Slovenské skalky: Kamenné srdce nad Devínskou Novou Vsou

Nová lezecká minioblasť vznikla po odstránení nebezpečného odpadu z bývalého kameňolomu. Tvorí ju skoro 360-stupňový skalný amfiteáter.

Tak ani v Bratislave nepovedala lezecká scéna konečné „HOTOVO“ pri objavovaní nových oblastí. Kto by to bol povedal, že sa tu ešte dá nájsť neobjavený kúsok skaly, nech zdvihne ruku!

Dobre, dobre, ja sám by som to videl ešte na pár oblastí v okolí Bratislavy, ktoré sa určite budú liezť, keď na ne príde čas. Vlastne je super, že sa môžeme tešiť na niečo nové aj v dobre známom okolí. Faktom je, že tie najkrajšie a najväčšie oblasti sa už lezú. No niekedy nás poteší aj pár lezeckých ciest za humnami, kde sa po práci môžeš  troška natiahnuť, v lese, v tichu, mimo zhonu veľkého mesta a každodenných starostí. Teda tak to aspoň ja cítim.

Vápencová lezecká oblasť Kamenné srdce sa nachádza na severných svahoch Devínskej Koliby vo výške 240 m n. m. Tvorí ju skoro 360-stupňový skalný amfiteáter s 8 metrov širokým prístupom, a je to bývalý kameňolom. Pred vstupom do amfiteátra sa nachádza lúčka s niekoľkými ohniskami ako stvorená na piknik.

Kameňolom bol viac ako 50 rokov úložiskom gudrónov, ktoré vznikli ako vedľajší produkt pri rafinácii ropy kyselinou sírovou a boli sem vyvezené z vtedajšej rafinérie Apollo v roku 1963. Tu si tento nebezpečný odpad hovel pol storočia, len pár stoviek metrov od obývanej oblasti. Projekt odstránenia a spracovania viac ako 50 tisíc ton odpadu bol ukončený koncom roka 2015 a zhltol 12 miliónov eur, samozrejme z eurorofondov.

Lezecky sa oblasť sa delí na 6 sektorov: Škôlka (2 cesty), Nádej (4), Bivak (2), Netopier (1) a sektor Beznádej (2 cesty). V sektore Devínsky strop sa ešte nelezie. Prvé cesty sa začali robiť v roku 2020. Dobrovoľníci okolo správcu oblasti Jozefa Nováka tu odrobili veľa hodín, za čo im patrí vďaka.

Kamenne srdce (2) sektor Nádej
Sektor Nádej (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Aktuálne je v oblasti podľa sprievodcu 11 ciest a variantov v obtiažnosti od 4- UIAA v ceste Kavka po 8 UIAA v ceste Pochyby. Do stupňa 6 UIAA je tu 7 ciest. Ako povedal správca oblasti Jozef Novák, priestoru na nové cesty je dosť. V oblasti sa lezie krátko a teda aj v už existujúcich cestách môžeš ešte nájsť prach, prípadne malé kamienky. Skalný terén sa nachádza pod lesom, takže po daždi môže byť skala zatečená a je aj často špinavá. Pri lezení odporúčam používať prilbu. Výška ciest je maximálne 20 metrov, aj s 50 metrovým lanom si tu v pohode.

V oblasti sú použité len nové istiace prvky (lepené borháky). Zlaňáky sú v dvoch istiacich bodoch, spojené reťazou alebo lanom, to predpokladám že provizórne. Liezť sa dá aj v letných mesiacoch, hlavne v sektoroch so západnou orientáciou. Pozor však na komáre! Väčšina ciest je označené nápisom na skale aj s informáciou o obtiažnosti. Orientácia je jednoduchá. Istenie je osadené športovo, potrebuješ maximálne 7 expresiek. Skala je nevyšmýkaná.

Prístup

Lezecká oblasť Devínske srdce sa nachádza priamo v Bratislave na svahoch Devínskej Kobyly (514 m nm), nad mestskou časťou Devínska Nová Ves. Parking (poloha na mape) je vedľa cesty pri bufete Posed pod Srdcom. Z parkoviska je to minútku na piknikovú lúku a z lúky ďalšia minúta do kaňonu (poloha na mape).  Lezia sa v strednej a pravej časti kaňonu. Oblasť sa nachádza mimo CHKO Malé Karpaty a lezenie je tu dovolené celoročne.

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti

 • Turek (5): začiatok je ľahší výlez v položenej skale, záver ide do mierneho previsu po dobrých chytoch
 • Klubová (5): položená cesta, tam kde čakáš chyt, tam aj je
 • Lezenička (5-): položená cesta po chytoch, štand je trocha schovaný pod stromom
 • Prechádza (4+): položená cesta, na konci cesty malý previs s dobrými chytmi
 • Tanečnica (6+): ľahší začiatok v položenej stene, druhá časť cesty zabaví, musíš vymyslieť správny software, alebo ťa cesta vytancuje
Kamenne srdce (10) cesta Tanečnica
Cesta Tanečnica (viac fotiek v galérii)

Moje hodnotenie oblasti

 • Množstvo a rozmanitosť ciest: 1 bod z 5
 • Kvalita skaly: 2 body z 5
 • Istenie: 4 body z 5
 • Deti: 5 bodov z 5 (pod niektorými skalami je rovina)
 • Prístup od parkoviska: 5 bodov z 5 (do 5 minút do kopca, po lesnej cestičke)
 • Dostupnosť autom a parkovanie: 5 bodov z 5
 • Prístup bez auta: 2 body z 5 (z autobusovej zastávky v Devínskej Novej Vsi je ku skalám 25 minút pešo)
 • Prístup na bicykli: 0 bodov z 5.

Praktické info

 • Orientácia: južná až západná
 • Materiál skaly: vápenec
 • Výška ciest: do 20 metrov
 • Voda: pod skalou nie voda
 • Stanovanie: nie
 • Sprievodca: Tlačený sprievodca k oblasti neexistuje. Musíš si vystačiť s nie úplne aktuálnym online sprievodcom
Kamenne srdce (5) sektor čakajúci na lezecké cesty
Sektor čakajúci na lezecké cesty (viac fotiek v galérii)

Tipy na doplnenie výletu

 • V Devínskej Novej Vsi sa nachádza svetoznáma paleontologická lokalita Sandberg. Z Kamenného srdca tam pomedzi domy dôjdeš za slabú pol hodinku.
 • Lezecká oblasť Štokeravská vápenka (Technické sklo) je od Kamenného srdca vzdialená len 1,5 km vzdušnou čiarou, ale prejsť medzi nimi pešo je takmer nemožné. V ceste stoja oplotené priemyselné areály, dvojkoľajná železnica, frekventovaná cesta bez chodníka a podobné skúšky pre pud sebazáchovy.


Fotogaléria