Krajinkárska cykloturistika v Štiavnických vrchoch

Ako sledujem v uliciach mesta aj pod Karpatami, cyklisti už vo veľkom vetrajú náradie. Som ešte napoly v zimnom lyžiarskom móde, zatiaľ sa len od stola motivujem spomienkou na peknú letnú bicyklovačku v okolí Banskej Štiavnice.

Predĺžený Veľký hodrušský okruh

V podstate sme sa držali itinerára Bajkom k tajchom, no začínali sme v Banskej Belej. Pekná trasa s mnohými kochania sa hodnými (z akého základu je kochať sa, z poľštiny?) úsekmi a veľkým podielom náročného skalnatého povrchu.


Trasa: Dĺžka 62 km, vystúpaných 2196 m, celkový čas 8:37 h. GPX na stiahnutie

Dodatočne som si prečítal, že sme išli vraj ťažší variant v smere hodinových ručičiek, pretože päťkilometrové stúpanie z Hodruše na najvyšší bod Kerling (820 m) má miestami viac ako 10 percent. Ja mám iný vkus, na rozbitom povrchu radšej vyšliapem krátky strmák ako dlhé stúpanie s priemernými 4 percentami z Hodruše na Kopanice.

V opačnom smere, na konci 15-kilometrového zjazdu medzi týmto bodmi, som toho mal fakt dosť, vidlica nestíhala, hardtail bol kruto hard, zápästia aj zvyšok tela trpeli. Celý čas som sa utešoval, že to aspoň nemusím šliapať hore.

Za nosom okolo Sitna

Trasu som nemal naplánovanú, išiel som pocitovo za nosom. Napriek tomu sa celkom zadarilo. Až na stravovacie zariadenia na Počúvadle, Slováci sú asi geneticky predurčení makať vo fabrike za pásom a nikdy sa nenaučia robiť služby.


Trasa: Dĺžka 52 km, vystúpaných 1647 m, celkový čas 6:42 h. GPX na stiahnutie

Žltá turistická značka okolo Sitna je celkom slušný, technicky náročný single trail. Medzi Banským Studencom a Štiavnicou/Kysihýbeľom som náhodou natrafil na perfektnú lesácku asfaltku (žltá cykloznačka) s povrchom vyhovujúcim aj pre galuskáčov.

Fotogaléria

Možno ťa zaujme:

Máš niečo na srdci?