Jesenné turné festivalu Hory a mesto v 13 mestách Slovenska

Organizátori bratislavského festivalu Hory a mesto už niekoľko rokov prinášajú festivalové filmy do regiónov Slovenska. Tento rok môžu dobrodružné a adrenalínové snímky, ako aj filmy s environmentálnou tematikou, vidieť diváci v rekordnom počte trinásť miest.
Organizátori bratislavského festivalu Hory a mesto už niekoľko rokov prinášajú festivalové filmy do regiónov Slovenska. Tento rok môžu dobrodružné a adrenalínové snímky, ako aj filmy s environmentálnou tematikou, vidieť diváci v rekordnom počte trinásť miest. K už pravidelným divákom zo Starej Ľubovne či Dolného Kubína pribudli diváci v Kežmarku a Detve a novinkou budú podujatia v Trnave, Liptovskom Mikuláši a Myjave.

Okrem filmov, ktoré uviedli v marci počas hlavného festivalu v Bratislave, mieria do slovenských miest aj jeho hostia. Do Žiliny a Dolného Kubína zavíta český horolezec Mára Holeček, Myjavčania sa môžu tešiť na filmára Pavla Barabáša s cestovateľom Petrom „Beckom“ Ondrejovičom a slovenský horolezec Jozef Krištoffy sa predstaví v Žiline a Martine.

V Martine sa ukáže aj slovenský horolezec Peter Hámor; režiséra Rasťa Hatiara a ultrabežkyňu Júliu Batmendijnovú uvidia zase diváci v Starej Ľubovni. Banská Bystrica predstaví zatiaľ najpestrejší program za účasti travel blogera Patrika Paulínyiho, lyžiarky a záchranárky Ivy Sikulovej, lezca Martina Krasňanského, cestovateľov a cyklistov Mazánovcov a ultrabežca Andreja Feika.

Patrik Paulínyi sa predstaví aj vo svojom rodnom Liptovskom Mikuláši, rovnako ako aj skialpinista a horský vodca Miroslav Peťo, ochranár Pavel Ballo, jaskyniar Igor Pap a režisér Pavol Barabáš. V Prešove sa už po druhý raz predstaví horolezec a člen horskej služby vo Vysokých Tatrách Erik Rabatin (pozri video nižšie) a cestovateľská legenda Peter „Becko“ Ondrejovič.

„Podujatia v rámci turné Hory a mesto najčastejšie organizujú miestni športovci a outdooroví nadšenci spolu s kultúrnymi organizáciami a samosprávami. Pri zostavovaní programu a organizovaní diskusií im nechávame voľnú ruku, aby si dramaturgiu prispôsobili charakteru podujatia vo svojom meste,“ povedal o organizácii turné riaditeľ festivalu Alan Formánek.

Filmy z festivalu tak často dopĺňajú aj iné sprievodné podujatia, napr. lezecký maratón KalamárKAP v Detve a boulderingové preteky Boulder King v Kežmarku. Okrem toho sú už tradičnou súčasťou doobedňajšieho programu predstavenia pre základné a stredné školy.

HaM Žilina
Plagát žilinskej časti jesenného turné Hory a mesto 2019
banner 800x1200

Koordinátorka jesenného turné Zuzana Greksáková približuje zmysel a hlavný cieľ šírenia posolstva festivalu: „Želáme si, aby sa filmy, hostia a témy, ktoré nás každoročne inšpirujú k úžasným výkonom a prinútia nás zamyslieť sa nad našim dosahom na prírodu, dostali k čo najväčšiemu počtu divákov vo všetkých kútoch Slovenska.“

Pre aktuálne informácie o turné a programe v jednotlivých mestách sleduj FB stránku festivalu Hory a mesto.

Spracované podľa tlačovej správy festivalu Hory a mesto.