je dlhá do 12 metrov. Na najvyššom brale sú štyri tridsaťmetrové cesty, určite stojí zato si ich vyskúšať. Lokalita je andezitová, má podobné vrásnenie skaly ako nájdeš na Kalamárke, Sitne či v lezeckej oblasti Krivá.

Všetky cesty sú nanovo preistené lepenými borhákmi. Niektoré lezecké cesty kopírujú staré cesty, niektoré cesty sú nové. Štandy sú priam ukážkové, dva istiace body spojené reťazou. Preistenie je v drvivej väčšine viac než športové, body sú aj v metrovej vzdialenosti. Ale napríklad chýba štand v ceste Paštikár.

Lokalitu treba brať tak, že sa tu ešte čo-to robí, niečo ešte vypadne a možno sa utrasie aj obtiažnosť. Skala je občas aj zaprášená, aj kameň ti môže ostať v ruke. Helma tu je podmienkou. Samozrejme, cesty sú zatiaľ nevymastené.

Ihráč (8) v ceste Dobré dierky
V ceste Pekné dierky VI- (viac fotiek v galérii)

V oblasti je potenciál nielen na pár nových ciest, ale na zopár ďalších sektorov. Už teraz je na skale niekoľko nových ciest, ktoré nie sú v sprievodcovi. Ako mi Tomáš povedal, už sa začali práce na novom sektore, ktorý sa nachádza priamo nad Ihráčskym potokom (vľavo), asi 50 metrov za sektorom Prieboj.

Orientácia v oblasti podľa sprievodcu je bezproblémová a väčšina ciest má názov napísaný na skale aj s uvedením obtiažnosti. Pod skalou ide lesná cesta, ale naozaj hneď vedľa skaly. Istíš vlastne z lesnej asfaltky. Keď ide okolo nákladiak, musíš odstúpiť a zavrieť oči, aby si ich nemal plné prachu. Nákladiaky chodia len v niektoré dni. Cez víkend je určite pod skalou parádne.

Pod cestou tečie Ihráčsky potok a vytvára v doline chladnejšiu klímu. V teplom dni je to top výber na lezenie. Skaly majú orientáciu od juhu po západ. V istom momente vedia na skaly dávať tieň aj stromy z druhej strany údolia. Lokalita sa nachádza v sopečných Kremnických vrchoch vo výške 630 mnm. Najvyšší vrchom pohoria je Flochová s výškou 1316 m nm.

Ihráč (14) cesta Lavica
Cesta Lavica (viac fotiek v galérii)

Na lezenie ti stačí 10 expresiek. Cesty sú väčšinou kolmé, mierne previsnuté a mierne položené. Lezie sa cez dierky a po lištách, nájde sa aj jedna cesta s dlhou špárou (Špára za 5+ UIAA). Predpokladám, že po daždi treba počkať aspoň deň, kým skala vyschne. Pod skaly vieš prísť aj s rodinkou, lepšie miesto je po však ľavej strane 50 metrov pred skalou.

Prístup

Z Bratislavy je do dediny Ihráč 180 kilometrov a cesta trvá hodinku a trištvrte. Z Banskej Bystrice prejdeš 40 kilometrov a cesta trvá 40 minút. Z oboch strán musíš zisť dole z R1 a prejsť cez dedinu Ihráč v smere na Nevoľné. Asi 400 metrov za posledným domom sa cesta ostro zatáča doľava cez most. Pred zákrutou spomalíš a zídeš z hlavnej cesty rovno. Po asi 30 metroch je závora so zákazom vjazdu. Tu zaparkuješ auto na kraji cesty (poloha na mape). Miesto je tu pre cca 5 áut.

Od parkoviska pešo pokračuj cca 1200 metrov lesnou cestou. Skaly uvidíš po pravej strane cesty (poloha na mape). Prístup od auta trvá 30 minút, ideš mierne do kopca po asfaltovo-štrkovej ceste. Cez týždeň po nej jazdia ťažké mechanizmy. Treba si dávať pozor.

Aktuálne oblasť nemá lezecké obmedzenia.

Ihráč (15)
Istič na vozovke (viac fotiek v galérii)

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti

 • Balkón (7-): problém je asi 4-metrový boulder v  mierne previsnutej platni. Som nižší, za mňa to je 8-.
 • Matuzalem (6-): pekné platňové lezenie, v dolnej časti môže byť ťažší boulder, pri lezení zľava cez dve dierky. Záver puklinou k štandu
 • Palica (6): sprievodca píše, že najkrajšia cesta v oblasti. Ja píšem, že podľa toho, čo mášna lezení rád. Každopádne je to pekné lezenie v kolmej platni po lištách.
 • Drienkov previs (6+/7-): Nie úplne najľahšie pod previs, v ktorom sú pekné madlá. Výlez však tiež nie je zadarmo.
 • Paštikár (6+): ľahšia cesta, lezieš po lištách
 • Pekné dierky (6-): po pekných dierkach, krátke lezenie
 • Predĺženie Radky (6+): ťažšie lezenie asi na 8 metroch v mierne previsnutej platni
 • Žirafa (6): podľa mňa najkrajšia cesta, po mierne previsnutej platni na vežičku. Nie je zadarmo.

Moje hodnotenie oblasti

 • Množstvo a rozmanitosť ciest: 2 body z 5
 • Kvalita skaly: 3 body z 5
 • Istenie: 4 body z 5
 • Deti: 4 body z 5 ( pod skalou je rovina, ale je aj pri ceste)
 • Prístup od parkoviska: 4 body z 5
 • Dostupnosť autom a parkovanie: 5 bodov z 5
 • Prístup bez auta: 1 bod z 5 (z dediny Ihráč je to 4,5 km ku skalám)
 • Prístup na bicykli: 5 bodov z 5 (odporúčam)
Ihráč (1) studnička po ceste
Studnička (viac fotiek v galérii)

Praktické info

 • Orientácia: od juhu po západnú orientáciu skál
 • Materiál skaly: andezit
 • Výška ciest: do 30 metrov, väčšina ciest má do 12 metrov
 • Voda: pod cestou tečie Ihráčsky potok a studnička s pitnou vodou je 100 metrov v smere od parkoviska  ku skale. Vedľa studničky je aj posedenie s ohniskom.
 • Stanovanie: nie
 • Sprievodca od Tomáša Heribana: pdf na stiahnutie

Tipy na doplnenie výletu

V doline sa nachádza viacero studničiek. Jeden prameň je 50 metrov pod skalami pri ležisku dreva, kde sa nachádza aj informačná tabuľa náučného chodníka, ohnisko a posedenie. Alebo si skús vybehnúť na kalváriu Nevoľné.

Fotogaléria