Kali a Kala – detské ferraty pod Dachsteinom

Tip na rodinné schladenie počas horúcich letných dní. Z Bratislavy sú to pod Dachstein 4 hodinky, necelých 400 km. Prijateľná víkendová vzdialenosť a ferraty postavené vyslovene pre deti nie sú na každom rohu.

Ferraty Kali („kinder“, obtiažnosť A/B), Kala („jugend“, B/C) a variant Kalo (C/D) sa nachádzajú blízko pri sebe v krásnom údolí asi 3,5 kilometra za Ramsau am Dachstein, smerom na Weissenbach. Parkovisko asi pre 10 áut je na druhej strane cesty oproti starému mlynu, ktorý postavili na krásne chladnom horskom potoku.

Pri mlyne sa prístupové chodníky k ferrátam oddeľujú. Jednu je vidno celú z cesty, z druhej vidíte hornú časť – začína sa napravo od mlyna v tieni stromov. Od auta k nástupu je to len 10 minút.

Kali klettersteig
Kali klettersteig (viac fotiek v galérii)

Prejdenie jednej trasy s deťmi zaberie hodinku, možno aj trochu viac – podľa toho ako sa vám chce ponáhľať. Po jednej ferrate občerstvenie a šup na druhú. Zostup z vrcholu až na parkovisko trvá asi 40 minút. Podrobné popisy aj s topo nákresmi všetkých variantov nájdete na Bergsteigene: Kali, Kala, Kalo.

Detské ferraty pod Dachsteinom sú ideálne na otestovanie, čo deti zvládnu. Boli sme tam so štyrmi deťmi vo veku od 5 do 8 rokov a všetky to zvládli na jednotku. Starší syn (8 rokov, viď úvodné foto) zvládol dokonca variant Kalo C/D, ktorý by vedel potrápiť aj dospelého. Ferraty sú postavené tak, že dospelý môže ísť veľkú časť trasy vedľa dieťaťa po chodníku.

O bezpečnosť sa báť netreba, kotvenia istiaceho lana sú v strmých pasážach nahusto, asi po jednom metri. Na oboch zaistených trasách je moznosť zhupnúť sa na lane, tzv. Flying Fox – odporúčajú to len s Bergführerom. My sme to neskúsili – treba mať materiál, kladku, brzdu.

Lanový park v kempe
Lanový park v kempe (viac fotiek v galérii)

Na prenocovanie môžem odporúčať kemp s prírodným jazierkom, v ktorom sa dá kúpať, len keď je faaaaaakt veľký hic. Čo je možné pod Dachsteinom aj v lete zažiť len výnimočne. Ramsau leží vo výške 1135 metrov.

V kempe je aj super lanové centrum, samozrejme platené. Dá sa vybrať z viacerých obtiažností, aj naozaj ťažkých. Na konci je asi 200-metrový Flying Fox s kladkou. Paráda. Ak idete s deťmi, treba tiež skúsiť.

Prechádzka po ľadovci
Prechádzka po ľadovci (viac fotiek v galérii)

Pri dovolenke v regióne Dachstein sa oplatí nájsť si také ubytovanie, kde dostanete návštevnícku kartu Sommercard. S ňou máte niektoré aktivity free alebo dostanete zaujímavé zľavy. Vďaka karte sa napríklad bezplatne vyveziete lanovkou Dachsteinsüdwandbahn na Dachsteinský ľadovec. Z hornej stanice vo výške 2700 metrov sa dá urobiť krátka prechádzka po ľadovci. Treba sa dobre obliecť, sneží tam často aj v lete.

Možno ťa zaujme:

Fotogaléria