Kroky na hrane: Diaľkový beh z Osvienčimu do Žiliny

Seko a Bresťo, (nielen) bežecká dvojica známa aj zo stránok Zagurami, sa pustila do nezvyčajného projektu. Spolu s ďalšími štyrmi kamarátmi plánujú tento mesiac ubehnúť 170 km po stopách Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, ktorí v apríli 1944 utiekli z Osvienčimského koncentráku a podali svedectvo o tom, čo sa tam v skutočnosti deje. 

Myšlienka behu Kroky na hrane nezávisle od seba napadla Martinovi Urbaníkovi a Martinovi Sekérovi. Inšpirovali sa pochodom Vrba Wetzler Memorial, ktorý každoročne v lete organizuje Fedor Gál a česká pobočka International Christian Embassy Jerusalem s partnermi.

Pred 73 rokmi  útek Vrbu a Wetzlera, ktorí sa z bezpečnostných dôvodov pohybovali len v noci, trval 12 dní. Dvojice Martin Urbaník a Marián Kamendy, Martin Sekér a Peter Brestovanský, Marcel Jedlička a Daniel Blonski sa pokúsia trasu z Osvienčimu do Žiliny (170 km, 6900 m+) zdolať za menej ako dva dni. Začnú v Seredi v Múzeu holokaustu, odkiaľ sa na štart behu v Osvienčime presunú vlakom po trase takmer identickej s trasou deportácií slovenských Židov.

Partneri projektu KROKY NA HRANE: