Tak kde sa dá v Bratislave korčuľovať?

Prehľad zimných štadiónov s hodinami pre verejnosť a otvorených ľadových plôch v Bratislave a blízkom okolí.

Ku klasickým zimným radovánkam patrí korčuľovanie. V Bratislave a okolí je pomerne dosť stojatých vôd, ale keďže zima už dlhšie nebýva biela ani chladná, prírodné vodné plochy málokedy zamŕzajú. Neostáva nič iné, len využiť ponuky umelých ľadových plôch.

V prvom rade je v Bratislave niekoľko zimných štadiónov, ktoré sú pre verejnosť otvorené v obmedzenom čase, pričom niektoré aktualizujú rozpis verejného korčuľovania aj na týždennej báze. Prevádzkovateľom niektorých zimných štadiónov sú mestské časti a vstup je zadarmo.

V zimnom období sa dá korčuľovať aj na vonkajších klziskách. V minulosti boli na viacerých miestach našej krásky na Dunaji. Napríklad na dunajskom nábreží, v River parku, v centre starého mesta na Hviezdoslavovom námestí, pri nákupných centrách Eurovea alebo Bory. Vonkajšie klziská zvykli stavať aj mestské časti Ružinov a Vajnory. Časy sa však zmenili a vonkajšie klziská sú už raritou.

Zimné štadióny

Pekne po poriadku začíname slovenskou hokejovou svätyňou Zimný štadión Ondreja Nepelu – TIPOS aréna. Neočakávaj, že si zakorčuľuješ na klzisku, kde sa hrali aj majstrovstvá sveta. Verejné korčuľovanie na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu prebieha na tréningovom klzisku v hale A. Vstup je zdarma. K dispozícii je brúsenie a požičovňa korčúľ.

Zimný štadión Vladimíra Dzurillu v Ružinove je pre verejnosť otvorený každú nedeľu v čase od 15:00 do 16:45 h. Vstup je zdarma. Brúsenie ani požičovňa korčúľ nie sú k dispozícii.

Zimný štadión má aj Petržalka, volá sa podľa hokejového klubu, ktorý tu hráva a trénuje – HC Petržalka 2010. Štadión má verejné korčuľovanie v soboty od 15:45 do 17:30. Vstup je spoplatnený a k dispozícii je brúsenie a požičovňa korčúľ.

Ďalšou možnosťou je menšie ľadové klzisko v nákupnom centre Avion, ktoré má pre verejnosť pomerne dosť termínov. Vstup je spoplatnený a k dispozícii je požičovňa korčúľ aj ich brúsenie.

V Lamači je zimný štadión ICE Arena Lamač pri súkromnej Obchodnej akadémii Liberta. Lamačania po predložení dokladu o mieste bydliska majú vstup na verejné korčuľovanie zdarma, obyvatelia iných mestských časti si za vstup zaplatia. K dispozícii je požičovňa korčúľ aj ich brúsenie.

V mestskej časti Dúbravka funguje zimný štadión Harmincova. Vstup je zadarmo, prevádzka bez požičovne korčúľ.

Do prehľadu možnosti korčuľovania v bratislavskom regióne zaraďujem aj zimný štadión v Hamuliakove pár kilometrov od Bratislavy. Pre verejnosť je otvorený v sobotu aj nedeľu v čase od 15 do 17 hodiny. Vstup je spoplatnený a k dispozícii je požičovňa korčúľ aj ich brúsenie.

Pezinok, mesto dostupné z niektorých častí Bratislavy za prijateľný čas, umožňuje verejné korčuľovanie v miestnej ľadovej hale Arena Pezinok. Verejné korčuľovanie má vyhradený čas skoro každý deň. Vstupné je najdrahšie v šírom okolí a v ponuke je aj verejné korčuľovanie s hokejkou a pukom. K dispozícii je požičovňa korčúľ, brúsenie aj obchodík s korčuliarskymi potrebami.

Rakúske mesto Bruck an der Leitha tiež nemusí byť zlý výber na korčuľovanie. Má modernú halu a z Petržalky je to 30 minút po diaľnici. K dispozícii je požičovňa korčúľ, brúsenie aj obchodík.

Z Petržalky je pol hodiny jazdy autom aj do maďarského mestečka Mosonmagyaróvár. Nájdeme v ňom halu s ľadovou plochou (madarsky jégpálya). K dispozícii je požičovňa korčúľ, brúsenie aj bufet.

Vonkajšie ľadové plochy

V zimnej sezóne 2023/24 sú v Bratislave otvorené vonkajšie klziská len dve. Prvé sa nachádza v átriu 2. poschodia obchodného centra Nivy. Klzisko je zo syntetického ľadu a vstup je voľný. K dispozícii je spoplatnené požičanie korčúľ.

Druhé vonkajšie klzisko sa nachádza na dostihovej dráhe v Petržalke. Je z prírodného ľadu, takže na návštevu treba vhodné teplotné podmienky. Vstup je spoplatnený a k dispozícii je požičovňa korčúľ aj ich brúsenie.

Dedina Zohor kúsok za západným okrajom Bratislavy ponúka v miestnom športovom areáli možnosť zakorčuľovať si pod otvoreným nebom každý deň. Dokonca majú aj hodiny umožňujúce vstup s hokejkou a pukom. Požičovňa ani brúsenie korčúľ nie je v ponuke.

Pred návštevou ktorejkoľvek ľadovej plochy odporúčam overiť si aktuálne otváracie hodiny.

Úvodné ilustračné foto: Pech Frantisek / Pixabay