Slovenské skalky: Kamenné vráta nad Trenčianskymi Teplicami

Skalné bralo Kamenné vráta (620 m. n. m. ) tvorí záver doliny Kamenica na severovýchod od kúpeľného mesta Trenčianske Teplice. Lezie sa na južnej skale, ktorá je miestami vysoká aj 35 metrov.
Skalné bralo Kamenné vráta (620 m. n. m. ) tvorí záver doliny Kamenica na severovýchod od kúpeľného mesta Trenčianske Teplice. Lezie sa na južnej skale, ktorá je miestami vysoká aj 35 metrov. Skala je dobre viditeľná nad lesom z dediny Omšenie. Z Trenčianskych Teplíc ju neuvidíš.

Aktuálne je tu podľa climb.sk 66 ciest a variantov v obtiažnosti od 3 UIAA v cestách Express komín a Panika až po 9 UIAA v cestách Made in Slovakia a Tajomstvo života. Cesty za 3 UIAA sú neodistené, tradičné cesty, ktorá treba liezť s vlastnými istiacimi pomôckami alebo sólo. Do 6+ UIAA je 39 ciest.

V oblasti sa striedajú staré istenia s novými (borháky, nity). Prvé istenia sú v niektorých cestách aj vo výške 7 metrov. Zlaňáky sú z mojej skúsenosti v dvoch istiacich bodoch, spojené reťazou.

Liezť je možné už od skorej jari do neskorej jesene. Dá sa aj v letných mesiacoch, keďže časť skalky je ukrytá v tieni stromov. Väčšina ciest je označené nápisom na skale aj s informáciou o obtiažnosti. Aj tak nie je orientácia úplne jednoduchá.

Kamenné vráta 15
Názvy ciest na skale (viac fotiek v galérii)

Lezenie je tu veľmi rozmanité a zalezie si každý do sýtosti. Vápenec á la Paklenica, kapsy, komíny, platničky. Je tu ten typ vápenca, ktorý sa zašpiní, a preto tu je väčšina ciest z môjho pohľadu veľmi vymastená, vyšmýkaná. Mne to vždy zoberie troška nálady z lezenia. To je daň za relatívne krátky nástup.

Kamenné vráta majú už vrchol lezeckej slávy za sebou, určite však vedia zabaviť aj na víkend. Lezecká oblasť má aktuálne celoročné povolenie na horolezeckú činnosť. Pred návštevou si je dobré overiť aktuálne obmedzenia na stránkach Jamesu.

Prístup

Z Bratislavy je to do Trenčianskych Teplíc 150 km a hodina cesty autom. Zo Žiliny 70 km a 50 minút cesty. Prístup pod skalku je z Trenčianskych Teplíc alebo z dediny Omšenie.

Z Trenčianskych Teplíc prejdeš mestom smerom na Omšenie, za hotelom Parkhotel na Baračke odbočíš ostro vľavo (viac ako 90 stupňov) do chatovej oblasti Kamenica, je tam smerovník (Pri priehrade – Ostrý vrch). Pokračuješ strmo asfaltovou cestou až kam to pustí (GPS poloha vhodného parkoviska).

Kamenné vráta 1 studnička a odbočka do lesa pod skaly
Studnička a odbočka do lesa pod skaly (viac fotiek v galérii)

Ak máš terénne (alebo služobné) auto, vieš vybehnúť po lesnej ceste ešte o 200 metrov vyššie na lúku pri pamätníku amerických letcov. Nie je to však nutné, skrátiš si pešiu cestu tak o 2 minúty s rizikom opravy auta za 500 evri. Od pamätníka 20 metrov priamo do kopca, potom vpravo na lesnú cestu, ktorá ťa dovedie na rázcestie so studničkou (10 minút). Hľadaj turistickú cestu za studničkou mierne vpravo, ostro do kopca. Po ľavej strane budeš mať oplotený vodný zdroj. Vystupuješ chodníkom šikmo hore doprava na hrebeň a asi o 5 minút si pod skalami (GPS poloha).

Z dediny Omšenie je prístup dlhší, ale jasnejší, pretože z dediny je skalu priamo vidno. Odparkuješ auto pri miestnej krčme. Sto metrov za ňou a odbočíš z cesty doľava do lesa. Prejdeš cez veľkú lúku a po lesnej ceste pokračuješ k prameňu (15 min). Pred prameňom chodník odbáča ostro doprava do lesa. Lesnú cestu naľavo od prameňa ignoruj. Minieš vodný zdroj a asi po 5 minútach vyjdeš rovno pod skaly.

Upozornenie: Na turistickej mape je ako Kamenné vráta označené bralo na červenej značke z Baračky, to je však iná skala. Na tejto sa nelezie. Aj na mapke v sprievodcovi na Climb.sk je označená nesprávna skala. Orientuj sa radšej podľa môjho GPS.

Kamenné vráta 9
Kamenné vráta (viac fotiek v galérii)

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti

 • Slnečný pilier (7-): krásna cesta s kľúčom v trochu previsnutom pilieri, z možným rizikovým pádom na policu pod pilierom, len pre odvážnych
 • Zimná špára (5): dlhá cesta po pekných chytoch, spája sa s cestou Pravý Y
 • Marošova (6-): jedna z najdlhších ciest na skalke, krásna, zalezieš si od začiatku až po zlaňák
 • Švej Žužu (6+):  pekný bouldrový začiatok cesty, potom dolez cestou Novodubnická (5 UIAA)
 • Študentská (6+): preverí ťa od začiatku až do konca, tvrdá 6+,
 • Poschodoch (4+): ľahká a dlhá cesta zdanlivo do kopca, skoro posledná na skalke

Moje hodnotenie

 • Množstvo a rozmanitosť ciest: 3 body z 5
 • Kvalita skaly: 2 body z 5
 • Istenie: 3 body z 5
 • Deti: 3 body z 5 (kočík nie, pod skalou je relatívna rovina)
 • Prístup od parkoviska: 5 bodov z 5 (15 – 20 minút do kopca, po lesnej cestičke)
 • Dostupnosť autom a parkovanie: 4 body z 5
 • Prístup bez auta: 2 body z 5 (do Trenčianskych Teplíc chodí autobus aj električka z Trenčianskej Teplej)
 • Prístup na bicykli: 1 bod z 5, posledných 200 metrov určite tlačíš. Bike ti pri tejto skalke výrazne nepomôže.
Kamenné vráta 12 cesta Novodubnická
Cesta Novodubnická za 5 (viac fotiek v galérii)

Praktické info

 • Orientácia: juh až juhovýchod
 • Slnko: dolnú časť skaly zakrýva vegetácia, inak plný záber slnka
 • Materiál skaly: vápenec
 • Výška ciest: do 30 metrov
 • Voda: pod skalou nie voda, po ceste môžeš nabrať v studničke
 • Stanovanie: nie

Tipy na doplnenie výletu

Po lezení si môžeš schladiť telo a myseľ v blízkej vodnej nádrži Baračka.

Sprievodca

Tlačený sprievodca k oblasti Kamenné vráta je len v starom vydaní Slovenské skaly od Dana Pauera z roku 2000, ktoré však už nie dostupné. Online sprievodcov nájdeš na Climb.sk a 27crags.com. Obraz o prostredí v oblasti získaš aj z toho videa (zrýchlený záznam zo samotného lezenia radšej preskoč):

Fotogaléria