Krajinkárska cykloturistika v Štiavnických vrchoch

Veľký hodrušský okruh je krásna dlhá trasa s veľkým podielom náročného skalnatého povrchu. Žltá turistická značka okolo Sitna sa dá poňať aj ako neoficiálny single track.
Ako sledujem v uliciach mesta aj pod Karpatami, cyklisti už vo veľkom vetrajú náradie. Som ešte napoly v zimnom lyžiarskom móde, zatiaľ sa len od stola motivujem spomienkou na peknú letnú bicyklovačku v okolí Banskej Štiavnice.

Predĺžený Veľký hodrušský okruh

V podstate sme sa držali itinerára Bajkom k tajchom, no začínali sme v Banskej Belej. Pekná trasa s mnohými kochania sa hodnými (z akého základu je kochať sa, z poľštiny?) úsekmi a veľkým podielom náročného skalnatého povrchu.

Trasa: Dĺžka 59 km, vystúpaných 1642 m, celkový čas 8:37 h. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

Dodatočne som si prečítal, že sme išli vraj ťažší variant v smere hodinových ručičiek, pretože päťkilometrové stúpanie z Hodruše na najvyšší bod Kerling (820 m) má miestami viac ako 10 percent. Ja mám iný vkus, na rozbitom povrchu radšej vyšliapem krátky strmák ako dlhé stúpanie s priemernými 4 percentami z Hodruše na Kopanice.

V opačnom smere, na konci 15-kilometrového zjazdu medzi týmto bodmi, som toho mal fakt dosť, vidlica nestíhala, hardtail bol kruto hard, zápästia aj zvyšok tela trpeli. Celý čas som sa utešoval, že to aspoň nemusím šliapať hore.

Za nosom okolo Sitna

Trasu som nemal naplánovanú, išiel som pocitovo za nosom. Napriek tomu sa celkom zadarilo. Až na stravovacie zariadenia na Počúvadle, Slováci sú asi geneticky predurčení makať vo fabrike za pásom a nikdy sa nenaučia robiť služby.

Trasa: Dĺžka 50 km, vystúpaných 1144 m, celkový čas 6:42 h. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

Žltá turistická značka okolo Sitna je celkom slušný, technicky náročný single trail. Medzi Banským Studencom a Štiavnicou/Kysihýbeľom som náhodou natrafil na perfektnú lesácku asfaltku (žltá cykloznačka) s povrchom vyhovujúcim aj pre galuskáčov.


Fotogaléria