Postrehy z lezeckého raja na Kalymnose

Po prečítaní Zuzkinho podrobného článku o lezení na Kalymnose som dlho nečakal a v júni vyrazil preskúmať grécky ostrov Kalymnos osobne. 
Po prečítaní Zuzkinho podrobného článku o lezení na Kalymnose som dlho nečakal a v júni vyrazil preskúmať grécky ostrov Kalymnos osobne. Leto nie je úplne najlepší čas na lezecký výlet do južných krajín, ale nám Kalymnos vyšiel aj v letnom počasí. Samozrejme, Kalymnos si vtedy vieš užiť aj ako dovolenkár.

V októbri je na Kalymnose top lezecká sezóna a ani november nemusí byť márny – ak zoženieš letenku. Pre každý prípad posúvam pár praktických rád, aby si vedel, do čoho ideš.

Ceny a doprava

Veľké čapované pivo stojí v reštaurácii 5 €, v obchode 1,5 €. Ceny vo všetkých reštauráciách sú veľmi podobné. Vynikajúci filet z tuniaka, ktorý musíš skúsiť, stojí 12 €.

Kalymnos 1 Argonita beach vľavo sektor Summer time
Argonita beach, vľavo sektor Summertime (viac fotiek v galérii)

Na Kalymnose sa voda z vodovodných kohútikov nepije. Vo väčších centrách sú na hlavných ťahoch cisterny, kde si zadarmo načapuješ, koľko chceš. Alebo si kúpiš vodu v obchode. Malých obchodov je dostatok, no väčšie obchody sú len v meste Pothia. Aj v sprche tečie taká zvláštna voda.

Prenájom skútra stojí 12 €/deň. Bez skútra alebo auta si v podstate mimo veľkú hru. So skútrom stihneš aj viacero sektorov za deň. Na jednu nádrž prejdeš celý ostrov dvakrát. Pumpy sú skoro všade.

Lodný lístok na ostrov Tolendos pod sektor Irox stojí 5 €, ale len keď ste skupina minimálne 6 horolezcov. Inak ťa to bude stáť 30 € aj pre pár. Alebo môžeš ísť pešo asi 50 minút a cestou sa okúpať v malej zátoke. Odporúčam.

Kalymnos 8 papanica
Papanica (viac fotiek v galérii)

Taxi z letiska do prístavu Mastichari (Kos) stoji 17 €, chodí aj autobus, občas. Féra z Mastichari (Kos) do Pothie (Kalymnos) stoji 8 € na osobu. Trajekt z Mastichari ide len trikrát za deň. Z Pothie do Myrties stojí taxi od 18 do 20 €. Chodí aj autobus, občas.

V júni bola voda v mori prekvapivo pomerne studená, občas to až pichalo. Nebola na čľapkanie pre všetkých, ale príjemne osviežila. Okrem väčších miest bolo všade málo turistov. Pláž sme niekedy mali len pre seba. Na ostrov Kos sa lieta v lete aj z Budapešti.

Kalymnos 11
Sektor Summertime, cesta Leuchtterm (viac fotiek v galérii)

Niečo k lezeniu

Aj v lete sa na Kalymnose da parádne zaliezť. Strávil som na ostrove 6 dní a v podstate stále fúkal vietor, tak že sa dalo liezť chvíľu aj na slnku. Nebolo to na celý deň, ale pár ciest na slnku zvládneš aj bez bičovania tela. V tieni s vetrom vo vlasoch, je to skoro ideál lezecká podmienka. Zvýšená vlhkosť pochopiteľne je, ale nie je to nič hrozné. Kamarát bol na Kalymnose v auguste a že vtedy už bolo na lezenie horúco.

Kalymnos 19 Palionisos Bay
Palionisos Bay (viac fotiek v galérii)

Chyty na skale sú veľmi ostré, veľmi. Často lezené cesty môžu vykazovať znaky vymastenia, nie je to však nič hrozné. Aj po dvoch dňoch lezenia môžeš mať dlane na šrot. Mysli na to pri plánovaní stratégie lezenia.

Vo Vathys si požičaj kajak, opatrne vylez do jaskyne, vyskúšaj deep water soloing (DWS) v Manolis Cave, vybehni k maličkému kláštoru sv. Juraja a prevez sa fjordom. Cena za požičanie je 25 € na tri hodiny. Ak vrátiš kajak skoršie, vrátia ti alikvótnu časť. A nezastavuj sa u predajcu špongii, kúpiš aj čo nechceš.

Kalymnos 7 Vathys pohľad na sektor DWS od klaštora sv Juraja
Vathys, pohľad na sektor DWS od kláštora sv. Juraja (viac fotiek v galérii)

Obtiažnosť ciest je poväčšine nadhodnotená, teda aspoň v mojich číslach. Doma viem sedieť aj v 6a (francúzska stupnica), na Kalymnose som dal OS 6b+. Kalymnos je ideálny priestor na tvoje lezecké  maximá. Online sprievodca nebude postačovať, ale urobíš si z neho aspoň predstavu.


Fotogaléria