Kaiser Franz Joseph na druhý pokus

Kto preliezol Hohe Wand a Rax, vyberie sa na "Franca" ako svoje prvé poriadne déčko. Klasická schéma začínajúceho ferratistu zo západného Slovenska. Ja som sa naň dostal oneskorene až vlani na jeseň, keď som už mal prelezené oveľa ťažšie ferraty.
Kto preliezol Hohe Wand a Rax, vyberie sa na „Franca“ ako svoje prvé poriadne déčko. Klasická schéma začínajúceho ferratistu zo západného Slovenska. Ja som sa naň dostal oneskorene až vlani na jeseň, keď som už mal prelezené oveľa ťažšie ferraty.

Asi preto som z vylezenia Kaiser Franz Joseph Klettersteig (KFJ) nebol unesený tak, ako som počul a čítal od iných. To však vôbec neznamená, že by sa za touto ferratou neoplatilo absolvovať trojhodinovú cestu z Bratislavy. Aké má prednosti? Až nechutne pohodlný prístup z parkoviska pri jazere Leopoldsteinersee (do pol hodiny chôdze), výhľady na nezaplatenie, je dosť dlhá a na záver ponúka čerešňu vyzretú na stupeň D/E – kratučkú jaskynnú ferratu Rosslochhöhlen.

Ferrata vedie v tejto stene
Ferrata vedie v tejto stene
P1110102
Úvodná pasáž na oddelenie zrna od pliev
10683692_10202938258917541_6547114733242552706_o
Ľahší úsek zhruba v strede cesty

Prečo sa mi KFJ podarilo vyliezť až na druhý pokus? Prvý raz som naň v lete 2013 nastúpil sólo, s dosť ťažkým horským prechodom z predchádzajúceho dňa v nohách (Grete Klinger Steig na druhej strane doliny) a menšími žalúdočnými problémami. Nikde ani nohy a po prvých metroch lana som cítil, že morál dnes bude hrať proti mne. Zliezol som dole a namiesto ferraty som šialeným tempom vybehol hore zostupovým chodníkom.

P1110115
Dobre zaistený výšvih

Pri Rosslochhöhlen som stretol Čecha s unavenou frajerkou. Práve vyliezli KFJ, ona toho mala dosť a chalan bol v podobnej situácii ako ja – samému sa mu do éčka nechcelo. Tak sme to dali spolu, bez najmenšieho problému. Nazad k jazeru som sa vrátil okruhom cez Hochblasser, čo mi trvalo asi 2,5 hodiny pretekárskym tempom.

Český parťák vylieza z Rosslochhöhlen
Prvý pokus v roku 2013 – český parťák vylieza z Rosslochhöhlen

KFJ má oficiálnu obtiažnosť D, no okrem úvodu je technicky ľahký. Zato poriadne dlhý. Výstup trvá cca 4 h, vrátane trochu nudných „chodiacich“ pasáží. Na konci je marketingový lanový mostík na fotenie a od neho sa za 20 minút chodníkom po hrebeni dá dostať k Rosslochhöhlen.

P1110155
Zbytočný fotomostík na konci ferraty

Pri druhej návšteve sme sa nadväzujúcej ferraty vzdali. V októbri bolo hore po kolená snehu a mali sme len nízke ferratové topánky. Klasický zostup strmým poľovníckym chodníkom, po ktorom vraj cisár chodil strieľať kamzíky, vedie skoro paralelne s ferratou a trvá približne 1,5 hodiny.

V blízkom okolí sú ešte dve dobré ferraty – Kaiserschild a Eisenerzer Steig. Kaiserschild veľmi odporúčam, na tej druhej som ešte nebol. Takže do Eisenerzu sa oplatí prísť aj na predĺžený víkend.

P1110161
Výhľad na Eisenerz a masív Reichensteinu

Štatistické okienko: celý okruh má 6,3 km, prevýšenie 833 m, najvyšší bod KFJ má 1505 m (Rosslochhöhlen je ešte trochu vyššie). Ďalšie dáta hľadaj v klasickom zdroji Bergsteigen.com. Prípadne si stiahni moje GPS.